Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wtryskarka w firmie produkcyjnej

StudentOpole2013 16 Apr 2014 20:49 2928 5
 • #1
  StudentOpole2013
  Level 7  
  Zostałem przyjęty na stanowisko technika wtryskarek. Poszukuje jakiś fajnych materiałów na temat wtryskarek, ich obsługi i serwisie. Wiadomo, że nie da się nauczyć naprawiać wtryskarki z książki, ale chciałbym się zagłębić w ten temat. Udało mi się znaleźć dość fajne filmiki:

  Link

  Link

  Proszę powiedzieć jeśli ktoś pracował jako serwisant/ operator wtryskarek. Jak wygląda praca na tym stanowisku?
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  volcan
  Level 16  
  Witam

  Pracując przy wtryskarkach, wytłaczarkach czy urządzeniach im podobnych szczególna uwagę trzeba zawsze zwracać na wszelkiego rodzaju osłony stanowiące o bezpieczeństwie obsługi nigdy nie można dopuścić do ich blokowania (często robi to obsługa maszyny aby zwiększyć wydajność, czy też ułatwić sobie pewne czynności związane z pracą na danej maszynie).Zablokowanie krańcówek osłon wcześniej czy później skończy się wypadkiem.
  Inną ważną rzeczą jest aby nie dopuścić do włączenia silnika głównego napędu (z reguły mają one duże moce często po kilkadziesiąt kilowatów) zanim temperatura w ślimaku nie będzie odpowiednio wysoka.
  Okresowo należy sprawdzać stan grzałek, gdyż często trudno w czasie pracy zauważyć, że jedna czy też dwie przestały grzać szczególnie gdy jest ich większa ilość.

  Pozdrawiam
 • #3
  StudentOpole2013
  Level 7  
  Posiada ktoś może instrukcje obsługi do wtryskarki Krauss Maffei ??
 • #4
  kasjo
  Level 25  
  Jeżeli wtryskiwarka ma już swoje lata to często może dochodzić do wymieszania się składników z powodu nieszczelności w głowicy. W najlepszym przypadku pozostanie wyczyszczenie dysz w głowicy, w najgorszym wymiana przewodów bo zarosną na amen :)
 • #5
  StudentOpole2013
  Level 7  
  W mojej firmie najtrudniejszą wtryskarką jest wtryskarka Krauss Maffei z serii MX
  Ma ktoś instrukcję do takiej wtryskarki?
 • #6
  meaverick
  Level 23  
  Panowie pierwsze kroki zacznijcie od poznania zasady działania . Czyli cała drabinka ruchów maszyny co następuje po czym i jakie po drodze są spełniane warunki: wymiary, parametry, czasy, ciśnienia, prędkości.
  1. Strona układu zamykania: funkcja, warunek, ruch, (czyli jakie muszą być spełnione warunki do zamknięcia formy )wyrzutnik jego zasada działania oraz wyłączniki krąńcowe odpowiedzialne za ruch do przodu i do tyłu czyli tzw. wysokość wypchnięcia.
  2. Zezwolenie na zamknięcie formy czyli: jakie warunki muszą być spełnione, parametry, wysokość zamknięcia (wersja na liniały) wyłączniki krańcowe (krzywki) najazdowe, strona zabezpieczenia formy, ryglowania na wysokim ciśnieniu.
  3. Dojazd agregatu: warunki dojazdu agre, wtrysk, (strona nabierania parametry dawki wymiar, dekompresja, temperatury tworzywa, czynniki które zezwalają na dalszą cześć procesu wtrysku.
  4. Wrtysk: parametry ciśnienia, prędkości, czasu - przełączenie w docisk: parametr ciśnienia

  Dodano po 9 [minuty]:

  4. cd : czas, op dozowania, dozowanie: parametr dawki ilość w mm (dawka) dekompresja po nabraniu (tzw luzowanie spiętrzonego tworzywa w ślimaku.
  5. Chłodzenie wypraski: parametr czas, rodzaj chłodziwa lub czynnika chłodzącego, ilość i prędkość chłodzenia wypraski we formie.
  6. Otwarcie formy : długość otwarcia, moment zadziałania wyrzutnika hydraulicznego+wyrzutnik powietrzny (funkcja dodatkowa) jeśli potrzebna.

  To nie wszystko ale mniej więcej skrócona mocno drabinka działania wtryskarki i funkcji oraz zależności jakie występują w maszynie.

  Proszę moderatora o nie dodawanie punktów!