Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Ch這dziarko - zamra瘸rka Minsk 126 - Ciagla praca agregatu

ja4123 16 Kwi 2014 13:15 3690 12
  • #1 16 Kwi 2014 13:15
    ja4123
    Poziom 9  

Witam.
    Prosze o pomoc.
    Ch這dziarko - zamra瘸rka Minsk 126 od wczoraj zaczela bardzo glosno pracowac. Problemem jednak wydaje sie byc fakt, ze sprezarka pracuje wlasciwie bez przerwy. Tzn. zdarzaja sie kilkunastosekundowe przerwy, ale za chwile znowu sie wlacza i halasuje. Wyglada to na jakies uszkodzenie w czesci dotyczacej zamrazalnika - wylaczenie pokretlem zamrazalnika powoduje wylaczenie sprezarki. W tej chwili temperatura w zamrazalniku jest ustawiona pokretlem na minimum i halas stal sie akceptowalny. Nadal jednak niepokoi mnie ciagla praca sprezarki. Wczesniej nie zwrocilem na to uwagi.
    Czy to moze byc awaria termostatu? Do temperatur nie mam zastrzezen, zamrazalnik mrozi, chlodziarka chlodzi. W tej ch這dziarko - zamra瘸rce znajduja sie dwa termostaty- niestety bez oznaczen. Na forum znalazlem, ze w ch這dziarko - zamra瘸rkach Minsk stosowane sa termostaty TAM 133. Czy oba sa tego samego typu? U mnie oba wygladaja identycznie, ale chyba jakos sie je roznicuje w zaleznosci od temperatury w poszczegolnych komorach?
    W jednym ze sklepow znalazlem termostat TAM 145 z opisem, ze byl stosowany w ch這dziarko - zamra瘸rkach Minsk 128. Moja to Minsk 126.
    Czy ktos z forumowiczow mial moze jakies doswiadczenia z takim urzadzeniem?
    Wszelka pomoc mile widziana.
    Sprawa pilna, bo swieta za pasem, a lodowka pelna jedzenia. ;)

p.s. uszczelki wygladaja ok.

0 12
  • #2 16 Kwi 2014 15:18
    miro.nasz
    Poziom 22  

AGD Ch這dnictwo.Sprawd temperatur ch這dzenia.Czy twoja ch這dziarka osi庵a temperatur minusow.Czy niema wyciek闚 cieczy.Je郵i s wycieki to sprawa jasna-wyciek p造n,kt鏎y po uszczelnieniu uzupe軟ia si odpowiednim przyrz康em,chyba,瞠 wyciek jest w steropianie.To si wymienia agregat.W obecnych czasach lepiej si op豉ca wymieni ca陰 ni klei.Koszt wymiany agregatu tyle ile ca豉 lod闚ka. Po dok豉dnym obejrzeniu,gdybym nic nie znalaz to bym rozmrozi ca趾owicie.Lud w lod闚ce mo瞠 takie kawa造 robi. Pozdrawiam Miro.Nasz

0
  • #3 16 Kwi 2014 15:33
    ja4123
    Poziom 9  

Dzieki za szybka odpowiedz. Jak pisalem, do temperatur nie mam zastrzezen. W zamrazalniku jest cienka warstwa lodu. Niedawno byl odmrazany, wtedy byla naprawde gruba skorupa. Wczoraj wrzucone mieso juz skamienialo... ;)
    W tej chwili zamrazalnik jest ustawiony na 0 - ale nie wylaczony. Sprezarka dziala caly czas.
    Chlodziarka tez chlodzi.
    Na pierwszy rzut oka wyciekow nie widac. Daja jakies wyrazne slady?

Czyli termostat -jako przyczyne - mozna wykluczyc?

0
  • Pomocny post
    #4 17 Kwi 2014 01:26
    machefi
    VIP Zas逝穎ny dla elektroda

miro.nasz napisa:
    .Czy niema wyciek闚 cieczy.
    miro.nasz napisa:
    wyciek p造n,
    Wycieku jakich cieczy i p造n闚 kolega si spodziewa ? Freon jest gazem lotnym , bezbarwnym i niczego nie maluje , wi璚 nie pozostawia 瘸dnych widocznych okiem 郵ad闚 na miejscu nieszczelno軼i .
    ja4123 napisa:

Chlodziarka tez chlodzi.
    Na pierwszy rzut oka wyciekow nie widac.
    Jak dasz zdj璚ie tylnej 軼iany parownika ch這dziarki to b璠ziemy widzie , czy miejsce zamocowania kapilary termostatu te jest pokryte szronem . To warunkuje zadzia豉nie termostatu na wy陰czenie . By mo瞠 jest rzeczywi軼ie ubytek czynnika lub uszkodzenie spr篹arki .(st康 g這郾a praca )

0
  • Pomocny post
    #5 17 Kwi 2014 09:37
    miro.nasz
    Poziom 22  

AGD Ch這dziarka zamra瘸rka Mi雟k 126.Dogadaj si z sprzedawc cz窷ci do AGD niech ci da termostat nowy,kt鏎y po pr鏏ie m鏬豚y zwr鏂i.Rozwi spiral w堯 do swojej lod闚ki,a cz窷ci elektryczn wystaw na zewn徠rz. Pod陰cz szeregowo 瘸r闚k.Ustaw na minimum i czekaj jak ci 瘸r闚ka zga郾ie.B璠ziesz wiedzia przy jakiej temperaturze wy陰cza si 瘸r闚ka.S trzy wyj軼ia.1szy ustali gdzie jest osadzona ko鎍闚ka termostatu,mo瞠 by w parowniku za郾ie穎na to trzeba j odmrozi.2gi czy jeste w stanie dosta si do pokr皻豉 termostatu,Proponowa bym przyjrze si mu czy prawid這wo dzia豉 regulacja,potrafi si blokowa.Termostat mo瞠 mie reguluj帷 鈔ubk je郵i ma to zaznacz farb i pokr耩 zwi瘯szy czu這嗆 wy陰czania.gdyby nie po mog這 toto ustaw go jak by. Pod陰cz 瘸r闚eczk w miejsce przewod闚 silnika.Od陰czaj帷 przew鏚 silnika jeden,zobacz czy silnik b璠zie pracowa,je郵i przesta to od陰cz obydwa przewody od termostatu,mo瞠sz je z陰czy razem kostk.Lod闚ka pracuje a ty sprawdzasz termostat w lod闚ce.3 podej軼ie to po tych pr鏏ach jak nie pomo瞠 to pod termostat wzi皻y ze sklepu pod陰cz przewody od lod闚ki,kt鏎e by造 w starem termostatem. Pozdrawiam Miro.Nasz

Moderowany przez machefi:

Prosz nie pisa g逝pot i nie udziela porad prowadz帷ych w prostej linii do rozregulowania sprawnego podzespo逝 .

0
  • #6 17 Kwi 2014 21:57
    ja4123
    Poziom 9  

Dzi瘯i za odpowiedzi.O ile o mojej lod闚ce 鈍iat nie s造sza, to znalaz貫m na elektrodzie podobny temat o ch/z Mi雟k 128 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic554187.html..
    Jest tam par pomocnych wskaz闚ek, a wydaje mi si, 瞠 Mi雟k126 ma wi璚ej wsp鏊nego z Mi雟kiem128, ni z Mi雟kami xx.
    Obejrza貫m lod闚k od ty逝, na moje oko rurka skraplacza jest ok, zalutowana, dla pewno軼i odkurzy貫m ten ca造 radiator (?). Jedynym uszkodzeniem jest pop瘯ana plastykowa obudowa/miska na 軼iekaj帷 wod na spr篹arce/silniku. Oraz brak kitu na uszczelnieniu otworu na przewody wchodz帷e do wn皻rza komory ch這dziarki. Na wej軼iu do komory zamra瘸lnika uszczelnienie jest ok. Kit uzupe軟i貫m. Ostuka貫m wszystkie podejrzane skrzyneczki i teraz przez ostatni dob uda這 mi si kilka razy natrafi na okres, kiedy spr篹arka by豉 wy陰czona na d逝瞠j. Sukces? Nie bardzo, w tej chwili spr篹arka dalej pracuje i ha豉suje. Dodatkowy ha豉s powoduj wibracje ca貫j lod闚ki, kt鏎e ustaj po lekkim pochyleniu/przytrzymaniu lod闚ki.
    Kapilara (czujnik temperatury?) w komorze zamra瘸lnika mocowana jest w plastykowym uchwycie w kszta販ie U. O ile sam uchwyt nie jest oszroniony, to w 鈔odku, mi璠zy ramionami U jest troch lodu, ale tam akurat nie ma 瘸dnej kapilary. W tym uchwycie widac zaczepy, zatem powinien byc rozbieralny, a kapilara pewnie jest w 鈔odku. Mam spr鏏owac to rozebrac?

2 termostaty z pokr皻豉mi wyprowadzonymi na przedni panel s dost瘼ne pod wierzchni p造t lod闚ki. Niestety, ci篹ko je chyba wyj帷 bez usuwania mocowania zawias闚. A z zewn徠rz nie widac 瘸dnych 鈔ubek ani oznacze, poza opisanymi konektorami oraz wytopionymi cyframi 1,3 6,3.
    Problem z wymian jest jeden: nie znam typu tych termostat闚. Z forum wynika, 瞠 dwukomorowe Mi雟ki xx u篡wa造 TAM133. Tymczasem znalaz貫m w sklepie TAM145 z opisem "do Mi雟k 128".
    Moje termostaty wygl康aj jak przeka積iki samochodowe- plastykowe pude貫czka z konektorami. Termostat od ch這dziarki ma 4 styki (3 pod陰czone) usytuowane w dw鏂h r闚noleg造ch liniach. Termostat od zamra瘸lnika ma 4styki, z tego jeden prostopad造 do 3.pozosta造ch. Z opisu przy konektorach wynika, ze ma dwa zakresy pracy. Innych r騜nic nie widz.

Poprawka. Spr篹arka ha豉sowa豉 przez ostatnie dwie godziny. Wkurzy貫m si, i pokr皻貫m na moment wy陰czy貫m ch這dzenie zamra瘸lnika. Spr篹arka si ju nie w陰czy豉. Czy to mo磧iwe, 瞠by si jako mechanicznie blokowa jaki wy陰cznik silnika? Czy te mo瞠 rzeczywi軼ie co si zatyka w termostacie?
    A co do zamarzania kapilary: na tylnej p造cie w komorze ch這dziarki mam szron. Do tego od dawna nie widzia貫m tam wody w rynience 軼iekowej. Je郵i to zamarzaj帷a kapilara, to raczej w komorze ch這dziarki. Niestety, nie mog odkr璚ic tej p造ty, 鈔uba chyba ma zerwany gwint. No i ewidentnie dopiero wy陰czenie komory zamra瘸lnika powoduje wy陰czenie silnika spr篹arki. A to inny termostat.

Podsumowuj帷: lod闚k trzeba jeszcze poobserwowac. Natomiast w tej chwili bardzo by豚ym wdzi璚zny za pomoc w doborze termostatu. Nawet je郵i m鎩 oka瞠 si sprawny, to kupi豚ym taki na zapas, mo瞠 to ju ostatnia okazja? Tylko kt鏎y?

p.s. 5 minut spokoju i spr篹arka znowu wyje...

0
  • Pomocny post
    #7 19 Kwi 2014 14:54
    zhudomel
    Specjalista AGD

Mo瞠 by problem z wydajno軼i uk豉du ch這dz帷ego.

ja4123 napisa:
    O ile o mojej lod闚ce 鈍iat nie s造sza
    Nieprawda, wpisz Минск-126 i 7mln wynik闚.

0
  • #8 19 Kwi 2014 15:01
    domacik
    Specjalista AGD

ja4123 napisa:
    Natomiast w tej chwili bardzo by豚ym wdzi璚zny za pomoc w doborze termostatu. Nawet je郵i m鎩 oka瞠 si sprawny, to kupi豚ym taki na zapas, mo瞠 to ju ostatnia okazja? Tylko kt鏎y?

TAM133. Taki ruski, pancerny. Dedykowany. I jeszcze do dostania w handlu powszechnym.

zhudomel napisa:
    Mo瞠 by problem z wydajno軼i uk豉du ch這dz帷ego.
    ja4123 napisa:
    O ile o mojej lod闚ce 鈍iat nie s造sza

O egzemplarzu Autora, to fakt, jeszcze nikt nie s造sza. Ale ma ju zal捫ek na elektrodzie... :)

0
  • #9 19 Kwi 2014 17:50
    ja4123
    Poziom 9  

zhudomel napisa:

Dzieki! Nie pomyslalem, ze tam tez jest zycie...
    Faktycznie, bardzo bogata lektura. Juz wszystko jasne w temacie termostatow.

Dodano po 4 [minuty]:

domacik napisa:

TAM133. Taki ruski, pancerny. Dedykowany. I jeszcze do dostania w handlu powszechnym.

Niestety, nie. Z ruskich dyskusji wynika, ze TAM133 obsluguje tylko komore chlodnicza. Za kompresor i zamrazalnik odpowiada TAM145.
    Niestety, Minsk126 ma jednak malo wspolnego z Minsk128...
    Dzieki za wszystkie odpowiedzi. Poza halasowaniem (zle wypoziomowanie?), w tej chwili moja lodowka potrafi sie juz wylaczac na 20 min i dluzej. Dalsze obserwacje w toku.

0
  • #10 15 Wrz 2014 10:42
    KarKan
    Poziom 11  

Podepn si pod temat aby nie zak豉da nowego.
    Mam lod闚k Mi雟k 16. Czy jest jaka mo磧iwo嗆 bez inwazyjnego od陰czenia zamra瘸lnika?

Mam j pod陰czon pod zewn皻rzny sterownik aby w 鈔odku by豉 temperatura 6 stopni. I mam problem z lodem i wod. zamra瘸lnika leci woda wiadomo jest 6 stopni. Chcia豚ym go jako od陰czy z mo磧iwo嗆 p騧niejszego pod陰czenia.

0
  • #11 15 Wrz 2014 19:23
    zhudomel
    Specjalista AGD

KarKan napisa:
    Czy jest jaka mo磧iwo嗆 bez inwazyjnego od陰czenia zamra瘸lnika?
    Nie.
    P.S. Jest ponad 100 temat闚 o Mi雟ku 16; czemu tam nie napisa貫?

0
  • #12 15 Wrz 2014 20:46
    KarKan
    Poziom 11  

Ten te jest o Mi雟ku. Po wpisaniu w google mojego problemu ten wy鈍ietli si jako pierwszy i najbardziej aktualny. Ka盥y kolejny odbiega od mojego pytania.

0
  • #13 30 Wrz 2014 16:55
    ja4123
    Poziom 9  

Dotarly do mnie oba termostaty. Trafione-zatopione. Ruscy mieli racje - w kazdym obwodzie jest inny. I oba zakupione pasuja. Na razie stanelo na obserwacjach i nic nie wymienialem. Lodowka wlacza sie w miare normalne, czasem (a nawet dosyc czesto) bardzo halasuje. Innych niepokojacych objawow nie stwierdzam. Chlodzi, jak chlodzila, rachunek za prad nie byl jakos znaczaco wyzszy - ale moze to kwestia sposobu rozliczen. Jedyne co zrobilem to odkurzylem troche ta kratke (parownik?) z tylu za lodowka.
    Dzieki wszystkim za pomoc, temat mozna (chyba) zamknac.

0