Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kawalerka. Pytanie o poprawność projektu instalacji.

wdowski 14 Kwi 2014 14:01 2274 12
  • #1 14 Kwi 2014 14:01
    wdowski
    Poziom 15  

Dzień dobry.

Chciałbym zasięgnąć u Was, kolegów specjalistów, porady nt. poprawności poniższego schematu instalacji.
    Mieszkam sobie w kawalerce 20m^2, mieszkanko chciałbym podzielić na trzy obwody, tak jak miało to miejsce do tej pory (obecna instalacja jest spartaczona, nie wszędzie wszystkie kable są popodłączane-PE):
    Łazienka - 2 gniazdka (bojler 2kW, suszarka),
    2 światła.
    Kuchnia - 2 gniazdka (lodówka, pralka, kuchenka turystyczna - pralka i kuchenka
    chodzą b. żadno i nigdy razem),
    1 światło.
    Pokój - 5 gniazdek (PC, TV, głośniki PC, lampkax2),
    1 światło
    Przeczytałem już mnóstwo razy, że nie zaleca się spinać światła i gniazd w jeden obwód ale inaczej nie mogę - mam mało miejsca na rozdzielnię. Dodatkowo chciałbym Łazienkę i kuchnię mieć pod jednym RCD - powód j.w.

Od spółdzielni udało mi się uzyskać informację o sieci w bloku - na każde mieszkanie przewidziana jest jedna faza, zabezpieczenie przedlicznikowe 20A a ochrona to zerowanie. Licznik mam w mieszkaniu, dodatkowo niestety nie mam możliwości uziemienia punktu podziału PEN. Pracę będzie wykonywał elektryk ale z przezorności wolę wiedzieć co będzie robił.

Serdeczne dzięki za pomoc.

• #2 14 Kwi 2014 14:06
    .Jack
    Specjalista elektryk

wdowski napisał:
    Chciałbym zasięgnąć u Was, kolegów specjalistów, porady nt. poprawności poniższego schematu instalacji.

Popraw kolego na schemacie odejścia od wyłączników RCD przewodu N. To nie będzie działać prawidłowo, neutralne nie mogą za wyłącznikami łączyć się ze sobą.

Cytat:
    Przeczytałem już mnóstwo razy, że nie zaleca się spinać światła i gniazd w jeden obwód ale inaczej nie mogę - mam mało miejsca na rozdzielnię.

A cóż to takiego przeszkadza aby wydzielić osobne obwody na oświetlenie i gniazda oraz aby zamontować nową, większą rozdzielnicę elektryczną. Jakiż to bardzo ważny powód trzyma kolega w zanadrzu. Bo ja nie kumam - dlaczego ?

• #4 14 Kwi 2014 16:58
    gudziec
    Poziom 11  

Prosty powód dlaczego nie powinno się mieszać obwodów oświetleniowych z gniazdami.
    Jak z jakiegoś powodu zrzuci Ci Rcd bądź ES-a to idziesz po omacku nic nie widzisz.
    Jest to jeden z kilku powodów. Ten z punktu praktycznego.

• #5 14 Kwi 2014 17:13
    wdowski
    Poziom 15  

.Jack napisał:
    Popraw kolego na schemacie odejścia od wyłączników RCD przewodu N. To nie będzie działać prawidłowo, neutralne nie mogą za wyłącznikami łączyć się ze sobą.

Ale pierdoła jestem. Źle przerysowałem z kartki - ta beznadziejna pogoda....
    Oczywiście macie racje. W sumie dodanie dwóch "S"ek 10A różnicy mi nie zrobi.

Czy 40A na FR wystarczy czy lepiej 63A?

• #7 14 Kwi 2014 17:27
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

wdowski napisał:
    dodatkowo niestety nie mam możliwości uziemienia punktu podziału PEN

Jakaś cisza nad tym fragmentem ,mieszkanie w bloku -hm ..piętro ?
    wdowski napisał:
    Łazienka - 2 gniazdka (bojler 2kW, suszarka),
    2 światła.
    Kuchnia - 2 gniazdka (lodówka, pralka, kuchenka turystyczna - pralka i kuchenka
    chodzą b. żadno i nigdy razem),

To będzie TN-S ,czy kolega na pewno chce wezwać elektryka czy próbuje zrobić to sam ?

• #8 14 Kwi 2014 17:30
    gudziec
    Poziom 11  

wdowski napisał:
    Czy 40A na FR wystarczy czy lepiej 63A?

Wystarczy Ci 40A ale 63A też może być i nawet cenowo się nie różnią dużo. Dołóż sobie lampkę sygnalizacyjną nie duży koszt a praktyczna.

Dodano po 2 [minuty]:

kkas12 napisał:
    Po co RCD i wyłącznik nadmiarowy na gniazda w pokoju?
    Nie lepiej zastosować RCBO?

Dlaczego uważasz że lepiej?
    W przypadku zrzucenia zabezpieczenia nie wiesz z jakiego powodu.

• #9 14 Kwi 2014 17:40
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

gudziec napisał:
    Dlaczego uważasz że lepiej?
    W przypadku zrzucenia zabezpieczenia nie wiesz z jakiego powodu.

Oszczędzasz miejsce w rozdzielnicy a elektryk doskonale sobie poradzi z identyfikacją problemu.
    Ochronnik nie jest potrzebny? (B?)16A zabezpieczenie rzeczywiście na oświetlenie jest potrzebne?

• #11 14 Kwi 2014 18:03
    gudziec
    Poziom 11  

kkas12 napisał:
    Nieprawda. To który mechanizm spowodował wyzwolenie aparatu jest zawsze widoczne.

Racja zwracam honor.

• #12 14 Kwi 2014 18:22
    wdowski
    Poziom 15  

kkas12 napisał:
    Po co RCD i wyłącznik nadmiarowy na gniazda w pokoju?
    Nie lepiej zastosować RCBO?

Myślę, że taniej dostanę RCD i wyłącznik nadmiarowy.

Krzysztof Reszka napisał:
    Jakaś cisza nad tym fragmentem ,mieszkanie w bloku -hm ..piętro ?

Jaka to różnica? Mam ciągnąć ileśtam metrów przewodów? Uziemienie PEN jest zalecane aczkolwiek nieobowiązkowe z tego co rozumiem z tekstu pisanego i normy a wszelkie zdania mówiące inaczej są błędnymi interpretacjami normy i rysunków na jej podstawie opracowanych.

Krzysztof Reszka napisał:
    To będzie TN-S ,czy kolega na pewno chce wezwać elektryka czy próbuje zrobić to sam ?

Wydaje mi się że będzie to TN-C-S wszak cały blok hula w TN-C. Robotą zajmie się elektryk ale z racji, że to nie moje mieszkanie wolałbym wiedzieć co sie będzie działo.

gudziec napisał:
    Dołóż sobie lampkę sygnalizacyjną nie duży koszt a praktyczna.

Na jedną fazę? Jak nie ma prądu to nie ma i tyle. Sprawdzę włączając światło, czyż nie?

kozi966 napisał:
    16A zabezpieczenie rzeczywiście na oświetlenie jest potrzebne?

W poście z poprawionym rysunkiem napisałem o 10A. Nie naniosłem na rysunek.

Co do dokładania kolejnych modułów to nie chcę żeby rozdzielnica była finalnie większa nić całe mieszkanie - przypominam 20m^2.

• #13 14 Kwi 2014 18:32
    kkas12
    Poziom 40  

Cytat:
    Myślę, że taniej dostanę RCD i wyłącznik nadmiarowy.

Skoro o to chodzi to należało założyć ten temat na forum doradców finansowych.

Ale jeśli kompetentna osoba będzie instalację wykonywała to do niej należy ocena i wybór tego co, jak i dlaczego zrobi, więc kolegi "chciejstwo" jest całkowicie nie na miejscu.

Temat zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME