Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica samochodowa. Jaka wystarczy?

15 Kwi 2014 11:08 1512 9
  • Poziom 9  
    Witam

Mam serwis komputerowy. Buduję samochód serwisowy i przydałoby się mieć w nim gniazdo 230V. Prawdopodobnie największym obciążeniem byłoby podłączenie całego zestawu PC (jednostka centralna + monitor lcd). Czy jest coś takiego możliwe? Jeśli tak to przez jaki czas taki zestaw mógłby być podłączony? Mój samochód to fiat Scudo 1.9 td. Prąd ładowania to chyba 70A.

Pozdrawiam!
  • Specjalista automatyka domowa
    Podpowiem Ci jak to wyliczyć.
    Wzór na moc:
    P=I*U
    Sprawność przetwornicy przy optymistycznym założeniu to około 70%
    Moc potrzebna dla PC to około 300-350W Moc dla LCD to gdzieś tak 40-50W.
    Czyli razem jakieś 400W
    Teraz policz sobie ile mocy potrzebuje samochód.
    Przetwornica potrzebna tak na oko około 600W czyli razem tak z 800W jest potrzebne.
    Moc dostarczana z alternatora to mniej więcej 850W Nie licząc strat na rezystancji wewnętrznej akumulatora.
  • Poziom 9  
    Czyli mogę liczyć na to, że przetwornica dająca na wyjściu stałe ok. 1500W max się nada i nie rozładuje akumulatora?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Fak! Źle się wyraziłem. Przetwornicę chcę kupić z lekkim zapasem. Chodzi mi o to, że ładujący alternator może dać jakieś w przybliżeniu 850W, więc wszystko co podłączę poniżej tej wartości uciągnie sam alternator yes?
  • Poziom 35  
    Witam
    probooszcz napisał:
    największym obciążeniem byłoby podłączenie całego zestawu PC (jednostka centralna + monitor lcd).

xury napisał:
    Moc potrzebna dla PC to około 300-350W Moc dla LCD to gdzieś tak 40-50W.
    Czyli razem jakieś 400W

Bardzo często mierzę ile komputery pobierają mocy i widzę, że (średnio) komputer bez wypasionej grafiki, bez obciążenia pobiera ok. 100W. Przy obciążeniu może dochodzić do 180W. Oczywiście, wszystko zależy "co ma na pokładzie". W tym przypadku nie wiadomo jaki to komputer, więc trudno powiedzieć tak od razu, że będzie pobierał aż 400W. A może to jakiś demon i pobiera znacznie więcej?
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Komputera nie umieszczam tam na stałe.Czasami potrzeba podłączyć komputer klienta i powiedzmy zainstalować system operacyjny, albo zdiagnozować usterkę. Od czasu do czasu chciałbym też skorzystać ze stacji lutowniczej. Zastanawiam się jak to wszystko urządzić, żeby serwis był jak najbardziej mobilny i samowystarczalny, bo to ma być główną innowacją. Z lokalu chciałbym zrezygnować zupełnie.

A orientuje się ktoś przy jakich obrotach silnika alternator osiągnie maksymalną wydajność?

A! I może ma ktoś jakiś ciekawy pomysł na wydajne ogrzewanie paki zimą?
  • Poziom 9  
    Zdolności manualne i narzędzia są ;) W takim razie nie ma co się zastanawiać. Ruszam za jakiś miesiąc z budową. Może wrzucę na elektrodę raport z po zakończeniu?