Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik - Jak zbudować nadajnik 0,5 -2 MHz

praga 14 Apr 2014 23:15 4467 25
    praga
    Level 10  
    Witam
    jestem początkujący w temacie radiotechniki, potrzebuję zbudować mały nadajnik nadający w zakresie 0,5 -2 MHz.
    Wszelka pomoc mile widziana.
    puszak
    Level 28  
    Jaką chcesz osiągnąć moc wyjściową i modulację ?
    praga
    Level 10  
    Ma pracować na krótkie dystanse więc moc musi być mała, wydaje mi się, że 20-40 mW wystarczy.
    Przybliż mi temat modulacji, żebym załapał - jestem początkujący.
    praga
    Level 10  
    Zależy mi na samej częstotliwości bez modulacji.
    praga
    Level 10  
    Dzięki, próbowałem się przez to przegryźć, ale to nie to co szukam.
    Może możliwe jest przeskalowanie jakiegoś gotowego nadajnika o małej mocy na ten zakres?
    A może są schematy prostych generatorów fal, które można wykorzystać, aby nadawać na tych częstotliwościach?
    Widzę, że jestem jeszcze mocno zielony w tym temacie.
    mkpl
    Level 37  
    Najprościej. Dowolny wzmacniacz audio na zasilanie niesymetryczne np tda2003. Wyjściowy kondensator zastępujesz diodą przez którą zasilasz gotowy generator 1MHz (czy inną oczekiwana częstotliwość). Do wyjścia generatora podłączasz antenę do wzmacniacza sygnał audio i nadaje..
    praga
    Level 10  
    Dzięki to już dla mnie dużo, a taki generator o ww. zakresie jest gdzieś do zdobycia? A może da się go samemu poskładać?
    Minęło trochę czasu, ale może jeszcze mi ktoś podpowie?
    puszak
    Level 28  
    Można kupić i zrobić, szukaj pod tagiem generator kwarcowy(wybierz sobie dogodną częstotliwość). Poszukaj w postach kolegi mkpl objaśniał już jak taki zrobić.
    sp3ots
    Level 37  
    Witam !
    Jeśli chodzi Tobie o generator nie przestrajalny to proponuję w pisać na Allegro:
    Generator kwarcowy 1.0000MHz
    Cena około 3zł + przesyłka, jest jedna sztuka.
    Pozdrawiam. Stefan
    praga
    Level 10  
    Dzięki, jeśli dobrze zrozumiałem to jeśli mam generować fale o częstotliwościach 0,5-2.0 MHz to mam szukać generatora funkcyjnego o takim zakresie? I uzyskam w miarę stabilne częstotliwości np, 540 kHz itp.
    puszak
    Level 28  
    Przecież napisaliśmy generator kwarcowy, nikt nie pisał o funkcyjnym. One są tanie, stabilne i na różne częstotliwości.
    Takie coś
    Nadajnik - Jak zbudować nadajnik 0,5 -2 MHz
    michal.1410
    Level 8  
    No dobra. Ale co z odbiornikiem?
    Nie potrzebny Ci odbiornik?
    praga
    Level 10  
    zależy mi tylko na nadajniku
    pukury
    Level 35  
    witam.
    Jeszcze się z tym męczysz ?
    Poszukam jutro w materiałach jakiegoś prostego schematu .
    Pozdrawiam.

Moderated By c2h5oh:

Post był raportowany.
    Jak znajdziesz to zamieść. O chęci jutrzejszego szukania należało powiadomić autora tematu poprzez PW.
    Jak na razie to tylko nabijasz posty i punkty.

praga
    Level 10  
    Witam, przez chwilę odpuściłem - czas. Lecz teraz chcę do tego wrócić. Napisałeś mi w innym poście "generator , separator i wzmacniacz " mocy ". Mógłbyś mi przybliżyć temat?
    Może taki generator by się nadał Generator DDS 5MHz SWEEP sterowanie z PC +PL2303HX oczywiście z Allegro?
    mkpl
    Level 37  
    Poszukaj u wujka google projektu "am vysilac pira.cz". Odpaliłem tą konstrukcję. Ma w sobie wszystko a całość jest dosyć prosta w budowie i działa praktycznie od kopa (jedynie te układy ttl muszą być identyczne). Mocy ma 25W więc myślę, że Ci wystarczy.
    praga
    Level 10  
    Wielkie dzięki za pomoc. Zastanawiam się tylko czy generator funkcyjny taki do 2MHz nie nadawałby się do tego celu?
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Szczerze mówiąc to jest tak proste jak budowa cepa. Generator funkcyjny jak najbardziej możesz zastosować. Wystarczy poskładać to z tzw. klocków, czyli generatora funkcyjnego lub jako osobny moduł nadajnika zrobić generator na kwarcu na daną częstotliwość (jeden tranzystor i parę elementów) wtedy masz pewność że nie będzie pływał i będzie profesjonalnie mimo piractwa.. Jak sądzę to chcesz trochę sobie ponadawać to kup kwarc 1MHz, zrób generator do tego jakiś prosty wzmacniacz np. na BD139 i modulator np. na TDA2003 albo inny na 12V lub możesz to modulować AM muzyką z domowej wierzy poprzez trafo, a trafo to już możesz łatwo przerobić np. ze starego dzwonkowego, zwykłego z jakiegoś małego zasilacza itp. Prościej i pewniej się nie da zwłaszcza że jak sądzę nie masz doświadczenia w tej dziedzinie. Tylko pamiętaj że nawet np. na 1W, i nie z "fachową anteną na te pasmo" , że istnieje coś takiego jak propagacja w danym paśmie to nawet z kilku metrów druta "anteny" oraz małej mocy dolecisz do kilku tysięcy kilometrów i to nie są jaja, a w tym samym momencie na przyziemnym natężeniu pola z twej anteny dolecisz na, albo tylko do 600m np. i to z trudem. Zresztą zobacz dokładnie jak to z tą propagacją jest Panie kolego. W pliku masz fajną lekturę zresztą nie tylko dla Ciebie, bo jeszcze komuś zapewne się przyda. Potem zastanowisz się trzy razy czy na takich częstotliwościach chcesz się bawić. Dam jeszcze poglądowo schemat nadajnika AM na pasmo CB. Modulator szeregowy zrealizowany jest na zwykłym wzmacniaczu operacyjnym pracującym jako wzmacniacz mikrofonowy (można go zastąpić innymi różnymi wzmacniaczami audio, choćby wykorzystać stare radio np. samochodowe i w tedy nie trzeba tranzystora np. T3, transformatorów i wzmacniacza operacyjnego, bo to wszystko zapewni Ci np. stare radio samochodowe plus generator funkcyjny oraz jakiś wzmacniacz modulowany na kilku elementach z tegoż radia. :D .
    praga
    Level 10  
    Problem jest taki, że nie chcę nadawać dookoła w tym paśmie, nawet szukam anteny magnetycznej, która ograniczy zasięg do kilku metrów, a najlepiej jeszcze mniej. Chcę zobaczyć jak różne częstotliwości wpływają na używane przeze mnie w pracy materiały. Dlatego zależy mi tylko aby móc nadawać różne częstotliwości z tego konkretnego zakresu i oczywiście ograniczyć zasięg, aby się na nie nie narażać. Jeśli by się udało jakoś skoncentrować fale np. w jednym miejscu np. na pojemniku z daną substancją byłbym najbardziej zadowolony.
    Rozumiem, że na początek dobry generator funkcyjny o zakresie do 2 MHz byłby w sam raz i prosty wzmacniacz a teraz co?, podłączyć go bezpośrednio do anteny?
    Czy wymieniony wzmacniacz poradzi sobie w zakresie 0,5 - 2 MHz?
    praga
    Level 10  
    Inkwizycja chciałem ograniczyć temat tylko do nadajnika, dobrze, że usunąłeś ten inny, uznałem go za zamknięty.
    ww_celtor_pl
    Level 9  
    Zbuduj generator na układzie DDS AD9850. Wzmacniaczem się nie przejmuj bo projektowałem wzmacniacz pracujący od 1Hz - 40MHz ( 2 tranzystory + "kilka " elementów)
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

ww_celtor_pl wrote:
    Zbuduj generator na układzie DDS AD9850.

Podpowiadamy z tak zwanym "zrozumieniem" tematu i czytamy całość postów aby udzielić jakiejkolwiek podpowiedzi. :!:

Zobacz co napisał autor tematu na samym jego wstępie .
    praga wrote:
    jestem początkujący w temacie radiotechniki...

I teraz przemyśl co podpowiedziałeś o koncepcji z AD9850 i jego własnoręcznej budowy. :!: :!:

Regulamin pkt 3.1.11.

Pozdrawiam.

PS. Piszemy dalej : Inkwizycja chciałem ograniczyć temat tylko do nadajnika i czekamy na konstruktywne podpowiedzi. :?: