Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus - czujnik temperatury dobry a sterownik "nie czyta"

andsin 14 Apr 2014 14:09 3438 9
 • #1
  andsin
  Level 9  
  Witam. Mam problem z czujnikiem zewnętrznym temperatury pieca Buderus. Czujnik temperatury na zewnątrz wskazuje prawidłowo, a piec tego "nie widzi". Temperaturę "lato" mam ustawioną od 15 st. a gdy na zewnątrz spada poniżej st.piec się nie załącza, dopiero wyłączenie zasilania i ponowne włączenie to piec zaskakuje. To samo jest odwrotnie tj. piec chodzi w automacie "nie widzi", że temp. na zewnątrz jest już powyżej nastawy "lato od" 15 st. i się nie wyłącza. Gdzie szukać przyczyny ?
  Pozdrawiam Andrzej
 • #2
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  A co widnieje na regulatorze w miejscu gdzie powinna być wyświetlana temp. zewnętrzna?
 • #3
  andsin
  Level 9  
  W opcjii temperatura wyświetla aktualną i rzeczywistą temperaturę, a na stałe w ustawieniach "Automat". Chyba nic więcej, na wyświetlaczu nie widzę żadnych zmian.

  Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

  "Automat" lub "lato" ale mimo zman temperatury na zewnątrz nie przełącza się"
 • #4
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Musi się dać odczytać temp. zewnętrzną, temp. w kotle, temp. w bojlerze. Jaki masz typ regulatora na kotle (co można odczytać z tyłu obudowy regulatora) ? HS2102, R2105, R2107 ?
 • #6
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Więc normalnie kręcisz pokrętłem w prawo i odczytujesz wszystkie mierzone przez regulator temperatury, w tym temp. zewnętrzną. Odczytaj to wskazanie spośród pozostałych (trzeba sprawdzić co jest wskazane w miejscu gdzie powinna być wyświetlana ta temperatura jeśli wyświetlana faktycznie nie jest).
 • #7
  andsin
  Level 9  
  Właśnie pokazuje prawidłową temperaturę na zewnątrz (aktualnie +5) a na piecu lato od +14 i piec nie zaskoczył. Zaskoczy przy zmianie 'dzień' lub "noc' jeśli temperatury będą poniżej +14. Zaskakuje także przy ręcznych zmianach ustawień.

  Dodano po 4 [godziny] 31 [minuty]:

  Sumując nie zaskakuje przy zmianach temperatury mimo, że temperatura na zewnątrz rośnie lub spada i prawidłowo pokazuje to termometr na piecu. "Łapie" i zaskakuje przy zmianach dzieńj/noc (22:00) lub noc/dzień (6:00) lub przy "ręcznych" przestawianiach.
  Pozdrawiam
 • #8
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Nie potrafię wymyśleć powodu tak dziwnej pracy kotła. A masz regulator BFU w pomieszczeniu ?
 • #9
  andsin
  Level 9  
  Nie mam w pomieszczeniach żadnego regulatora tylko na piecu ustawiam temperaturę. W ubiegły roku dom został ocieplony, może to przez to zwariować ? Wcześniej instalator przestawiał krzywą grzania. Może teraz powrócić do fabrycznych nastawień ? Może jest jakiś reset ? Wyłączę piec na kilka dni zobaczę co później jak wrócę.
  Pozdrawiam
 • #10
  andsin
  Level 9  
  Po kilku dniach wyłączenia zasilania wszystko wróciło do normy i działa i jest
  ok. Pozdrawiam i dziękuję :-)