Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposoby układania kilkunastu kabli- technika

17 Kwi 2014 00:38 1662 12
  • Poziom 13  
    Witam koledzy jestem nowy i proszę wziąć to pod uwagę przy wypowiedziach. Chciałem się zapytać czy są listwy lub korytka w które się wpina kable, chodzi mnie o takie coś, mam przy rozdzielni około 30 kabli, które wiszą na ścianie, mogę użyć do tego taśmy lub uchwytów, ale może są listwy które mocuje się do ściany a następnie wpina kable ydyp 3x2,5 i 3x1,5?
    Chodzi o to, że materiał z którego są ściany to porotherm wienenberg.
    Pytanie drugie mam przepuścić ze strychu na kondygnacje niżej kable w celu podłączenia do szafy. Kable są sygnałowe, skrętka, alarmówka i cctv, co byście radzili do tego użyć? Korytka kablowe najłatwiej, ale chciałbym, aby to było dobrze poprzypinane i aby można było bez problemu dostać się do kabli. Myślałem o metalowej trasie przymocowanej do ściany w pionie lecz fajnie było by jeszcze to czymś zakryć a korytek takich szerokich nie robią. Proszę o pomoc.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 16  
    Czy rozważałeś możliwość ułożenia plastikowych kanałów kablowych lub korytek metalowych? Trochę mało danych, w jakim to jest obiekcie, jak grube są te kable, jakie wymagania estetyczne itp.

Dodano po 6 [minuty]:

Uzupełniłeś ,to dobrze.
    Są produkowane metalowe korytka z pokrywami bardzo szerokie a w nich jest możliwość mocno przymocować kable. Albo drabinki kablowe, sprawdź ofertę BAKS-a. Można też ułożyć obok siebie kilka koryt, oddzielnie kable sygnałowe, oddzielnie prądowe. Mniej zakłóceń.
    http://www.baks.com.pl/
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 13  
    Są jakieś inne propozycje?
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    nowicjusz50 napisał:
    Kable są sygnałowe, skrętka, alarmówka i cctv, co byście radzili do tego użyć?

Jeśli jest to sama sygnałówka to ja bym je wrzucił w wydzielone komory listwy elektroinstalacyjnej i pospinał opaskami.
  • Poziom 16  
    JohnySpZOO napisał:
    Jeśli jest to sama sygnałówka to ja bym je wrzucił w wydzielone komory listwy elektroinstalacyjnej i pospinał opaskami.

Tylko jest jeden "mały" problem, jak te wiązki zamocować w listwie elektroinstalacyjnej , ułożonej w pionie na długości kilku bądź kilkunastu metrów. Będą tak sobie zwisały? Jeśli już, to dać odpowiednio dużą listwę i wewnątrz dać koryto siatkowe, mocowane do ściany a do niego dopiero mocować kable, wiązki, a na koniec zakryć wszystko pokrywą listwy.
  • Poziom 16  
    Kilkadziesiąt nawet cienkich przewodów, wisząc na dużej długości w pionie bez żadnego dodatkowego mocowania ma swoją wagę i potrafią wyciągać się z tras poziomych. Powiązane zaś w wiązkę mogą zerwać najkrótszy przewód. W listwie nie ma możliwości przeniesienia ciężaru przewodów na listwę bądź ścianę. I tylko poto ta manufaktura. Pokrywa zabezpiecza przed wysypaniem się ale nie podtrzymuje przewodów
  • Poziom 16  
    nowicjusz50 napisał:
    chciałbym, aby to było dobrze poprzypinane i aby można było bez problemu dostać się do kabli. Myślałem o metalowej trasie przymocowanej do ściany w pionie lecz fajnie było by jeszcze to czymś zakryć a korytek takich szerokich nie robią

Właśnie sie cofnąłem. A swoja droga wszyscy chętnie poznamy inne sposoby, zaproponowane przez bardziej doświadczonego kolegę. Bo wyśmiewać i krytykować jest zawsze łatwiej.
  • Poziom 42  
    Nie o wyśmiewanie chodzi, ale o ucieranie tyłka szkłem.
    Skoro producenci proponują kompletne rozwiązania to w jakim celu kolega kleci swoje własne?
    To są właśnie te "inne sposoby", których kolega wskazania oczekuje.

Czy warto sobie życie utrudniać skoro są gotowe rozwiązania???
  • Poziom 24  
    W projekcie nic nie ma o trasach kablowych?
    nowicjusz50 napisał:
    mam przy rozdzielni około 30 kabli

A jak wprowadzasz kable do rozdzielni?
    Wrzuć lepiej jakieś fotki.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    zwolmar napisał:
    Tylko jest jeden "mały" problem, jak te wiązki zamocować w listwie elektroinstalacyjnej , ułożonej w pionie na długości kilku bądź kilkunastu metrów. Będą tak sobie zwisały? Jeśli już, to dać odpowiednio dużą listwę i wewnątrz dać koryto siatkowe, mocowane do ściany a do niego dopiero mocować kable, wiązki, a na koniec zakryć wszystko pokrywą listwy.

Praktycznie większość listew jak nie wszystkie posiadają kolego co ok 50cm otwory montażowe pod kołki/śruby także montując listwę co 1m masz możliwość spięcia przewodów paskami. Jeśli brakuje Ci otworów to zawsze możesz sobie podowiercać nowe.
  • Poziom 31  
    Poza tym, wielu producentów np.Polam Suwałki, do listew dodaje trzymacze do przewodów.
    Wywalasz kolego otwarte drzwi.