Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylacja łazienki - mieszkanie w bloku

Wlodek83 13 Apr 2014 19:56 4932 5
lampy.pl
 • #1
  Wlodek83
  Level 17  
  Witam.
  W mieszkaniu w bloku łazienka oraz WC są usytuowane tak jak na rysunku poniżej. W WC jest oryginalna kratka wentylacyjna która spełnia swoje zadanie, natomiast łazienka jest połączona z WC drugą kratką wentylacyjną. W takim rozwiązaniu wentylacja w łazience prawie nie działa.

  Wentylacja łazienki - mieszkanie w bloku

  Chcę zastosować rozwiązanie z rysunku poniżej. W łazience wentylator połączony kanałem z kratką w WC która byłaby umieszczona w okolicy oryginalnej kratki wentylacyjnej. Wentylator działający po włączeniu światła z czujnikiem wilgotności plus element nie pozwalający na cofanie się powietrza z WC do łazienki. Czy takie rozwiązanie spełni swoje zadanie?

  Wentylacja łazienki - mieszkanie w bloku
 • lampy.pl
 • #2
  gapopek
  Level 12  
  Pierwsza sprawa, to czy mozna zastosowac wentylatorek. Fakt zainstalowania piecyka gazowego z otwarta komora spalnia wyklucza mozliwosc stosowania wentylacji wspomaganej mechanicznie.
 • lampy.pl
 • #3
  Wlodek83
  Level 17  
  W łazience i WC nie ma żadnego piecyka. W mieszkaniu jest jedynie kuchenka gazowa w kuchni.
 • #4
  gapopek
  Level 12  
  Pojawia się problem, czy grawitacja nadąży z wyciąganiem tego co wentylatorek natłoczy do wc. Najprawdopodobniej nie nadąży. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji, byłoby zastosowanie wspólnego wentylatorka kanałowego, uruchamianego przyciskami niezależnymi w dwóch pomieszczeniach z wspólnym potrzymaniem pracy wentylatorka.
  Stosowanie wentylatorka z higrostatem ma swoje wady. Np. mamy ochotę na gorącą kąpiel i wentylatorek z higrostatem sprawę załatwia w sposób radykalny. Włącza się i po kąpieli.
  Natomiast połączenie z oświetleniem też jest bez sensu. Potrzeba pracy wentylatorka w łazience i wc jest dużo mniejsza niż oświetlenia. Idziemy czyścić zęby czy zrobić "si" i buczy wentylator.
 • #5
  Chris_W

  Level 38  
  Ten wentylatorek będzie powodował wydostawanie się zapachów z WC do innych pomieszczeń.
  Jeśli już chcesz kombinować, to wstaw wentylatorek w kratkę WC i uszczelnij drzwi od WC, tak aby powietrze napływało wyłącznie z łazienki.
  Zasilanie musiałbyś zrobić bardziej zaawansowane na przekaźnikach, tak aby zapalanie któregokolwiek światła załączało wentylator, wentylator najlepiej jakby był z timerem opóźniającym wyłączenie.
  edit:
  Pamiętaj że jeśli ten komin jest wspólny, to nie możesz zastosować żadnego wentylatora.
 • #6
  Wlodek83
  Level 17  
  Chris_W wrote:

  Pamiętaj że jeśli ten komin jest wspólny, to nie możesz zastosować żadnego wentylatora.


  Właśnie w tym problem że jest zakaz stosowania wentylatorów w kratkach wentylacyjnych - przynajmniej u mnie w spółdzielni.