Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Volvo S40 2.0T - automat - wymiana oleju

16 Apr 2014 18:13 10275 21
  • Level 13  
    witam!
    Posiadam auto Volvo S40 2.0 Turbo 160KM.
    Czytałem rożne posty na forum ale prawie wszystkie były ponad roku.
    Chciałbym wymienić moim aucie olej do skrzyni automatycznej.
    Jakiej firmy polecacie? Na stan dzisiejszy? :P
    Co byście zalecali żeby zalać olej półsyntetyczny czy syntetyczny do skrzyni? :P
    Stan przebiegu 258 tys :P Olej jest przezroczysty na bagnecie. Ale nie wiem kiedy był on wymieniany :P :P

Książce serwisowej czytałem że musi olej spełniać normy DEXTRON II lub specyfikacji Ford Mercon..
    Następne pytanie jest tu "jakiś magik" z okolic Radomia lub Radomia który potrafi zmienić olej ? :P

P.S Szczerze nie znam się na tym ogóle :( 1 raz mam automata a nie chce coś popsuć :P :P

pozdrawiam :)
  • Level 19  
    do automatycznej skrzyni biegów ZAWSZE leje się olej wymagany w specyfikacji danej skrzyni i nigdy żaden inny. Na oleju do automatu raczej leje się oleje dobrych firm. Masz tam skrzynie biegów firmy aisin warner więc olej musi być zgodny z ich specyfikacją. W Radomiu mam kolegę mechanika ( normalny warsztat ) który mogę polecić bo nie raz wymieniali oleje w automatach i wiedzą co i jak.
  • Moderator on vacation ...
    Dobrze doczytałeś z tym olejem w instrukcji (dextron II - żółty?)? Mi się wydaje, że Dextron III - czerwony (ale mogę się mylić, bo z głowy piszę - ściągi mam na warsztacie)... Co do samej procedury wymiany, to nie jest to takie proste w tym przypadku! I jak pamiętam wchodzi tam niespełna 8L oleju. Tak więc, skoro masz blade pojęcie o tym, to zleć komuś, kto Ci na usługę gwarancję wystawi i po kłopocie.
    Acha i jeszcze pytanie: po co chcesz tam olej zmieniać, kiedy jego się nie wymienia (no chyba, że naprawa skrzyni, lub "piłowana" ciągle...)?
  • Level 13  
    Wszystko rozumiem. Ale marki się zmieniają oleju. Którą byście polecali ?

1. MOBIL ATF 220 DEXTRON II
    2. LOTOS OLEJ DO WSPOMAGANIA ATF DEXTRON II
    3. KroonOil ATF Dextron II D
    4. VALVOLINE MAXLIFE ATF DEXTRON II i III
    5. VALVOLINE SYNPOWER DEXTRON II-E ATF
    6.OLEJ PRZEKŁADNIOWY ATF SWAG DEXTRON II ŻÓŁTY

pozdrawiam :)
  • Level 19  
    nawet nie myśl o oleju firmy LOTOS

W samochodzie marki VOLVO serii 40 jest montowana skrzynia AW 55-40 lub pochodne ( zależy od roku produkcji i silnika ). Do tych skrzyń biegów stosuje się oleju które w swojej specyfikacji muszą spełnieć normę aisin wagner czyli ATF III. Nie polecam tam lać oleju typu ATF II ( spełnia niższe normy - a my jednak w większości jeździmy po mieście ). Olejami które napewno spełnią normę Aisin to :

Mobil ATF 320
    VALVOLINE MAXLIFE
    MIDLAND OMNIMATIC
    oraz jest olej firmy ENEOS ( bardzo dobre japońskie oleje - lane firmowo do japończyków ) tylko nie pamiętam teraz nazwy bo go używam stosunkowo od nie dawna ( 3-4 miesiące ) i jeszcze się nie przyzwyczaiłem.
  • Level 16  
    zeimp wrote:
    po co chcesz tam olej zmieniać, kiedy jego się nie wymienia

Nie wymienia się? Jedna skrzynia montowana przez kilka koncernów i np volvo zaleca wymianę oleju a renault już nie... ciekaw jestem który z użytkowników na tym lepiej wyjdzie przy przebiegach >200tys km
    krzysiekg7 wrote:
    Nie wymienia się?

Owszem Volvo zaleca "już" wymianę, ale dopiero po 2007 roku wprowadzili zmianę. My rocznika nie znamy (domniemam, że to 2000r.) - więc tu zmiana nie była jeszcze zalecana. Ostatnio robiłem przegląd w takim Volvo z 99r. i miał najechane 560.000 km i nigdy oleju gość nie zmieniał, więc nie teoretyzujcie - owszem, kto smaruje, ten jedzie jest powiedzenie, ale sprzeciwiać się zaleceniom?
  • Level 11  
    Z tego co pamiętam, Dextron III (czerwony) wlewałem do Forda Windstara '95 podczas wakacji olej mi wyciekł, posiadam książkę i z tego co czytałem ta sama skrzynia jest w volvo, ale chyba tych starszych 850-kach. Po pracy sprawdzę i zobaczę co tam jest napisane o volvo. Sam mam volvo s70 w automacie i podobno ew. ''zaleca'' się wymiana oleju co 5 lat.
    Trzeba odczytać tabliczkę 5a,b,c i dopiero szukać, co by było jednoznacznie - inaczej to gdybanie...
    Volvo S40 2.0T - automat - wymiana oleju
  • Level 19  
    zeimp: jeszcze raz Ci powiem : FIRMA AISIN WARNER ZALECA W KAŻDYM SWOIM WYROBIE WYMIANĘ OLEJU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pisałem Ci to nawet na priwie po tym jak usunąłeś część mojego postu w tym temacie. Nie pisz głupot PROSZĘ.
  • Level 13  
    Koledzy więc jak wymienia się ten olej ? :P Czy jednak zlecić "magikowi" ? :P
  • Level 19  
    Wymiana oleju w skrzyniach typu AISIN WARNER nie jest zbyt trudną czynnością szczególnie gdy chodzi o wymianę oleju metodą statyczną. W tej skrzyni jest możliwość wymiany w dwojaki sposób tzn : statycznie lub dynamicznie.
  • Level 13  
    do sposób kolego już się doczytałem :P

Podobno przy takich przebiegach lepiej zrobić 2 statyczna niz raz 1 dynamiczna:)
    Możesz kolego napisać jak się wymienia olej przy sposobie statycznej :P
  • Level 19  
    musiał byś mi podać dokładnie typ skrzyni biegów ( tak jak wcześniej pisałem AISIN tylko który ), a wówczas bez problemu podam Ci procedurę wymiany oleju krok po kroku.
  • Level 13  
    automix wrote:
    musiał byś mi podać dokładnie typ skrzyni biegów ( tak jak wcześniej pisałem AISIN tylko który ), a wówczas bez problemu podam Ci procedurę wymiany oleju krok po kroku.

według książki to jest AW50-42LE. :P
  • Level 19  
    a według tabliczki znamieniowej na skrzyni???
  • Level 13  
    Takie cos znalazlem. AW50-42LE Made in Japan SERIAL NO 98AW516829. I jeszcze takie cos pisze 30 824400
  • Level 19  
    przepraszam że tak długo ale...... cóż Święta i nie pracowałem w żaden sposób
    Czyli skrzynia AW50-42LE ( taką wskazywałem na najbardziej prawdopodobną ). U dołu jest korek spustowy oleju. Proponuję odkręcić go na całą noc ( zawsze zleci więcej oleju a co za tym idzie nowy olej nie zostanie aż tak bardzo na "dzień dobry " zabrudzony. Olej wlewa się rurką " przez miarkę oleju" a poziom oleju sprawdza się na rozgrzanej SKRZYNI BIEGÓW ( celowo wielkimi literami - bo temp. silnika to nie to samo co temp. skrzyni ) do temp. 55 stopni.
    Proste jak metr sznurka w kieszeni ( akurat w tych skrzyniach )
  • Level 13  
    kolego akurat tyle to już wyczytałem na necie ;P jakieś filtry oleju ? itp podobno też miskę olejowa trzeba zdejmować itp ? :P
  • Level 19  
    filtr oleju w tej skrzyni jest częścią wymienną pod czas naprawy głównej. Nie ma możliwości wymiany filtra bez wyciągnięcia i rozebrania skrzyni. No ale to już wyczytałeś na necie. Skoro już wiesz wszystko to życzę miłej pracy.
  • Level 13  
    czy tak wszystkiego to nie wiem .. najwidoczniej musiałem czytać o innej skrzyni :P :P mój błąd.. Ja tylko się zapytałem specjalisty :) Więc napisz mi co trzeba zrobić :)
  • Level 11  
    Może zadzwoń do ASO Volvo, powinni powiedziec.