Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega 8 BASCOM - Multipleksowanie wyświetlacza LED (diody, nie segmentowy)

---trafopowielacz--- 17 Kwi 2014 12:59 1722 4
  • #1 17 Kwi 2014 12:59
    ---trafopowielacz---
    Poziom 23  

Witam. Jak działa multipleksowanie? Wszystko co szukam jest o wyświetlaczach segmentowych. Chcę zrobić jakiś mały wyświetlacz 5x5 led na diodach lub mniejszy. Na razie chciałbym nauczyć się na małym wyświetlaczu i Atmega8. Później bym to rozbudował. Jak zrealizować wgl wyświetlanie? Gdyby podłączyć każdą diodę do portu i sterować stanem niskim i wysokim to by ich brakło :D Proszę tylko o jakieś wskazówki, proste schematy i ewentualnie fragment programu. Wiem, że chyba należy zastosować tranzystor. Z góry dziękuję za odpowiedź i mam prośbę do moderatora. Jeśli byłby łaskaw nie usuwać tego, chciałbym konkretnie dowiedzieć się jak to działa. Jeśli już wszystko zostanie wyjaśnione, temat może iść tam gdzie zwykle idą moje tematy.
    Pozdro

0 4
  • #3 17 Kwi 2014 13:41
    Steryd3
    Poziom 31  

Nie za bardzo rozumiem w czym jest problem. Jeżeli rozumiesz jak działa multipleksowanie stosowane np. w 7-segmentowych wyświetlaczach LED to idea rozwiązania z twoimi diodami jest identyczna. Oczywiście dobrze by wiersze i kolumny były sterowane przez tranzystory (chyba, że diody będą pobierały skrajnie małe prądy wtedy można sterować bezpośrednio z portu). Oczywiście nie zapomnij o rezystorach w szeregu z diodami. Trzeba też od razu zaznaczyć, że tego typu idea multipleksowania sprawdza się w przypadku stosunkowo niewielkich wyświetlaczy (liczbie pozycji,ilości diod). Przy dużych wyświetlaczach wyposażonych w większą ilość LED rozwiązania bywają już nieco inne (rejestry przesuwne itd.) Na Elektrodzie są te tematy dobrze opisane więc tylko kwestia dobrego przeszukania zasobów.

0
  • #4 17 Kwi 2014 19:34
    ---trafopowielacz---
    Poziom 23  

Czyli żeby sterować każdą diodą z osobna, należy ją zapalać co ileś ms? Migać na zmianę w rzędach? Właśnie to pytanie mnie dręczyło.
    Przykładowo na tym schemacie:
    https://obrazki.elektroda.pl/9899989300_1372163958.jpg
    W jaki sposób wyświetlić literę T tak jak wygląda na schemacie?
    W pierwszym rzędzie 5 diod, w drugim i trzecim po jednej.
    Jeszcze pytanie, jak to działa z tymi tablicami?
    Żeby nie za każdym razem by ponownie wyświetlić jakąś literę lub cyfrę, zmieniać stan wyjść i pisać kilka linijek.

0