Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DOM - docieplenie - Duży dom, ile i czym docieplić?

17 Kwi 2014 09:07 1557 10
  • Poziom 14  
    Witam,

Dziadkowie mają wysoki dom (parter, 2 piętra i poddasze) skierowany szybami na północ.
    Ocieplony dwiema warstwami pustaków (z pęcherzykami) a w środku (podobno) 5cm styropianu.
    Dziadkowie chcą dorzucić 10cm wełny na zewnątrz domu by go docieplić.

Ogólnie dom nie zamarza ale ogrzewanie w zimę to piec na pełen gwizdek i jest ok.
    Powierzchnia ścian zewnętrznych... co du gadać, ogromna.

Pytanie, czy to wystarczy?
    - Czy nie lepiej 15-20 cm? (chyba, że się nie opłaci)
    - Z czasem djdzie ocieplenie szyb. (3 warstwowe?)
    - Czy jest jakiś ogólny kalkulator na optymalne docieplenie domu?
    - Czy kamerą termowizyjną bada się tylko w zimę? (jakiś poradnik jak to się robi, to może spróbuję wypożyczyć)
    - Czy opłaca się samemu zamontować obieg powietrza z rekuperatorem? (Jest na to jakiś instruktarz?)

Ergo... jak optymalnie docieplić dom i nie wydać na to milionów

Pozdrawiam!
  • HELUPOWER
  • Poziom 34  
    Radzę zachować umiar, gdyż po zrobieniu z domu "termosu" może dojść do takiej sytuacji, że w zimie nie będzie potrzeba ogrzewać (poza dużymi mrozami, zawiejami), natomiast w pozostałych porach roku (nie tylko latem) będzie dochodzić do łatwego przegrzewania pomieszczeń. Może być tak, że mimo wyłączonego ogrzewania nawet wiosną (i to niezbyt późną) może być zbyt gorąco, gdyż ta nadmierna izolacja zatrzyma ciepło z oddechu ludzi, oświetlenia i wydzielane przez wszelkie urządzenia elektryczne. Jangorzej, gdy okna będą na południe czy na południowy zachód (silne nasłoneczenie mocno nagrzewa pomieszczenia). Chyba nikt nie chciałby mieć w mieszkaniu temperatury 30 stopni. Owszem, dom jednorodzinny nie jest tak narażony na przegrzanie niż np. mieszkanie w bloku na wysokim piętrze (silne nasłoneczenienie), ale przy obecnym klimacie większym problemem jest iniknięcie zbytniego nagrzewania się wnętrza niż ogrzanie w zimie.
  • HELUPOWER
  • Poziom 22  
    Docieplanie domu zacznij od znalezienia dobrej, w miarę taniej ekipy. Zobacz ich robotę. Porozmawiaj z ludźmi, którym oni robili. Zrób dobrą umowę z terminem i ceną. W zależności twojej kieszeni wybierz wariant i go realizuj. Ja bym ocieplił ściany styropianem. Wymiary styropianu 1000x500mm grubość 80/100/160mm. Ile metrów - możesz wyliczyć znając rozmiary ścian. Do tego kleje, kołki mocujące styropian, siatka i końcowa warstwa. Jeśli dom jest w mieście, to jeszcze dojdzie opłata za zajęcie pasa za każdy dzień. Jeśli wystarczy kasy a okna stare to bym je wymienił. Dom stanie się cieplejszy i cichszy. Wszystko co do ocieplenia znajdziesz w internecie. Należy samemu w miarę obliczyć koszta, by majster nie wydziwiał. Pozdrawiam Miro.Nasz
  • Poziom 14  
    Panowie, jestem w stanie samemu ocieplić :)
    Dziadkowie już nawet kupili zbitej wełny rockwooloskiej 10 cm płyty zewnętrzne FASROCK. Pytanie tylko ile tego dać.
    Przyznam, że nie słyszałem jeszcze o teorii 'przegrzania domu'. Niestety nie nasz klimat. Zaś ocieplenie domu to też termoizolacja więc nie sądzę by mógł się 'usmażyć'.

Ogrzewanie domu samym światłem i urządzeniami to raczej do domów pasywnych. Dom o gabarytach starego budownictwa, z oknami na północ (od południa prawie nic okien nie ma), z masą starych drewnianych nieszczelnych szyb.... raczej trudno by choćby liznął temat domu energooszczędnego a co tu mówić o pasywnym :)

Domyślam się, że muszę dobrze docieplić bo to kawał chaty.
    Wyobraźcie sobie ok 350 metrów powierzchni użytkowej rozłożonej na 4 piętra.
    (Dziadkowie liczyli, że dzieci z nimi zamieszkają. Kiedyś tak na wioskach się żyło)

Podejrzewam, że po dociepleniu ścian i okien wypadałoby zainwestować w rozsądną wentylację. Chyba, że olać okna i walić w ściany. Nieszczelne okna zrobią resztę :P

Dodano po 8 [minuty]:

A tak na serio...

Sprawa chyba się rozchodzi o to ile docieplić by nie bylo, że wydałem na ocieplenie więcej niż na ogrzewanie przez najbliższe 500 lat :P domyślam się, że wzoru raczej nie dostanę :)
    Niemniej jak gruba izolacja cieplna jest zalecana na powierzchnię domu wielorodzinnego w którym siedzi praktycznie jedna rodzina?

Dodano po 1 [sekundy]:

A tak na serio...

Sprawa chyba się rozchodzi o to ile docieplić by nie bylo, że wydałem na ocieplenie więcej niż na ogrzewanie przez najbliższe 500 lat :P domyślam się, że wzoru raczej nie dostanę :)
    Niemniej jak gruba izolacja cieplna jest zalecana na powierzchnię domu wielorodzinnego w którym siedzi praktycznie jedna rodzina?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Nadmiena termoizolacja może spowodować taki absurd, że już ciepło wytwarzane przez ludzi, oświetlenie i każde urządzenie elektryczne spowoduje zbyt wysoką temperaturę w mieszkaniu i to nie tylko latem, ale też wiosną i jesienią. W efekcie może być tak, że zimą (poza większymi mrozami) nie będzie trzeba ogrzewać, natomiast będzie konieczna klimatyzacja chłodząca nie tylko latem, ale także wiosną a czasem i jesienią. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że klimatyzacja pożera dużo prądu. Gdyby w mieszkaniu - zwłaszcza na wyższym piętrze - chcieć w lecie uzyskać właściwy komfort cieplny, to przez czerwiec, lipiec i sierpień zużyje się więcej prądu niż przez pozostałe 9 miesięcy roku (maj zwykle też wymaga klimatyzacji). Nie wspomnę już o tym, że urządzenia klimatyzacyjne są drogie. Ogrzać można byle czym a schłodzić już trudniej.
  • Poziom 21  
    Zbigniew Rusek napisał:
    po zrobieniu z domu "termosu" może dojść do takiej sytuacji, że w zimie nie będzie potrzeba ogrzewać

NAUKOWIEC dostałes juz Nobla za swój wynakazek ??
    Jestem chetny na taki termos , nawet moge usunac docieplenie styropianem abys tylko zrobił mi taki termos , domyslam sie ze bedzie to próznia .

Natomiast autorowi radze w pierwszej kolejnosci wymienic okna , nastepny etap to izolacja scian , stropów i wszelkich mostków których w starych budynkach nie brakuje np. balkony
  • Poziom 14  
    W sumie termos złą opcją nie jest. Tak się buduje domy pasywne gdzie połowę ogrzewania stanowią ludzie, oświetlenie i urządzenia elektryczne. Jedyna sprawa taka, że w domach pasywnych trzeba mieć do tego odpowiedią wentylację. Dom w surowym stanie (budowany z pustaków i prefabrykowanych płyt drewnianych) to ok 200k. Niestety... działka pod warszawą to 500k pln :) w mieście byle mieszkanie potrafi kosztować milion. Dom to przeważnie powyżej 3 :P

Wracając do izolacji to nikt ze starego budownictwa nie robi domu pasywnego bo:
    1. Niezależnie jak ocieplisz to traci ciepło choćby przez podłogę...
    2. Koszty ocieplenia wychodzą tyle co koszty remontu.
    3. Trzeba dorobić wentylację (czyli kupa ścian do wykucia).

W sumie.. ciekawe ile by to wyszło :P z chęcią bym przerobił dom na energooszczędny gdyż na pasywny to raczej nie ma szans. Zwłaszcza kilkupiętrowego :)
  • Poziom 31  
    Minimum ocieplenia muru na jakie dziś pozwala prawo budowlane to ok. 15cm. Opłacalność ocieplenia zależy mocno od tego jaki jest twój koszt opału. Dla gazu lub pompy ciepła opłaci się według moich obliczeń nawet 20cm, przy oleju, prądzie 25-30cm. W twoim przypadku największym problemem jest to, że masz już ścianę trójwarstwową. Nie możesz jej ocieplić zbyt słabo bo punkt przemarzania wypadnie w zewnętrznym pustaku i mróz będzie go rozsadzał. Jak dasz 20cm to będzie "tunel" za oknem. Policz dobrze tę ścianę kalkulatorem cieplno-wilgotnościowym. Być może najrozsądniej będzie skuć zewnętrzną ścianę.

wic1 napisał:
    Witam,

Dziadkowie mają wysoki dom (parter, 2 piętra i poddasze) skierowany szybami na północ.
    Ocieplony dwiema warstwami pustaków (z pęcherzykami) a w środku (podobno) 5cm styropianu.
    Dziadkowie chcą dorzucić 10cm wełny na zewnątrz domu by go docieplić.

Ogólnie dom nie zamarza ale ogrzewanie w zimę to piec na pełen gwizdek i jest ok.
    Powierzchnia ścian zewnętrznych... co du gadać, ogromna.

Pytanie, czy to wystarczy?
    - Czy nie lepiej 15-20 cm? (chyba, że się nie opłaci)
    - Z czasem djdzie ocieplenie szyb. (3 warstwowe?)
    - Czy jest jakiś ogólny kalkulator na optymalne docieplenie domu?
    - Czy kamerą termowizyjną bada się tylko w zimę? (jakiś poradnik jak to się robi, to może spróbuję wypożyczyć)
    - Czy opłaca się samemu zamontować obieg powietrza z rekuperatorem? (Jest na to jakiś instruktarz?)

Ergo... jak optymalnie docieplić dom i nie wydać na to milionów

Pozdrawiam!
  • Poziom 14  
    Powierzchni zewnętrznej to jakieś 500 mkw. Z resztą, nie wiem :) Ogrzewanie węglowe, żaden eko-groszek. Co do ścian to zauważyłem, że z jednej strony tynk rozsadziło i będzie tam zdzierany tynk i nakładana wełna a na to dopiero nowy tynk.

Możesz polecić jakiś konkretny kalkulator?
    Rozumiem, że złym pomysłem jest robienie kilkuwarstwowych ścian gdyż izolacja wymusi różnice temperaturowe pomiędzy nimi co może zaszkodzić warstwom pośrednim?

Ergo, 20 cm wełny to minimum?
  • Poziom 14  
    Witam,
    Możecie polecić jakiś kalkulator ociepleń (online?) + metodę/instrukcję jego obsługi? Znalazłem aplikację (po niemiecku!?) na androida ale ja niemieckiego nicht sprechen :P
    Zaś inne znalezione wydają się być jakoś ultra proste.

Np ...
    Obecne ocieplenie ścian: małe, średnie, wysokie
    Ilość metrów ścian bocznych - ileś tam
    Ilość metrów dachu - ileś tam
    I podaje pi*drzwi przenikalność cieplną domu.

Nie ma nic bardziej szczegółowego?
    Podwójny pustak cienki z (podobno) 5cm styropianu w środku?
    Ok 300-400m2 powierzchni ścian bocznych.
    Pewnie z 50m2 dachu?