Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra 820s Condor - drugie życie [regeneracja]

zborus89 14 Apr 2014 22:42 6402 10
    zborus89
    Level 8  
    Witam, stałem się szczęśliwym posiadaczem RM Unitra 820s Condor, Sprzęt latami leżał na strychu. Z tego co zdarzyłem zaobserwować to:

- potencjometry trzeszczą
    - przy regulacji gałki WIDE zdarza się, że raz zanika prawy raz lewy kanał.
    - wskaźniki wysterowania nie działają (przy słuchaniu radia cały czas pali się tylko 1 zielona dioda na prawym i lewym kanale)
    - brak 2 pokręteł od volume
    - cały mechanizm kasetowy chyba do wymiany ( w środku jest zardzewiały)
    - brak szybki w kieszeni magnetofonu
    - brak anteny
    - czerwona dioda na wskaźniku tunera mruga jak zrobię głośniej.

takie ubytki zauważyłem przy pierwszym kontakcie, jestem amatorem jeśli chodzi o naprawę takich klasyków. Proszę mi powiedzieć co by trzeba zrobić by ten RM doprowadzić do użytku ( mam tutaj na myśli wnętrze urządzenia). Bo domyślam się, że trza by powymieniać przewody, tranzystory itp. itd. Ile taka regeneracja Condora może wynieść?
    SlawekKedra
    Level 42  
    Z tego opisu wynika jasno że jest to złom a nie radiomagnetofon. Na allegro masz sprawny za 200zł.
    bratyslaw
    Level 23  
    Witam.

Zastanów się, czy podołasz zadaniu, bo widzę, że sprzęt jest zdekompletowany i dość zaniedbany. Mam 2 Condory, jeden odbudowałem, a do drugiego na razie nie mam ochoty się zabierać m.in. z powodu czasochłonności takiej operacji.

Pozdrawiam.
    zborus89
    Level 8  
    Czyli co? Nie warto go naprawiać?
    User removed account
    User removed account  
    zborus89
    Level 8  
    no to już mam jakiś punkt zaczepienia:) schemat do znalezienia, ale nigdy nie miałem do czynienia z schematami :P a jak sprawa wygląda z pokrętłami jest jakaś opcja, że znajdę je do kupienia? Na aledrogo widziałem cały mechanizm magnetofonu, więc kolejny problem z głowy. Bardziej martwię się o wnętrze, nawet jak go otworze to nie jestem w stanie powiedzieć co jest nie tak. co do części mechanicznych! Mówisz o problemie z kupnem oryginalnych części mechanicznych czy również jakiś odpowiedników zamienników:) chodzi mi o doprowadzenie Condora do takiego stanu, że spokojnie będę mógł go postawić w kuchni i posłuchać kaset czy radia[radio działa i to nawet lepiej niż się spodziewałęm]. Jeszcze jedno pytanie, czym mógłbym pomalować obudowę, bo chcę zmienić kolorystykę.
    bratyslaw
    Level 23  
    Części mechaniczne to tylko z odzysku, raczej nie dostaniesz nic nowego (poza paskami, głowicami i ew. licznikiem). Obudowę szkoda malować, bo efekt będzie mizerny - nawet jak uda Ci się ładnie położyć lakier, to bez oryginalnych napisów kiepsko to będzie wyglądało. Jeśli radio dobrze odbiera, to możesz się cieszyć, bo czułość FM w Condorze nie jest jego mocną stroną. Więc jeśli się upierasz, to trochę czasu przy nim spędzisz, tym bardziej, że nie miałeś do czynienia ze schematami.
    zborus89
    Level 8  
    właśnie oryginalne napisy chcę zachować, więc od czego zacząć? wymiany całej płytki magnetofonu i naprawy diod ta? a jest jakakolwiek rozsądna możliwość zmiany głośników bo raczej też nie daja rady:P
    Sanjose
    Level 30  
    Pokaż zdjęcia tego Condora, chodzi mi o głośniki, skoro mówisz że nie dają rady.
    Tam w sekcji niskotonowej pracowały dwa głośniki Tesla na gumowym zawieszeniu, więc o rozpadzie zawieszenia nie może być mowy, prędzej cewki.
    sebastian123414
    Level 7  
    Podepnę się pod temat. Posiadam takiego Condora, wskaźniki od wysterowania zaczynają działać przez chwilę jak nacisnę Record, a jak podgłaśnia to podgłaśnia tylko prawy kanał, pomoże ktoś? Pozdrawiam!
    Venox
    Level 9  
    Wyślij zdjęcia tego radiomagnetofonu. Mechanizm do wymiany ! Nawet nie ma co go reanimować zwłaszcza że jest rdza. Oczywiście musisz rozkręcić całego Condora i posprawdzac podstawowe rzeczy (kable, czy nie jest nic nadpalone itp).

Nie polecam malować, zapewnie masz go w kolorze srebrnym (siwym). Czarne lub czerwone są mało spotykane i bardzo drogie. Malowanie tylko zepsuje jego charakter i styl.