Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Vaio, windows 8 - ciągle przygotowanie do automatyczne naprawy

dominikzw 15 Kwi 2014 18:07 11862 4
  • #1 15 Kwi 2014 18:07
    dominikzw
    Poziom 17  

Witam
    Znajomy podrzucił mi komputer z problemem.
    Sony Vaio model SVF152A29M (pod baterią jest za to podany model Sony Vaio svf1521f6ew) , system windows 8.
    Od razu jak się uruchomi komputer wyskakuje komunikat "przygotowanie do automatycznej naprawy". Oczywiście jak to zrobi twierdzi że nie udało się naprawić.
    Nie posiadam płyt recovery, szczerze nie wiem co on zrobił czy system padł czy może ma wirusa. Chciałem uruchomić inny system hirensa z cd albo antywirusa z usb ale w ogóle nie mogę zrobić nic. Od razu jest to okno o przygotowaniu do automatycznej naprawy.
    Szukałem w internecie instrukcji, skrótów klawiszowych które by pomogły, ale jedynie znajduje informacje jak wejść do opcji które i tak same się uruchamiają

Ktoś z Was wie jakim klawiszem wybrać rodzaj napędu jak to ma miejsce w xp ??? albo jak naprawić system ale nie tracąc zainstalowany programów i danych??

W ustawieniach które sie wczytają w opcjach "rozwiąż problem" próba odświeżenia komputera skończyła się nie powodzeniem, natomiast mam do wyboru jeszcze resetuj ustawienia - ale wszystko wyczyści, albo przywrócenie ustawień pierwotnych ale zachowa katalogi które wskaże, natomiast zaintalowane programy wiadomo przepadną - obydwie opcje na chwilę obecną odpadają, chyba że nie będzie innego wyjść

Reasumując jest jakis sposób zdiagnozowania problemu bo to co jest dostępne to wiele nie mówi
    dziękuje

2 4
  • #2 18 Mar 2015 03:39
    GrabsonP
    Poziom 9  

Witam,
    podłączam się do tematu - u mnie również znajomy podrzucił identyczny model Sony SVF152A29M z Windows 8.1 i z identycznym objawem - czyżby epidemia?

Żeby uruchomić cokolwiek innego "po staremu" trzeba wejść do BIOSu (przycisk Assist, Uruchom program konfiguracyjny BIOSu), w menu "Boot" zmienić opcję UEFI na Legacy, odpowiednio ustawić kolejność napędów w Boot Priority, wyjść z BIOSu z zapisem - przez F10.

W ten sposób można uruchomić boot'owalną płytę lub pamięć USB np. z Hirensem. U mnie jego Windows nie chciał mi działać (w zależności od wersji Hirena po pojawieniu się pulpitu komputer wyłącza się lub wyskakuje blue screen z błędami).

Płytę instalacyjną Windows 8.1 można pobrać przy użyciu narzędzia Ms Media Creation Tool ze strony windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-reset-refresh-media
    należy wybrać język, wersję Windows, program tworzy dysk USB lub obraz ISO płyty.

Również przejrzałem sporo podobnych problemów w necie, wykonałem wiele sugestii naprawy systemu - z systemu, z płyty, z wiersza poleceń i inne sztuczki - niestety żadna nie działa, zero postępu w temacie. Przez te cuda z UEFI popapranym systemem poukrywanych i poblokowanych wielu partycji Windows'a 8.1 wiele ludzi boryka się z awariami systemów, jedyne jak na razie znalezione skuteczne rozwiązanie to backup danych i przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych (odpowiednik formatu). Podobno miało to być lepsze i mniej awaryjne... dziękuję za takie ulepszenia.
    U mnie również nie wchodzi w grę całkowity reset systemu, więc nadal szukam rozwiązania i będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi.

Pozdrawiam

1
  • #3 18 Mar 2015 08:09
    diseasekowalski
    Poziom 35  

dominikzw napisał:

Ktoś z Was wie jakim klawiszem wybrać rodzaj napędu jak to ma miejsce w xp ???

Jaki rodzaj napędu? W XP? Kolego albo mylisz pojęcia, albo

dominikzw napisał:
    albo jak naprawić system ale nie tracąc zainstalowany programów i danych??

Każdy przypadek jest inny. W tym przypadku za mało danych. Nie wiem też czy naprawdę warto naprawiać system. Może jednak lepiej przeinstalować?

dominikzw napisał:
    Reasumując jest jakis sposób zdiagnozowania problemu bo to co jest dostępne to wiele nie mówi
    dziękuje

Jestem czepialski, ale to było pytanie czy stwierdzenie? Opłaca się przyłożyć do pisowni.

Dodano po 5 [minuty]:

GrabsonP napisał:
    Witam,
    podłączam się do tematu - u mnie również znajomy podrzucił identyczny model Sony SVF152A29M z Windows 8.1 i z identycznym objawem - czyżby epidemia?

I mi się dostało takim laptopem ;-) Wczoraj.

Cytat:
    Również przejrzałem sporo podobnych problemów w necie, wykonałem wiele sugestii naprawy systemu - z systemu, z płyty, z wiersza poleceń i inne sztuczki - niestety żadna nie działa, zero postępu w temacie. Przez te cuda z UEFI popapranym systemem poukrywanych i poblokowanych wielu partycji Windows'a 8.1 wiele ludzi boryka się z awariami systemów, jedyne jak na razie znalezione skuteczne rozwiązanie to backup danych i przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych (odpowiednik formatu). Podobno miało to być lepsze i mniej awaryjne...

Piszecie, że nie możecie utracić programów? Dlaczego?
    Może warto uczulić klienta na robienie kopii zapasowych? Później nie będzie takich problemów. Ale skoro problem jest to klient musi wybrać: albo kosztowna naprawa, albo szybka reinstalacja.

Bardzo szybkim rozwiązaniem problemu (na takim zależało mojemu klientowi) jest:
    1. Zgranie danych na innym komputerze z dysku.
    2. Wyzerowanie dysku programem WDDiag (bez tego następny punkt jakoś nie przeszedł)
    3. Po zamontowaniu dysku do sony - instalacja systemu z nośnika OEM
    4. Instalacja programów, sterowników, przywrócenie danych.

-1
  • #4 23 Mar 2015 03:25
    GrabsonP
    Poziom 9  

Sugeruję nie czepiać się słówek, tylko postarać się pomóc, a autor tematu prosi o pomoc w naprawie systemu, a nie o instrukcję totalnej reinstalacji z wymazywaniem dysku włącznie, po którym nie będzie np. dodatkowego wspomagającego oprogramowania SONY (np. recovery) i tym samym zapewne wsparcia gwarancyjnego w tym zakresie ze strony producenta. Podobną prośbę miał też mój znajomy - spróbować naprawić.
    Wyjaśnienie "dlaczego" - po udanej naprawie systemu komputer jest taki, jak przed awarią = w pełni gotowy do pracy. Po reinstalacji systemu (w 99% skuteczne rozwiązanie) użytkownik musi poświęcić mu minimum jeden wieczór (zazwyczaj więcej) na konfigurację i "dopieszczenie", doinstalowanie "braków", a te wychodzą dopiero z czasem, bo mało kto ma pełną i aktualną dokumentację oprogramowania i konfiguracji własnego komputera... a i nie każdy użytkownik łatwo sobie z tym radzi. Stąd warto chociaż trochę powalczyć z naprawą systemu, żeby zaoszczędzić użytkownikowi niezbyt przyjemnej roboty.

Dodam, że pomiędzy naprawą systemu (niedziałającą w naszych przypadkach), a metodą skrajnie ostateczną zaproponowaną przez diseasekowalski, są do dyspozycji jeszcze pośrednie kroki:
    - odświeżenie systemu (z menu naprawy Windows), zachowuje dane i ustawienia, niektóre programy mogą wymagać reinstalacji - u mnie nie chciało się wykonać
    - przywrócenie systemu (z menu naprawy Windows), kasuje dane i programy (warto przed tym zrobić backup) i przywraca system do stanu początkowego - jeszcze nie użyłem tej funkcji na tym notebooku
    - przywrócenie systemu do wersji fabrycznej (jak po zakupie) z poziomu softu Sony - przez przycisk Assist, system przywracany jest z partycji Recovery, tym samym również kasuje wszystko w systemie (dane, ustawienia i programy), ale w trakcie jest krok z wykonaniem kopii danych na zewnętrzny nośnik (automatycznie lub wybranych ręcznie) - zajrzałem, ale również jeszcze nie użyłem.

W moim przypadku z Sony po 3 wieczorach walki poddałem się - nie wiem co jest przyczyną awarii (dysk przetestowany, w 100% sprawny, wszystkie partycje poprawne i bez błędów, struktura plików też, zero wirusów itp. szkodników, w skasowanych plikach nie znalazłem nic usuniętego z systemu, kontrolę plików systemowych, przeglądałem rejestr i nie wygląda na uszkodzony, oczywiście nawet takie rzeczy jak aktualna data i godzina...). Z przykrością stwierdzam, że jest to pierwszy mój przypadek komputera z Windows od 20 lat pracy w zawodzie informatyka-serwisanta, gdzie mam zero postępu i nie rozgryzłem co jest grane. Windows zaparł się, że poblokuje sobie dyski (np. Ubuntu ma full dostęp do wszystkich partycji, łącznie z ukrytymi) oraz wszystkie opcje naprawy, a mi jest szkoda marnować więcej czasu na nieudany system Windows 8.
    Jutro namówię znajomego na zrobienie kopii i Recovery systemu - dam znać, czy chociaż ta funkcja rzeczywiście w SONY działa.

1
  • #5 24 Mar 2015 23:49
    GrabsonP
    Poziom 9  

Potwierdzam - odzyskiwanie VAIO (wbudowane narzędzie SONY) działa poprawnie i jest ostatecznym rozwiązaniem problemu, jeśli nie powiedzie się naprawa systemu (jak u mnie).

Uruchomienie przez przycisk Assist, należy wybrać narzędzia do rozwiązywania problemów, a z nich Rozwiązania - odzyskiwanie VAIO.

Cały proces przeprowadzony jest przez kreatora odzyskiwania, pierwszym krokiem jest wykonanie kopii
    - automatyczna kopiuje całą zawartość dysków dostępnych dla użytkownika na dysk zewnętrzny (można podłączyć go w ostatniej chwili)
    - ręczna - sami zaznaczamy co chcemy skopiować
    - lub pominięcie kopii,
    później jest ostrzeżenie, że proces przywracania wykasuje wszystkie dane, dalej leci automat (formatowanie dysku z systemem, odtworzenie z Recovery, ponowne uruchomienie), dalej kreator konfiguracji Windows 8 (język, układ klawiatury, motyw, nazwa użytkownika, hasło itd.)
    Sam proces odtwarzania trwa ok. 15 min + czas na wykonanie kopii.

Ja kopię wykonałem wcześniej ręcznie na dysk USB przy użyciu płyty z Ubuntu - przyjazny i w pełni funkcjonalny okienkowy system Linux (coś pomiędzy Windows i Mac OS), który uruchamia się z płyty DVD i jest genialnym narzędziem do przeglądania i kopiowania dysków Windowsowych (np. ignoruje temat uprawnień do katalogów i kopiuje wszystko oprócz szyfrowanych danych).

U mnie problem z Vaio tym samym został rozwiązany, żałuję że nie poznałem przyczyny awarii i sposobu naprawy systemu, autor tematu dowiedział się tylko co zrobić w ostateczności. Pozdrawiam.

0