Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus K52JE - Notorycznie zawiesza się na 30sek-2min brak reakcji

15 Kwi 2014 20:48 1881 8
  • Poziom 6  
    Witam forumowiczów.

Mam problem z ASUSEM konkretniej modelem K52JE, jest to klasyczny przypadek w którym system zawiesza się na czas 30sek-2minut bez możliwości wywołania jakiejkolwiek reakcji, ekran przechodzi w mleczny kolor, pojawia się kręcąca niebieska klepsydra i to wszystko. Problem stał się o tyle uciążliwy, że pojawia się co raz to częściej, wcześniej występował dosyć rzadko.

Jeżeli chodzi o parametry sprzętowe:

Ram: 8GB Ram GoodRam
    Procesor: Intel(R) Core(TM) i5 CPU m460 @ 2.53GHz
    Grafika: ATI Mobility Radeon HD 5470
    HDD: 500GB

Win 7 64bit

Reinstalacja systemu nie pomogła, formatowany był już kilkakrotnie HDD, dalej to samo. Laptop utracił już gwarancję, więc wysyłka do serwisu odpada. Denerwuje mnie i irytuje do tego stopnia, że czasami mam ochotę roztrzaskać go o ziemię. Przeszukałem całe internety w poszukiwaniu rozwiązania i NIC, nie ma żadnego info co konkretnie jest przyczyną wadliwego działania sprzętu.

Jeżeli jest to pomocna informacja, to odsyłam do innego topiku w którym przedstawiam Bluescreeny, które wyskakują mi co jakiś czas, być może jakąś bardziej doświadczoną osobę będą wstanie naprowadzić na przyczynę i rozwiązanie.

link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2779938&highlight=

Będę również bardzo wdzięczny za udział w dyskusji i pomoc w rozwiązaniu problemu, ze swojej strony służę wszelkimi informacjami, chciałbym wiedzieć co jest powodem, jest to mój koszmar, zagadka, bez odpowiedzi, która nie daje mi spać po nocach...

Przesyłam jeszcze załącznik z dziennika zdarzeń, jak się okazało mam chyba jakiś problem ze "sterownikiem" atapi, cały czas występuje kolidacja.
    Pozdrawiam
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 22  
    Nie wiem na ile ta informacja będzie Ci kolego przydatna, bo dotyczy wcześniejszego modelu Asusa.
    Otóż identyczny problem miałem z K50IJ - w sumie od nowości.
    Nawet na to nie zwróciłem uwagi, ale faktycznie cały efekt zawieszania jakiś czas temu zniknął.
    Bądź co bądź, robione były dwie rzeczy (poza regularnym czyszczeniem i konserwacją chłodzenia) - wymiana oryginalnego dysku Hitachi 320GB na WD Black 160GB oraz wywalenie padniętej baterii.
    Przy czym na nowym dysku WD zainstalowany był już czysty system bez crapware.
  • Poziom 6  
    quinty napisał:
    -sprawdź pamięć MemTestem bootowalnym z USB/CD
    -smart dysku i skan powierzchni (hdtune lub victoria hdd)
    -sprawdź temperatury podzespołów w np. SpeedFan

Wykonałem czynności o które prosiłeś oprócz sprawdzenia pamięci MemTestem, nie mogę chwilowo znaleźć pendrive. Dołączam zrzuty ekranowe.

Resist_34 napisał:
    Nie wiem na ile ta informacja będzie Ci kolego przydatna, bo dotyczy wcześniejszego modelu Asusa.
    Otóż identyczny problem miałem z K50IJ - w sumie od nowości.

U mnie ten problem również występuje od nowości, z tym, że na początku nie był aż tak uciążliwy, cały czas stawiałem na problem z softwere, myślałem, że te chwilowe zwiechy wynikają z źle zainstalowanego oprogramowania, bądź sterowników.
    Dodam tylko, że wymieniałem już baterię na nową, kości ram również są nowe ( ok 3miesiące) problem jednak występował również przed ich wymianą.
    Być może rzeczywiście problem leży po stronie HDD, gdzieś na forach internetowych pojawiła się teoria, że dolutowanie kabla zasilania do HDD powinno pomóc w rozwiązaniu problemu, nie wiem jednak czy jest to skuteczna czynność, ponieważ nie padła jednoznaczna odpowiedź, że po takim zabiegu sprzęt zaczął śmigać jak powinien, nie wiem jakie zadanie również miałby spełniać ten kabelek sam w sobie...
  • Poziom 6  
    lisek napisał:

sprawdziłem tak jak radziłeś i nic nie wykryło - 11 razy pass. Kości Pamięci są czyste, ok 3 miesiące temu dopiero je kupiłem, wcześniej na starych kościach również miałem ten problem z zawieszaniem komputera. Dodaję załącznik dla zobrazowania wyników.

Co jeszcze mogę sprawdzić?

Bo na razie jak rozumiem wyeliminowaliśmy Ram i HDD ??
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Witam w klubie ;)
    Ten szrot, mam takiego samego, posiada wadę konstrukcyjną. Bez lutowania, to możesz jedynie wsadzić dysk mniej prądożerny. Ja w ten sposób wyeliminowałem te zwiechy w 100%, zmieniłem dysk seagate na toshibe. Możesz też przylutować kabelek, jak to robił serwis asusa, w części przypadków to pomaga - nie zaszkodzi, a może pomóc.
  • Poziom 6  
    Czy według Was jest to w 100% wada dysku? Nie mam niestety w chwili obecnej możliwości sprawdzenia na innym HDD, ale zauważyłem, że w momencie łapania przysłowiowej "Zawiechy" spada taktowanie procesora do wartości 0, po chwili potrafi złapać skok, wznowić pracę, po to by na nowo zamulić.

Zauważyłem pewną zależność. Wzmożona liczba spadku pracy pojawia się w momencie pierwszego uruchomienia laptopa, dodatkowo przy serfowaniu po internecie, bądź pracy na PS.

Czy ktoś zna może konkretne źródło problemu?

Z informacji od innych użytkowników wychodzi na problem z HDD i jego zbyt wysokie napięcie w porównaniu do parametrów motherboard ?

Da się wyeliminować usterkę, bez twardej modyfikacji? W dalszym ciągu nie znalazłem informacji, żeby ktoś podał 100% rozwiązanie dla problemu.

p.s. nawet pisząc ten temat doszło do przykładu klasycznej zawiechy. Co najlepsze mogłem do czasu aż kompletnie siadła możliwość wykonywania jakiejkolwiek czynności, pisać część tekstową, ale nie otwierały mi się przykładowo strony www w innej karcie.

Załączam zrzut Menedżera zadań w momencie złapanej zawiechy.
    Drugi załącznik (Procesor2) pokazuje moment odwieszenia laptopa - procesor skacze do wartości praktycznie 100% i ponownie spada, łapiąc zawiechę.

Dodano:

Po wielu próbach, zmaganiach i testach, rozwiązanie rzeczywiście jest jedno.
    Tak jak sugerował kolega @banderolass należy wymienić dysk HDD na mniej prądożerny.
    Po wymianie dysku problem ustąpił.
    Nie znam głównej przyczyny - który układ powoduje takie zachowania, ale na ten moment problem uważam za rozwiązany, dlatego zamykam temat.
    Pozdrawiam!
    Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".

Asus K52JE - Notorycznie zawiesza się na 30sek-2min brak reakcji