Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Integra 128 Plus - Czujki dymu połączone szeregowo NC

mitny 13 Apr 2014 07:58 4725 18
Optex
 • #1
  mitny
  Level 13  
  Witam,
  Kuzyn poprosił mnie o przeprogramowanie centrali i przy okazji natrafiłem na pewien problem. Okazało się, że elektrycy dali ciała i podłączyli 6 czujek dymu (2 w piwnicy, 4 na parterze) szeregowo do jednego wejścia w centrali NC - z niewiadomych przyczyn położyli tam 4 żyłowy kabel więc pewnie nie mieli innego wyjścia. Ponieważ wszystko jest już wykończone zmiana w okablowaniu nie wchodzi w grę.

  Czy jest jeszcze jakaś możliwość naprawy problemu tak by chociaż dało się jakoś rozróżnić która czujka spowodowała alarm?
 • Optex
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  suworow
  Admin of Property security
  Gdyby dało się w którymś miejscu wstawić expander ten by nieco uprościł sprawę...
  Już wiemy że wykonaniem instalacji i instalowaniem centrali zajmowały sie osoby niekompetentne. Pytanie czy Ty dysponujesz odpowiednią wiedzą aby skorygować inne potencjalne błędy i wykorzystać w pełni możliwości sprzętu.
  Pozdrawiam
 • #4
  Lukasz3232
  Level 19  
  Proponuję zastosować rozwiązanie Satela dedykowane właśnie do Integry i CA64, jest to moduł CA64ADR. Można podłączyć do 48 urządzeń równolegle na jednym kablu przy użyciu tylko 3 lub 4 żył. Do każdej z czujek trzeba będzie włożyć po module adresowalnym CA64ADR-MOD, wówczas każda z czujek będzie widziana jako osobna w systemie.
 • Optex
 • #6
  mitny
  Level 13  
  Co do niekompetencji elektryków to nawet szkoda mówić - oszczędzali na kablach chyba co do centymetra bo w wielu miejscach kable ledwo do czujek sięgają i ciężko będzie to wszystko dobrze podłączyć. Żadnych żył zapasowych - wszystko liczone na styk. No i z tymi czujkami dymu to dali ciała po całości - nie wiemy czemu tak to zrobili - reszta to chociaż po 1 żyle do czujki czy kontaktronu a do dymu to wszystko na 1 kablu. Czujki też ustawione chyba odwrotnie niż się powinno bo wszystkie skierowane na okna. Zresztą instalacja elektryczna też bez rewelacji i można by wymieniać różne dziwne rzeczy ale przynajmniej tam póki co wszystko działa. Co do tego kto im kazał to sami deklarowali się, że potrafią to zrobić no i zrobili. Dopiero jak zaczęli przykręcać czujki dymu to się okazało, że za bardzo nie wiedzą o co chodzi i dalszej roboty kuzyn zabronił im robić.
  Ogólnie jak pisałem szkoda dyskusji na temat elektryków - jest jak jest i ja staram się zrobić co się da.
  Co do sprzętu to część sprzętu już kupiona. Centrala to Satel integra 128 Plus, do tego będzie ileś tam ekspanderów by podłączyć to wszystko. Czujki dymu to już zamontowane - Satel TSD-1.

  sharp - czy pisząc to, że nie trzeba będzie kombinować miałeś na myśli to aby masę podłączyć do zasilania czujki i jednocześnie do wejścia alarmowego? Wówczas miałbym 2 przewody i mógłbym rozdzielić piwnicę i parter? Chciałem je co prawda zasilić z zasilacza buforowego - ale wtedy chyba nie mógłbym już tak zrobić?

  suworow - ekspander można bez problemu dodać przy centrali bo jest tam sporo miejsca. Czy ja dysponuję odpowiednią wiedzą to nie wiem - jestem programistą a nie monterem ale interesuje się też elektroniką - sam w swoim domu położyłem całą instalację i wszystko działa jak należy.

  Lukasz3232 - ten ekspander to bardzo fajny pomysł ale moduł adresujący CA64ADR-MOD to chyba się nie zmieści w obudowie czujki.
 • Helpful post
  #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  mitny
  Level 13  
  Dzięki za rady. Przedstawię możliwości kuzynowi i niech sam decyduje. Moim zdaniem powinien ściągnąć tych elektryków i niech podkuwają pod czujkami :)
 • #9
  lukasik252
  Level 11  
  pytanie , czy sa one polaczone w zaciski centrali ?jesli tak , to sprawa jest prosta , w miejscu gdzie schodzą się te kable z czujek pożarowych , jesli nie masz wolnych miejsc na rozdzielenie ich na osobne linie , należy dołożyć moduł rozszerzenia ca 64 E, doprogramowac go do sswin , i masz wszystko rozdzielone bez kucia i kombinowania , oczywiście programujesz każdą linie nowo powstała jako pożarową itd .
 • #10
  suworow
  Admin of Property security
  mitny wrote:
  suworow - ekspander można bez problemu dodać przy centrali bo jest tam sporo miejsca.
  raczej myślałem o expanderze wyniesionym zamontowanym w piwnicy. np na kablu np od czujników ruchu a czujniki ruchu i dymu wtedy do niego. Ale to dalej kucie... i szukanie możliwości spięcia obu linii Jest też coś takiego jak expander bezprzewodowy... .to tyle co mozna pomóc nie widząc obiektu. Zanim zdecydujecie sie na jakieś rozwiązanie warto tez zastanowić sie nad tym czy nie trzeba dołożyc jakiś innych czujników aby uzyskać porządany poziom zabezpieczeń/ funkcjonalność.
  Pozdrawiam
 • #11
  mitny
  Level 13  
  lukasik252 - czujki idą totalnie szeregowo - jeden kabel wychodzi z centrali i idzie do pierwszej czujki dymu od tej czujki do następnej itd.

  Kuzyn nie chciał iść w moduły adresowalne (głównie chodziło o koszty) ani kuć wykończonych ścian. Udało się natomiast podzielić układ na dwa obwody - ostatnia czujka w szeregu była w piwnicy niedaleko czujki ruchu gdzie jeszcze nie było malowane. Wykorzystałem wolną żyłę z tej czujki i rozpiąłem szereg tak, że teraz przynajmniej czujki dymu z parteru nie są razem z czujkami dymu w piwnicy i to już jest jakiś zadowalający efekt. Czujki ruchu na szczęście udało się podłączyć tak, że każda ma swoją żyłę.

  Niestety pojawiły się kolejne kłopoty. Okazało się, że do wolnostojącego garażu jeden kabel 8 żyłowy idzie prostą drogą ziemią razem z kablami od kamer natomiast drugi został dociągnięty chyba później bo idzie bardzo krętą drogą - najpierw wychodzi z domu w peszlu z kablem internetowym a dalej wchodzi w peszel z kablami energetycznymi i idzie do garażu. Razem jest go z 60m (gdzie ten pierwszy to prostą drogą ma tak z 35m). Podłączone jest tak, że pierwszym kablem idzie zasilanie czujek(z zasilacza buforowego), klawiatura z zasilaniem i syrena natomiast tym drugim który idzie obok linii energetycznych teraz idą tylko sygnały NC z czujek. Przy podłączeniu okazało się, że czujki nie dadzą rady pracować w trybie 2EOL (fałszywe alarmy) - więc ustawiłem je w trybie NC i wszystko było OK do teraz.
  Wczoraj nagle pojawiły się jednocześnie alarmy z większości czujek ruchu (które są w trybie 2EOL oraz 1 w tym garażu w trybie NC). Nie byłem na miejscu ale kuzyn sprawdził i wszystko z tej samej minuty. Na kamerach zauważył za to brak prądu w tym samym czasie i okazało się, że było to w momencie burzy. Dziś dostał podobne powiadomienia o alarmach z większości czujek (znów w momencie burzy). Czy to możliwe, żeby burza tak zakłóciła pracę centrali? Jeśli tak to czy to możliwe, że to przez ten kabel który idzie do garażu razem z kablami energetycznymi? Jeśli nie to jaka inna może być przyczyna?
 • #13
  mitny
  Level 13  
  Najważniejsze pytanie to czy dobrze szukam przyczyny tych fałszywych alarmów?

  Co do ekspandera to nie bardzo wiem jak to podłączyć - wydaje mi się, że mam za mało żył (8) by to ładnie podłączyć. W garażu są 2 czujki ruchu, czujka dymu, kontaktron na okna, 2 kontaktrony na dwie bramy, syrena alarmowa i klawiatura. Do tego dochodzą dodatkowe żyły zasilania - czujki są zasilane z zasilacza buforowego.
  Satel chyba nie ma takiego ekspandera by miał jednocześnie wejścia i wyjścia?
 • #14
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Po pierwsze, nie rozumiem, dlaczego czujki wywoływały fałszywki przy podłączeniu DEOL? Mierzyłeś wartość rezystancji linii po stronie centrali (rezystory parametryczne + rezystancja przewodów)? Przecież Integra 128 plus ma definiowalną wartość rezystancji parametrycznej... Podłączenie w NC to w tych czasach wielka partyzantka i tyle. Jakiego przekroju są żyły przewodu biegnącego do garażu? Mierzyłeś zasilanie w garażu?

  Pozdrawiam.
 • #15
  suworow
  Admin of Property security
  mitny wrote:
  Co do ekspandera to nie bardzo wiem jak to podłączyć - wydaje mi się, że mam za mało żył (8) by to ładnie podłączyć. W garażu są 2 czujki ruchu, czujka dymu, kontaktron na okna, 2 kontaktrony na dwie bramy, syrena alarmowa i klawiatura. Do tego dochodzą dodatkowe żyły zasilania


  Czemu za mało . W układzie gdybyś dał zasilanie lokalne w garażu starcza Ci na na dwie magistrale (o ile jest taka potrzeba ) i zostaje z tej ósemki jeszcze żyła na sterowanie sygnalizatorem.

  Czym większa instalacja/ bardziej rozbudowana tym większe ryzyko że wszelkie partyzanckie niezgodne z zaleceniami producenta rozwiązania będą się mściły. .... Tu po prostu trzeba zrobic pełny zerowy przegląd i na nowo to wszystko logicznie i z zachowaniem zasad połączyć. A Ty jak widzę na razie jesteś na etapie omijania problemów a nie ich rozwiązywania ( vide podłaczenie czujników w NC).

  Nie da się wykluczyć żę czujniki załączyły się od uderzenia pioruna , ale równie dobrze mogły to byc zakłócenia z elektryki lub chwilowy zanik zasilania.....
 • #16
  setup
  Level 16  
  mitny wrote:
  Satel chyba nie ma takiego ekspandera by miał jednocześnie wejścia i wyjścia?

  Oczywiście że ma . Załatwisz sprawę czujek oraz sygnalizatora jednym ekspanderem.
 • #17
  mitny
  Level 13  
  Po pierwsze dziękuję za aktywność w temacie.

  bhtom - przyznaję rezystancji nie mierzyłem. Czujki w garażu po prostu podłączyłem - czujki ruchu w trybie 2EOL natomiast kontaktrony i czujki dymu w trybie NC (znów czujki dymu w szeregu a żył brakuje stąd NC). Po tygodniu sprawdziłem co pokazała centrala a tam fałszywe alarmy z tych czujek - oczywiście można by powiedzieć, że coś wykryły ale to było bardzo mało prawdopodobne. Na szybko dla testu przełączyłem czujki w tryb NC i problem ustał. Założyłem (może błędnie), że odległość (łącznie ponad 60m) oraz fakt, że połowę drogi idą obok kabla energetycznego (choć bardziej prawdopodobne, że są owinięte wokół niego) powoduje te zakłócenia i tak temat póki co zostawiłem. Co do samego kabla to chyba telefoniczny kabel ziemny 8x0,5. Drugi który idzie bezpośrednio to zwykła skrętka. Zasilanie z tego co pamiętam to było około 13V.

  suworow - Co do rozwiązywania problemów to rzeczywiście może nie do końca prawidłowo je rozwiązuję ale jestem w dużej mierze ograniczony tym co zastałem - poza tym niestety nie zajmuję się tym zawodowo i o niektórych możliwych rozwiązaniach nie mam pojęcia. Co do samego garażu przyznaję, że w sumie już nie wiem czemu zafiksowałem się tak na wykorzystaniu istniejących przewodów - a jak sobie teraz myślę to faktycznie można rozwiązać to w inny sposób.
  Co do fałszywego alarmu - wydawało mi się, ze centrala powinna być odporna na zaniki napięcia czy zakłócenia na linii? U mnie w domu jak budowlańcy podłączali swój sprzęt to zdarzało się, że wywalało bezpieczniki czy różnicówkę ale fałszywych alarmów nigdy nie miałem.

  setup - rozumiem, że chodzi ci o moduł podcentrali? Ciągle się czegoś uczę a w tym przypadku to nawet czytania ze zrozumieniem - często przeglądałem dostępny sprzęt ale nigdy nie zwróciłem uwagi na ten element. Zawsze widziałem moduły które dodawały wejścia lub wyjścia i nie zwracałem uwagi na podcentralę (w sumie nie wiem czemu taka nazwa - gdyby tam można było podłączyć manipulator to bym jeszcze zrozumiał a tam są tylko wejścia i wyjścia).


  Podsumowując oto moje wnioski.
  Pewnie nie dojdę przyczyny tych fałszywych alarmów podczas burzy ale powinienem poprawić instalację tak by była tak jak się należy w ramach możliwości. W związku z tym powinienem olać ten drugi kabel który idzie okrężną drogą i razem z kablami energetycznymi - gdyż jak rozumiem to tylko źródło kłopotów. W garażu najlepiej było by dać podcentralę - musi być zasilana z centrali (więc model INT-PP) gdyż puszka gdzie schodzą się kable ledwo zmieści ten moduł i na pewno nie zmieści się tam zasilacz i akumulator - zresztą i tak aby doprowadzić zasilenie znów trzeba by kuć ściany. Komunikacja garaż centrala działało by tylko na tej jednej skrętce ale liczba żył jest na styk - 2 żyły zasilanie ekspandera i manipulatora z klawiatury, 2 żyły magistrala ekspanderów, 2 żyły magistrala manipulatorów oraz 2 żyły zasilanie czujek z zasilacza buforowego.
  Czy takie rozwiązanie było by OK?
  Czy mogę zasilić z jednego źródła ekspander i klawiaturę?
 • #18
  setup
  Level 16  
  Jeśli chodzi o podcentrale to możesz zamontować zamiast INT-PP , CA64-PP która posiada własny zasilacz , niestety musisz doprowadzić zasilanie sieciowe . Do sterowania strefą GARAŻ (bo chyba będzie taka wydzielona) zamiast manipulatora możesz zastosować klawiaturę strefową która również wykorzystuje do komunikacji magistralę ekspanderów i zasilić ją z ekspandera. A tak na marginesie skrętka nie jest najlepszym medium do budowy magistrali manipulatorów/ekspanderów.
 • #19
  mitny
  Level 13  
  Przy okazji jeszcze pytanie o moduł GSM4.
  1. Ustawiłem prefiks dla SMSów z kodami USSD. Niestety moduł uznaje przychodzące SMSy za nieznane i nie wysyła kodów do operatora.
  2. W instrukcji piszą o możliwości połączenia GSM4 z Integrą 128 Plus za pomocą kabla RS.
  W instrukcji jest opis jak połączyć te dwa elementy za pomocą kabla którego można samemu przygotować (złączki były w komplecie). Zrobiłem sobie taki kabel jednak po podłączeniu nie widzę żadnych efektów oprócz jednego problemu który polega na tym, że dostaję alarm na wejściu bodajże 36 (w rzeczywistości jest to wejście ekspandera do którego podłączona jest czujka dymu w trybie NC).
  Ponadto chciałbym się upewnić czy kabel RJ/PIN5 to inny kabel niż ten co dostałem w zestawie RJ/PIN5-LCD (ten drugi nie ma przeplotu żył)?