Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja RTV w sporym domu

14 Kwi 2014 22:30 1896 14
  • Poziom 16  
    Cześć,
    Do mojego domu za miesiąc wchodzą tynkarze, zanim zaczną pracę chcę rozciągnąć instalację RTV w domu. Dom jest 3 piętrowy z poddaszem, planuję zrobić instalację na multiswitchu tak, aby w każdym z 5-ciu pokoi można było odbierać sygnał z cyfrowej naziemnej, radio i w przyszłości być może jakąś satelitę. Wybór padł na multiswitch MR-512 Terra 5-wejściowy 12-wyjściowy z aktywną naziemną. Jestem techniczny, na co dzień pracuję z innym sprzętem, ale z tego co przeczytałem to należy zsumować sygnał DVBT i radio (są do tego urządzonka) i podłączyć do multiswitcha jednym przewodem, a z anteny satelitarnej konwerter podłączyć za pomocą 4 przewodów. Dalej, do każdego pokoju 2 przewody antenowe, tak aby można było i odtwarzać i nagrywać.

Pytanie moje jest następujące: czy multiswitch musi znajdować się blisko anten, tak, aby przewody były możliwie najkrótsze (czyli na poddaszu), czy może mogę sobie bez bólu multiswitcha wpakować do szafy RACK którą będę miał na parterze, do niej podciągnąć 5 przewodów z anten i to rozprowadzić po pokojach? I czy długość przewodów idących do pokoi ma o tyle znaczenie, że trzeba się starać aby do wszystkich pokoi miały możliwie te same długości?

• Poziom 30  
    m.biruta napisał:
    Pytanie moje jest następujące: czy multiswitch musi znajdować się blisko anten, tak,

Nie musi

m.biruta napisał:
    czy może mogę sobie bez bólu multiswitcha wpakować do szafy RACK którą będę miał na parterze, do niej podciągnąć 5 przewodów z anten i to rozprowadzić po pokojach?

możesz

m.biruta napisał:
    I czy długość przewodów idących do pokoi ma o tyle znaczenie, że trzeba się starać aby do wszystkich pokoi miały możliwie te same długości?

Nie musisz
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

m.biruta napisał:
    Dalej, do każdego pokoju 2 przewody antenowe, tak aby można było i odtwarzać i nagrywać.

Nie zapomnij o położeniu wraz z kablami koncentrycznymi jednej skrętki UTP do każdego pokoju aby później nie kombinować z net-em.

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    niewolno2 napisał:
    Z Twojego opisu wnioskuje że instalacja będzie tylko dla jednego satelity?

Tak, jeden satelita. A to i tak ewentualnie na przyszlosc bo na razie to sat nie planujemy miec

Dodano po 40 [sekundy]:

SP5ANJ napisał:
    Witam.

m.biruta napisał:
    Dalej, do każdego pokoju 2 przewody antenowe, tak aby można było i odtwarzać i nagrywać.

Nie zapomnij o położeniu wraz z kablami koncentrycznymi jednej skrętki UTP do każdego pokoju aby później nie kombinować z net-em.

Pozdrawiam.

Ethernet już położony wszędzie
  • Moderator
    Przy wszystkich instalacjach kablowych jest takie pojęcie jak "środek miedzi".
    najdroższym elementem tej instalacji będzie kabel, dlatego jego długość musi być tak obliczona, że przy minimalnej długości uzyskujemy najmniejsze wartości tłumienia i opóźnień czasowych, ale jednocześnie sieć musi być łatwa do przebudowy lub rozbudowy.
    Najlepiej będzie, jak wykonasz kilka kalkulacji kosztowych poszczególnych wersji i sam dojdziesz do właściwych wniosków.
  • Poziom 16  
    Mam 200m przewodu antenowego średniej jakości. Będę musiał dokupić drugie tyle i chcę kupić lepszy. Teraz pytanie czy lepszy dać z anten do multiswitcha, czy z ms do odbiorników?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    m.biruta napisał:
    Teraz pytanie czy lepszy dać z anten do multiswitcha, czy z ms do odbiorników?

Od multischwitcha do anteny kup TRISET 113PE (żelowany), a do wnętrza domu TRISET 113.
    Ja bym też dał do każdego pokoju po 3 kable, ten jeden, dodatkowy w razie "W"!.
  • Poziom 16  
    Znam ten przewód i na pewno go kupię. Tylko mam szpulkę 200m zwykłego i pytanie na jakie odcinki go wykorzystać?
    I czy z podłączeniem do anteny sat mogę zrobić tak że puszczę 4 przewody na ścianę tarasu, tam zrobić 4 gniazda i pd nich 4 przewody do quatro jak już będę wiedział gdzie będzie antena, czy będą straty sygnałowe?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

m.biruta napisał:
    Tylko mam szpulkę 200m zwykłego i pytanie na jakie odcinki go wykorzystać?

Faktycznie szkoda nie wykorzystać tej "szpulki". Z pewnością nadaje sie do zainstalowania na krótkie odległości do około 8mb kabla.

Cytat:
    I czy z podłączeniem fo anteny sat mogę zrobić tsk że puszczę 4 przewody na ścianę tarasu, tam zrobić 4 gniazda i pd nich 4 przewody do quatro jak już będę wiedział gdzie będzie antena, czy będą straty sygnałowe?

Wszystkie połączenia/przedłużki mają tłumienie zależne od częstotliwości (im wyższa tym tłumienie większe).
    Jak zrobisz to starannie na "beczkach F" i wtykach "zaciskanych" (kompresyjnych) to tłumienie takie nie będzie znacząco wpływało na obniżenie sygnały (złącze F-beczka-F to tłumienie około 0,8dB).

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    SP5ANJ napisał:
    Faktycznie szkoda nie wykorzystać tej "szpulki". Z pewnością nadaje sie do zainstalowania na krótkie odległości do około 8mb kabla.

Ten "gorszy" przewód który mam to ten: http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_rg-6_cu_200m__E1230_200.htm

SP5ANJ napisał:
    Wszystkie połączenia/przedłużki mają tłumienie zależne od częstotliwości (im wyższa tym tłumienie większe).
    Jak zrobisz to starannie na "beczkach F" i wtykach "zaciskanych" (kompresyjnych) to tłumienie takie nie będzie znacząco wpływało na obniżenie sygnały (złącze F-beczka-F to tłumienie około 0,8dB).

Dziękuję za informację i radę. Końcówki będę zarabiał oczywiście na wtykach zaciskanych.

Takie będą OK? http://www.dipol.com.pl/wtyk_f_cabelcon_na_przewod_rg-6-triset-113_samokompresyjny_E80410.htm
    A MS mam taki: http://www.dipol.com.pl/multiswitch_mr-512_te...wy_12-wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R70612.htm
  • Poziom 43  
    Ja bym jeszcze w miejsce gdzie przewidujesz antenę doprowadził jeszcze 4 następne przewody (na drugiego satelitę), może (nie musi) się przydać, ale kable już będą, potem dołożysz drugi konwerter, zmienisz switcha i będzie ok (apetyt rośnie w miarę jedzenia), a jak nie położysz, zatynkujesz wszystko do będzie klops.
    Pamiętaj też, że warto by wszystkie te kable położyć w peszlach, by później w razie czego można kable łatwo wymienić.
    Uważaj też na tynkarzy, potrafią rozwalić kabel przy tynkowaniu montując listwy, by ściany były idealnie pionowe i poziome.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

KOCUREK1970 napisał:
    Ja bym jeszcze w miejsce gdzie przewidujesz antenę doprowadził jeszcze 4 następne przewody (na drugiego satelitę), może (nie musi) się przydać, ale kable już będą, potem dołożysz drugi konwerter, zmienisz switcha i będzie ok (apetyt rośnie w miarę jedzenia) ...

:spoko:

Cytat:
    Pamiętaj też, że warto by wszystkie te kable położyć w peszlach, by później w razie czego można kable łatwo wymienić.

Również pozwolę sobie na komentarz "ikonek" . :spoko:

Popierając takie podpowiedzi i widząc, żeś Ty m.biruta chłop z tzw. "jajami" i nie oszczędzasz na tej instalacji w myśl, że im lepiej i z dobrych materiałów ją wykonasz tym dłużej się będziesz cieszył poprawnym i wręcz idealnym odbiorem RTV i SAT. :spoko:

Tosz To Szok - jak mawiał Pawlak w słynnej epopei filmowej "Sami Swoi".
    No to już koniec tych emocji w - ikonkach - bo w jednym poście jest ich 3 sztuki.
    Wazelinę zamykam.
    :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Oczywiście, jestem wyznawcą tej zasady - zarówno w pracy jak i w domu. Ale tutaj bardziej chodziło o to, że nie znam się na tej tematyce na tyle, żeby wiedzieć co jest porównywalnie dobre i tańsze, więc zwyczajnie brałem droższe ;)

• Poziom 30  
    m.biruta napisał:
    Dziękuję za informację i radę. Końcówki będę zarabiał oczywiście na wtykach zaciskanych.

Takie będą OK? http://www.dipol.com.pl/wtyk_f_cabelcon_na_przewod_rg-6-triset-113_samokompresyjny_E80410.htm

Pomimo, że nie jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań to zamówiłem kilka tych złączy i a czystym umieniem powiem, że są super.
    Zamówiełm aby sprawdzić nową wersję z mojej ulubionej firmy ;)
    Choć zaciskam inne to polecam te "Self-Install".