Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylacja łazienki - mieszkanie w bloku

Wlodek83 13 Kwi 2014 19:56 3672 5
 • #1 13 Kwi 2014 19:56
  Wlodek83
  Poziom 17  

  Witam.
  W mieszkaniu w bloku łazienka oraz WC są usytuowane tak jak na rysunku poniżej. W WC jest oryginalna kratka wentylacyjna która spełnia swoje zadanie, natomiast łazienka jest połączona z WC drugą kratką wentylacyjną. W takim rozwiązaniu wentylacja w łazience prawie nie działa.

  Wentylacja łazienki - mieszkanie w bloku

  Chcę zastosować rozwiązanie z rysunku poniżej. W łazience wentylator połączony kanałem z kratką w WC która byłaby umieszczona w okolicy oryginalnej kratki wentylacyjnej. Wentylator działający po włączeniu światła z czujnikiem wilgotności plus element nie pozwalający na cofanie się powietrza z WC do łazienki. Czy takie rozwiązanie spełni swoje zadanie?

  Wentylacja łazienki - mieszkanie w bloku

  0 5
 • #2 14 Kwi 2014 00:27
  gapopek
  Poziom 11  

  Pierwsza sprawa, to czy mozna zastosowac wentylatorek. Fakt zainstalowania piecyka gazowego z otwarta komora spalnia wyklucza mozliwosc stosowania wentylacji wspomaganej mechanicznie.

  0
 • #3 14 Kwi 2014 09:13
  Wlodek83
  Poziom 17  

  W łazience i WC nie ma żadnego piecyka. W mieszkaniu jest jedynie kuchenka gazowa w kuchni.

  1
 • #4 14 Kwi 2014 10:14
  gapopek
  Poziom 11  

  Pojawia się problem, czy grawitacja nadąży z wyciąganiem tego co wentylatorek natłoczy do wc. Najprawdopodobniej nie nadąży. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji, byłoby zastosowanie wspólnego wentylatorka kanałowego, uruchamianego przyciskami niezależnymi w dwóch pomieszczeniach z wspólnym potrzymaniem pracy wentylatorka.
  Stosowanie wentylatorka z higrostatem ma swoje wady. Np. mamy ochotę na gorącą kąpiel i wentylatorek z higrostatem sprawę załatwia w sposób radykalny. Włącza się i po kąpieli.
  Natomiast połączenie z oświetleniem też jest bez sensu. Potrzeba pracy wentylatorka w łazience i wc jest dużo mniejsza niż oświetlenia. Idziemy czyścić zęby czy zrobić "si" i buczy wentylator.

  0
 • #5 14 Kwi 2014 20:29
  Chris_W
  Poziom 37  

  Ten wentylatorek będzie powodował wydostawanie się zapachów z WC do innych pomieszczeń.
  Jeśli już chcesz kombinować, to wstaw wentylatorek w kratkę WC i uszczelnij drzwi od WC, tak aby powietrze napływało wyłącznie z łazienki.
  Zasilanie musiałbyś zrobić bardziej zaawansowane na przekaźnikach, tak aby zapalanie któregokolwiek światła załączało wentylator, wentylator najlepiej jakby był z timerem opóźniającym wyłączenie.
  edit:
  Pamiętaj że jeśli ten komin jest wspólny, to nie możesz zastosować żadnego wentylatora.

  1
 • #6 14 Kwi 2014 21:11
  Wlodek83
  Poziom 17  

  Chris_W napisał:

  Pamiętaj że jeśli ten komin jest wspólny, to nie możesz zastosować żadnego wentylatora.


  Właśnie w tym problem że jest zakaz stosowania wentylatorów w kratkach wentylacyjnych - przynajmniej u mnie w spółdzielni.

  0