Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputery kiedy¶, komputery dzi¶

foxxer672 13 Kwi 2014 16:45 3021 13
 • #1
  foxxer672
  Poziom 23  
  Cze¶ć!
  Chciałbym rozpocz±ć dyskusję na temat komputerów - kiedy¶ i dzi¶.
  Rozpocznę.
  Stary DELL Inspiron 1545.
  Temperatury w spoczynku:
  Komputery kiedy¶, komputery dzi¶
  Temperatury w stresie (2h w Prime 95):
  Komputery kiedy¶, komputery dzi¶
  Chciałbym zwrócić uwagę głównie na to, że w skutek minimalizacji, i d±żenia do najwyższej wydajno¶ci producenci zakładaj± w swoich laptopach, ultrabook'ach coraz to słabsze chłodzenie.

  Kiedy¶:
  Niska wydajno¶ć procesora -> Niska ilo¶ć oddawanego ciepła -> Dobre chłodzenie -> Niskie temperatury -> Długa żywotno¶ć

  Teraz:
  Wysoka wydajno¶ć procesora -> Wysoka ilo¶ć oddawanego ciepła -> Słabe chłodzenie -> Wysokie temperatury -> Działanie systemu Intel SpeedStep® -> Niska wydajno¶ć procesora -> ¦rednia żywotno¶ć -> Wydajno¶ć pokroju komputerów "Kiedy¶"

  Co o tym s±dzicie?
 • #2
  siewcu
  Poziom 34  
  Szukasz teorii spiskowych? Nie zauważyłem się przegrzewania komputerów stacjonarnych składanych na BOXowych coolerach Intela, oczywi¶cie bez OC - zwykły użytkownik nawet po 2-3 latach nie zauważy różnicy. U siebie 2 lata nic nie czy¶ciłem, ilo¶ć kurzu w obudowie ogromna - działał. Nie przegrzewał się, nie wył±czał się, po prostu działał.
 • #3
  wariato
  Poziom 43  
  Ilo¶ć oddawanego ciepła praktycznie się nie zmienia od lat. Mobilne CPU maj± TDP na poziomie 35W a wersje ULV nie przekraczaj± 17W - to się praktycznie nie grzeje więc producent stosuje mniejsze chłodzenia bo po co pakować więcej miedzi, podnosić masę i cenę produktu ?
  Ten Celeron ma TDP ustalone na 31W i osi±ga takie same temperatury jak mój C2D T9300 czy Core i3 3110M. Druga sprawa to nie porównujmy roboczego Della do obecnego multimedialnego złomu gdzie oszczędza się na wszystkim aby to tylko zeszło z półek, przy okazji kroj± również układ chłodzenia.
 • #4
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Mnie się jeszcze nigdy nie udało przegrzać CPU w jakimkolwiek komputerze. Czasem GPU mi się przegrzewa, ale nie z winy sprzętu, tylko oprogramowania, które steruje chłodzeniem. Moja obecna karta graficzna wymaga by przed wł±czeniem wymagaj±cej gry ustawić ręcznie prędko¶ć wentylatora, bo automat nie wie, że GPU jest za gor±ce...
 • #5
  foxxer672
  Poziom 23  
  Chodzi mi o laptopy, nie o komputery stacjonarne.

  Mam drugiego laptopa - Samsung NP535U3C - grzeje się strasznie, i można na nim kotlety smażyć. Kupiony pół roku temu. Tak samo Acer Aspire One 722 z C50 - w stresie około 80 stopni Celsjusza, w spoczynku 60.
 • #6
  Pan_Kleks
  Poziom 20  
  IBM T3x działaj± po dzi¶ dzień, obudowy nie popękane, niektóre pewnie nigdy nie czyszczone , bywaj± z bateriami trzymaj±cymi ponad godzinę, (sam znam takie 3 komputery) dzisiaj się kupuje laptopa i za 2 lata nadaje się na podstawek pod piwo, obudowy pękaj± i trzeszcz±, zawiasy hu¶taj± się po roku, klawisze wypadaj± od pierdnięcia, PbFree szlag trafia od byle mroziku - słowem - kup zagraj w pasjansa i wywal.
 • #7
  arekb81
  Poziom 25  
  Laptop Toshiba 320CDT z 2001 i oryginalna bateria. Bateria podczas grania w stare gry po 13 latach "trzyma" tylko ok 2,5 godziny.

  Kolejny laptop HP NC6320 po 8 latach bateria wytrzymuje podczas przegl±dania internetu ok 1,5 godziny.

  Lenovo N500 z 2009 r. Bateria po 2 latach wytrzymywała już tylko 0,5 godziny, obecnie (po 5 latach) aż 5 minut.

  WyraĽnie widać "postęp" technologiczny, je¶li chodzi o trwało¶ci baterii.

  Tak wygl±daj± temperatury w HP Probook 470.

  Komputery kiedy¶, komputery dzi¶
 • #8
  Pan_Kleks
  Poziom 20  
  Cytat:
  WyraĽnie widać "postęp" technologiczny, je¶li chodzi o trwało¶ci baterii.


  Chińskie ogniwa i szybko¶ć ładowania

  -ludzie chc± taniej to maj± chińskie zamiast sanyo
  -chc± naładowanej baterii w godzinę to maj± w godzinę (szczegół że prawie parzy po naładowaniu) i tak laptop za rok się rozleci a ogniwa razem z nim pójd± na złom.

  Niektórych rzeczy się nie przeskoczy ;)
 • #10
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Mój Compal JHL-90 też się przegrzewał. W ¶rodku nie do¶ć, że cały system chłodzenia raczej mały, to jeszcze wentylator mało wydajny. Skończyło się na tym, że z boku stawiałem wentylator by mocniej powietrze wyci±gać ze ¶rodka... Co do akumulatorów to mam tak± ciekawostkę: ten Compal przez 99% czasu pracował podł±czony do zasilacza. Pojemno¶ć akumulatora na koniec spadła o jakie¶ 60%, dodatkowo stale wskazywał bodaj 70% naładowania, i za Chiny Ludowe nie dało się go przekonać by ładował akumulator do pełna...
 • #11
  Inkwizycja
  Poziom 27  
  A mój laptop Panowie praktycznie się nie nagrzewa( nie ma nawet wiatraka), bateria trzyma ponad godzinę (oryginalna), matryca ładnie ¶wieci, plastiki całe, zawiasy też. Cóż to za cud ? ThinkPad 755C z 1995 roku :D

  Ps. Cały czas laptop w użyciu (Win95 plus pewien program narzędziowy) :D
 • #12
  Użytkownik usun±ł konto
  Użytkownik usun±ł konto  
 • #13
  lemu
  Poziom 19  
  Mój lapek HP G72-b10SW (procek P6100) też się grzeje ponad miarę - kilka razy wisiał z przegrzania. Wiatrak w nim dziwnie pracuje - bokiem wci±ga a wydmuchuje dołem - podkładam 2 pudełka zapałek po bokach i jest lepiej.