Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie Thermalright czy SilentiumPC?

14 Kwi 2014 12:15 1800 27
  • Poziom 12  
    Witam!
    Ostatnio pomogliście mi w doborze komputera stacjonarnego. Wybór genialny. Pc rakieta. Jest jednak mankament z przegrzewaniem się procesora. W spoczynku 30-40 stopni jednak już w stresie OCCT 90 stopni to moment. Wstawiłem 2 wentylatory, z tyłu obudowy na wyciąganiu i z przodu na wdmuchiwaniu. Pomogło bo procesor wcześniej przy grze np. Battlefield 3 osiągał 90-93 stopni bez problemu. Teraz cięzko mu dojechać do 90 jednak na OCCT w w minuty potrafi dojechać.
    Sprzęt:
    Procesor: Intel Core i7-2600K/3.4GHz LGA1155
    Karta graficzna: MSI GeForce N560GTX-Ti Hawk 1GB DDR5
    Płyta główna: MSI P67A-C45
    RAM: Kingston HyperX 4GB (2 x 2GB) PC3-16000 DDR3
    Zasilacz: OCZ StealxStream 2 600W
    Obudowa Aerocool AEROPGSVS-4A szerokość 18.5 cm. Miejsce na chłodzenie 155mm

Już tygodniami śledziłem strony internetowe w opiniach, testach i spostrzeżeniach. Mam jeden wielki mętlik w głowie. Stwierdziłem że Thermalright Macho 120 będzie dobrym wyborem do 200zł ale. Pisałem do samych producentów czy wejdzie mi do obudowy. Napisali że nie powinno byc problemów ale polecili Thermalright True Spirit 120, mniejszy i też wydajny. Chciałem kupić ten mniejszy to się okazało że już w Polsce ich nie ma. Więc dojrzałem SilentiumPC Fera2 który jest bardzo taniutki bo za 100zł i wyniki też ma zacne.

Nie mam zamiaru poddawiać podkręcaniu procka więc nie wiem czy jest sens kupowania tej kobyły macho. Zobaczyłem na filmiku montażowym tego kolosa to stwierdziłem że to chyba pod bardzo mocny overclocking to się przyda, ale do normalnego użytkowania chyba będzie się kurzył prawda? Zasłoni mi 1/4 obudowy i nie będzie przewiewu wogólę. Więc jakie jest Wasze zdanie? Fera od silentium wystarczy zupelnie do tego procka? Widziałem recenzję gdzie gościu na ferze ma 60-70 przy 20% overclocku tylko na innym pentiumku ale gorącym haswellu.

Jednak macho posiada naprawdę dobre wyniki w temperaturach. Więc tylko pytanie czy fera starczy, bo jeżeli nie to trzeba będzie tego kolosa próbować zmieścic. Planuję też zamontować z boku obudowy jakiś wentylator 120/140 do lepszej cyrkulacji.

Pozdrawiam!
  • HELUPOWER
  • Poziom 34  
    Jaka pasta termoprzewodząca jest między coolerem a procesorem?
  • Poziom 12  
    Teraz?
    Kupiłem używany 3 letni komputer na intelowskim chłodzeniu boxowym. Na pewno pasta do wymiany jest potrzeba. Jednak naczytałem się że i tak boxowe chłodzenie jest do niczego więc wymieniam je na pewno, teraz tylko pytanie czy na coś zwykłego małego jak SilentiumPC Fera2 lub tego kolosa Thermalright Macho 120.
  • Poziom 34  
    Do pracy bez OC fabryczny cooler wystarcza, a jeśli złożyłeś to na starej paście termo to nie ma co się dziwić, że się przegrzewa.
  • HELUPOWER
  • Poziom 25  
    siewcu napisał:
    Jaka pasta termoprzewodząca jest między coolerem a procesorem?

Przyłączam się do pytania, nawet na tańszej paście nie sylikonowej i BOX'owym chłodzeniu te procesory nie powinny się tak grzać.

Co do wymiany na SPC lub Thermalright'a to po zastosowaniu odpowiedniej pasty będzie na pewno ciszej i chłodniej procesorowi, dodatkowy wentylator na boku obudowy po wymianie ja jeden z w.w. chłodzeń jest kiepskim rozwiązaniem, które raczej zaburzy przepływ powietrza w obudowie zamiast go poprawić.
  • Poziom 12  
    Kupiłem komputer od razu złożony, cały w obudowie. Więc niewątpliwe jest że trzeba wymienić pastę. Co do boxowego chłodzenia czytałem że na tym i7 2600k jest naprawdę słabe. Jeżeli nie daję wycisku procesorowi to tak, trzyma w porządku temperaturę. Jednak na testach czy wymagających grach się grzeję. Skoro mówicie że boxowie chłodzenie z dobrą pastą jest wystarczające to chyba tym bardziej lepszym rozwiązaniem będzie SilentiumPC Fera2? Chciałem w tym tematcie rozwiać wątpliwość czy poprostu potrzebuję tak wielkiej krowy jak Thermalright Macho skoro nie będę bawił się w OC. Co do bocznego wentylatora. Tak też słyszałem że to zachwieje cyrkulację. Ale jednak w górnym rogu obudowy gdzie jest procesor i radiator płyty głównej czuć jak obudowa się nagrzewa w tym rogu przy mocnym stresie. Wtedy nawet cooler 2000 obrótów chyba nie nadąża wyciągać powietrza. Chyba że to poprostu sprawa tego procesora. Polecicie w takim razie Silentiuma?
  • Poziom 34  
    Jak już kupujesz duży cooler to kup z zapasem - ja też nie planowałem OC, ale okazało się, że jednak trzeba :)
  • Poziom 12  
    Zastanawiam się po co mi podkręcanie w i7 jak ten procesor ma tyle zapasu O.o. Boję się kupowania tego macho. Zajmie połowę kompa, jest ciężki bo prawie 900g jeszcze mi powygina płytę.
  • Poziom 34  
    Masz rację co do tego Macho. Wprawdzie ma większą moc ale obejrzyj zdjęcia na guglu, jak potrafi niemalże ocierać o pamięci. IMO Fera2 wystarczy a podczas zmiany pasty podnieś procesor
    i sprawdź piny czy nie mają śladów prostowania lub przypalenia.
  • Poziom 12  
    Niestety procesor do dla mnie za delikatna sprawa, nie znam się i dam do wymiany do lokalnego sklepu komputerowego, w którym zamówię Ferę, wymienią mi za 10zł wraz z nałożeniem dobrej pasty, arctic cooling mx2 więc praktycznie za darmoche wymienią wraz z nalożeniem pasty i do tego dostanę gwarancję. Tak więc zdecydowałem się na Ferę. Jestem zdania że kupując Macho nie wykorzystałbym jego potencjału bo nie zamierzam bawić się w OC ponieważ karta graficzna gtx560ti i tak ogranicza procka to po pierwsze a po drugie nie widzę sensu kręcenia procesora, który i tak bez zakrztuszenia ciągnie dzisiejsze tytuły na maksa O.o
  • Poziom 34  
    Nie oddawaj, generalnie w sklepach komputerowych jest tendencja do robienia wszystkiego byle jak.

Procesora przy montażu chłodzenia na dobrą sprawę nie da się uszkodzić - to nie czasy Athlona XP, żeby krzem był na wierzchu. Jest heatspreader, na który nakładasz trochę pasty, potem PODOBNO trzeba ją rozsmarować(aczkolwiek ja miałem pastę z pędzelkiem i smarowałem po całości, wszystko działa i nic się nie grzeje), na to nakładasz cooler, przykręcasz/wciskasz klipsy(zależnie od sposobu mocowania) i gotowe. Ciężko coś zepsuć :)
  • Poziom 34  
    Tylko on to kupił używane i właśnie jest okazja żeby obejrzeć socket i procesor od spodu.
  • Poziom 34  
    Wiem, że kupił używane, więc post jest bez sensu, to raz. Dwa, gdzie tam są piny, które można prostować? Mowa o polach stykowych na procesorze?
  • Poziom 34  
    Mowa o pinach w gnieździe i polach na procesorze. Jedne i drugie dobrze byłoby sprawdzić pod kątem ew. występowania przypaleń a piny - dodatkowo czy są proste.
  • Poziom 12  
    Witam i o zdrowie pytam! Na wstępie Wesołych Świąt! Fera 2 zamontowana na i7 2600k z pastą arctic cooling mx2 i powiem wam że jestem w 100% usatysfakcjonowany. Procesor w OCCT nie osiąga więcej jak 56 stopni w stresie i na fullu grafice w Battlefieldzie 3 53-54 przy oryginalnym taktowaniu 3.4 ghz, więc jest wszystko git. Chcę podziekować za pomoć i doinformowanie. Mam tylko jedno pytanko. Do radiatora dali wentylator 120 chyba silentium minstral i jest on tzw. PWM czyli powinien sam dobierać obroty do temperatury tak? Bo u mnie w speedfanie on na starcie od razu ma maksymalne 1400 obrotów i jest dosyć słyszałny powiem. Zmniejszająć do 1000 nie słychać go ale na maksymalnych obrotach czuć jakby jego wibrację na radiatorze. Można ustawić jakoś te samodobieranie obrotów?
  • Poziom 25  
    To już raczej zabawa w BIOS'ie będzie potrzebna, choć tylko po zmianie wentylatora z 4-pin na 4-pin nie powinno się nic pozmieniać, chyba, że w serwisie coś namieszali, jak nie wiesz jak się za to zabrać, to zanieś go do tego serwisu i niech zobaczą co tam wpada w wibracje i dlaczego nie zmniejsza obrotów na niskich temperaturach.

W razie jak byś chciał się tym osobiście zająć to załóż temat w dziale "Hardware" i pomożemy.
  • Poziom 12  
    AnyKey czyli proste pytanie z mojej strony. Wentylator PWM POWINIEN sam zmieniać obroty prawda?
  • Poziom 24  
    No jak jest do płyty w gniazdko 4pin podłączony to płyta główna steruje obrotami wentylatora.
  • Poziom 25  
    grzesiek9229 napisał:
    Wentylator PWM POWINIEN sam zmieniać obroty

Nie do końca, przy wentylatorach z PWM to płyta główna zmienia obroty wentylatora zmieniając mu napięcie (ale to technikalia).
    Teoretycznie jak nic w BIOS'ie nie było zmienione to powinna być włączona Automatyczna regulacja obrotów.

Jak masz chwilkę to zdejmij bok obudowy i wepnij wentylator ze starego chłodzenia do jakiegoś gniazda z PWM (4-pin) lub zamień na ten, który aktualnie jest podpięty pod gniazdo CPU_FAN i sprawdź czy będzie regulował obroty. Oczywiście wszystkie tego typu czynności powinno się robić na wyłączonym komputerze i odłączonym kablu zasilającym.
  • Poziom 12  
    Spojrzałem w podłączenie. Jest wentylator podpięty pod 4pin, a natomiast w biosie wynalazlem coś jak kontrola wentylatora cpu(domyślnie wylączona) tylko że tam wybieram jaka ma być temperatura procesora a nie ilość obrótów. Jak w takim razie ustawić to inteligentne dobieranie obrotów? W kwestii chłodzenia mam jedno pytanie jeszcze. Miałem w tym kupionym komputerze zamontowany zasilacz na dole, tylko że do góry nogami, czyli miałem wentylator u góry który zapewne wyciągał powietrze. Czy to dobre rozwiązanie? Bo jak dałem do zmontowania di sklepu radiator na cpu to gościu sam mi w sklepie przełożył mówiąc że to jest niedobrze tak trzymać zasilacz. Ale wkoncu wyciągał powietrze z nad GPU, który jeżeli miał wywiew ciepłego powietrza to w sumie dobrze, jeżeli zasysanie to lipa bo sie tam dziura pewnie robiła powietrza między zasilaczem a GPU. Natomiast teraz zasilacz wyciąga powietrze z pod obudowy i wyrzuca na zewnątrz więc jaka tu logika pracy zasilacza?
  • Poziom 43  
    grzesiek9229 napisał:
    atomiast teraz zasilacz wyciąga powietrze z pod obudowy i wyrzuca na zewnątrz więc jaka tu logika pracy zasilacza?

Tak ma być.
  • Poziom 34  
    No, to jeszcze zależy od ilości kurzu na podłodze ;)
    W tej kontroli wentylatora wybiera się temperaturę, jaką chcesz mieć utrzymywaną na procesorze
    a płyta steruje obrotami wentylatora żeby to osiągnąć. Być może jest jeszcze opcja CPU Min. Fan Speed - minimalne obroty.
  • Poziom 12  
    Czyli zasilacz ma zostać w takiej pozycji jakiej jest? Czyli wentylatorem do dołu? Dlaczego nie mogłby wyciągać powietrza które karta produkuje? Bios przejrzalem od a do z i nie idzie znaleźć żadnej kontroli wentylatora cpu oprócz tej temperatury którą wspomniałem, dziwne...
  • Poziom 43  
    grzesiek9229 napisał:
    Czyli zasilacz ma zostać w takiej pozycji jakiej jest?

Tak.

grzesiek9229 napisał:
    Dlaczego nie mogłby wyciągać powietrza które karta produkuje?

Po to zasilacz został przeniesiony na dół obudowy aby jego wnętrze nie było "sztucznie" podgrzewane przez inne podzespoły komputera.
    Ciepłe powietrze nie idzie w dół tylko do góry i od tego jest wentylator(y) wyciągowy.
  • Poziom 12  
    Ok w takim razie zostawiam zasilacz jak jest, ale co z tym PWM CPU wentylatora? Jak to uruchomić?
  • Poziom 34  
    Sprawdzasz temperaturę procesora podczas pracy - nie grania - różnymi programami. U mnie CoreTemp wydaje się być wiarygodny. Restart systemu i sprawdzasz jaka to jest temperatura w biosie. Włączasz CPUSmartFan i nastawiasz ten odczyt z biosa. W miarę wzrostu temperatury procesora, np. podczas grania, płyta sama powinna podkręcić wentylator na wyższe obroty.
  • Poziom 12  
    Bios przed zamontwaniem chłodzenia pokazywał 80 stopni a było tak naprawdę niecałe 40 w odczytach programam w windowsie. Teraz z chłodzeniem programy pokazują poniżej 30 stopni, a w biosie mam 40 pokazane więc ten bios mi śmierdzi odczytywaniem i nei wiem jak ustawic. Nie ma poprostu zwykłego ustawienia żeby wentylator sam dobierał obroty? Musze się bawić w śmieszne ustawianie temperatur?Nie po to kupuje się wentylatory PWM żeby jeszcze przewidywać temperaturę na zaś...
  • Poziom 34  
    Procesory kompatybilne z płytą mają różne dopuszczalne temperatury więc producent płyty nie wie jaka ma być pożądana. Włącz i ustaw na 40 st., może 42.