Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta graficzna zamiast intel gma 3100 i wybór zasilacza

12 Kwi 2014 20:41 2085 19
  • Poziom 8  
    Jak w temacie, szukam karty graficznej która mogłaby zastąpić zintegrowany układ intel gma 3100 na płycie Asus'a P5K-VM.
    Tu konfiguracja mojego komputera:
    procesor: q6600 2,6gHz
    ram: 3gb ddr2 (2gb - goodraam, 1gb - kingston)
    zasilacz: tracer 400w 4life (zasilacz z czarnej listy, zamierzam go wymienić)

Co do karty nie interesuje mnie jakiś potwór wydajności, wystarczy coś wydajnieszego od zintegrowanej co pozwalałoby na granie w starsze tytuły (w rozdzielczości 1024x768), zwracam również uwagę na pobór prądu także biorę pod uwagę karty graficzne nie potrzebujące dodatkowego zasilania. Cena mnie interesująca to około 50zł, w takiej cenie na allegro znalazłem modele typu readeon 4650, geforce 8600gt czy to dobry wybór a może jest coś lepszego, czy duże znaczenie ma również producent tych kart czy np. palit czy gigabyte

Jeśli chodzi o zasilacze znalazłem dwa ciekawe w dość niskiej cenie ~60zł, są to:ZALMAN ZM400B-APS 400W i Topower TOP-400P5 400W i pytanie czy byłyby to wystarczające zasilacze, jednak zasilacz Topower nie ma wtyczki 24pin-owej. Ciekawi mnie tez ich sprawność prądowa, który byłby lepszy pod tym względem.
    Z góry dziękuje za wszelkie porady, pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator na urlopie...
    9600GT (~100zł) + Modecom MC 350 (40zł)
    Lub Modecom MC 350 i HD7770 (300-350zł) po OC tego procesora.

Kwestia budżetu.

Szkoda 8600GT (40zł) pakować do takiego sprzętu. Minimum 9600GT (~100zł)

Hrotgar napisał:
    czy duże znaczenie ma również producent tych kart czy np. palit czy gigabyte

W przypadku "standardowej wielkiej czwórki..." czyli MSI, GB, ASUS, Palit nie ma to większego znaczenia, natomiast Vertex3D i inne egzotyki odpadają przy kupnie.

Hrotgar napisał:
    zwracam również uwagę na pobór prądu także biorę pod uwagę karty graficzne nie potrzebujące dodatkowego zasilania

Tak nie patrz. To, że karta ma dodatkowe zasilanie, nie oznacza, że ma nie wiadomo jaki pobór prądu. Najgorsze są właśnie te, bez dodatkowego zasilania, bo nie zawsze potrzebną moc otrzymają z portu czy to AGP, czy to, tak jak w tym przypadku PCI_E.
  • Poziom 8  
    Niestety nie planuję zbyt wielkich inwestycji w ten komputer z powodu iż za parę miesięcy - pół roku planuję kupić laptop a stacjonarny pójdzie w odstawkę, jedynie chciałbym trochę poprawić wydajność bo ta zintegrowana karta graficzna jest sporym problemem, niektóre gry nawet się nie włączają przez sam fakt, że to karta zintegrowana właśnie. Jeśli chodzi o pobór mocy to wg. informacji z komparatora gpu na stronie benchmark.pl karta 9600gt potrafi ciągnąć do prawie 100W, karty które wymieniłem wcześniej oscylują wokół 60W, różnica dość spora.
  • Poziom 34  
    HD4650 teoretycznie mogłaby być tylko nie w wersji 64-bitowej. Zobacz czy w tej cenie nie kupisz 4670. Z Nvidii poszukaj raczej 9400GT/9500GT. Preferowana pamięć tych kart to DDR3 ale wątpię czy takie wersje będą do 50 zł.
  • Poziom 38  
    Palit nie robi kart dla AMD a szkoda.
    Vertex 3D jeżeli trafisz tak jak ja - ja reklamowałem swojego 6 razy chyba.
  • Poziom 8  
    Hmm w takim razie zdecyduję się na geforca 8600gt chyba, że okazyjnie trafi się radeon 4650/4670 + ten modecom mc 350W. Dziękuje za wszystkie porady.
  • Poziom 8  
    Hmm trafił mi się po okazyjnej cenie radeon 4650 i dokonałem zakupu, co rozumiesz przez "bardziej problematyczny niż 8600gt" ? Zastanawiam się nad zasilaczem (wspomnianego wcześniej modecom mc 350w spotkałem w dość wysokich cenach), czy Chieftec GPS-350EB-101 A 350W (40zł na allegro) wystarczy czy trzeba 400 watowy zasilacz - np. ten Topower TOP-400P5 400W (63zł na allegro) i jakie między nimi są różnice np. w sensie sprawności prądowej itp.
    Hrotgar napisał:
    "bardziej problematyczny niż 8600gt"

Długo by pisać.
    Prawie każdy GF z tamtej epoki (nie licząc typowych układów, które użytkownicy nagminnie pieką) działa bezproblemowo i nie trzeba "ćwiczyć" za bardzo, by uzyskać jego maksymalną wydajność. Ponadto, dużo lepiej dokonuje się zmian w trybach pracy, a z Radeon'ami i doborem odpowiednich sterowników bywa czasem "droga przez mękę". Ale. Jeśli już to dobrze zrobisz, karty sprawują się równie dobrze co GFy.;)
  • Poziom 8  
    Hmm rozumiem, a co jeśli chodzi o zasilacz?
  • Poziom 38  
    Te porządne zasilacze z tamtego okresu, które robiło FPS czyli szeroko pojęte Modecomy MC, Fortrony, Chieftecki, Delty, dodatkowo Seasonice, Pentagramy, Tagany itp działają do dzisiaj, często tylko ludzie zmieniali przez lata wentylatory w tych zasilaczach.
    Hrotgar napisał:
    Chieftec GPS-350EB-101

Może być, tylko sprawdź, czy ma odpowiednie wtyczki.

Hrotgar napisał:
    Topower TOP-400P5 400W

Tu bym się 2 razy zastanowił...

zieloczek100 napisał:
    Tagany

Niestety, jak ToPower, padają jak muchy (de facto Topower produkował PSU dla Tagan'a).
    Dlatego używki nie polecam.
  • Poziom 34  
    Hrotgar napisał:
    trafił mi się po okazyjnej cenie radeon 4650 i dokonałem zakupu
    Możesz podać model, zdjęcie lub nr aukcji?
  • Poziom 8  
    Tutaj zdjęcie karty:
    Karta graficzna zamiast intel gma 3100 i wybór zasilacza

Jak widać producent to asus.

Co do zasilacza wtyczkę zasilania ma 24-pin'ową więc chyba powinno być dobrze, można też jakoś porównać wtyczki z tracerem 4life 400w którego mam obecnie w komputerze, tylko nie bardzo rozeznaję się w tych wtyczkach. Wtyczki SATA nie potrzebuje.
    https://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH4650DI1GD2/specifications/
    +
    http://www.asus.com/Motherboards/P5KVM/specifications/

Co prawda ww. ASUS ma PCI_E 2.0, a Twoja MoBo obsługuje PCI_E x16 (czyli 1.0), ale przy niskim poborze TDP HD4650
    http://www.geeks3d.com/20090618/graphics-cards-thermal-design-power-tdp-database/
    czyli 55W, nie powinno być problemu z zasileniem.

Dodano po 1 [minuty]:

Hrotgar napisał:
    Co do zasilacza wtyczkę zasilania ma 24-pin'ową więc chyba powinno być dobrze

Powinno. Obawiałem się, że karta ma 6PIN_PCI_E, którego prawdopodobnie ten Chieftec nie ma. Ostatecznie, jeśli by była taka konieczność, można by było zastosować przejściówkę z molex-> 6PIN_PCI_E.
  • Poziom 8  
    Czyli mogę decydować się na zakup tego chiefteca bez obaw z tego co zrozumiałem, najwyżej będzie trzeba się zaopatrzyć w przejściówkę co nie jest jakimś wielkim problemem. Dzięki za rady, myślałem, że ten chieftec może być niewystarczający a znalazłem go w atrakcyjnej cenie.