Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stepped Impedance Low Pass Filter - jak zaprojektować.

atom1477 17 Kwi 2014 14:59 852 0
    atom1477
    Poziom 43  
    Witam.
    Mamy taka stronę:
    SA 0...1750MHz
    a na niej takie filtry:
    Stepped Impedance Low Pass Filter - jak zaprojektować.
    Wzorując się na tym chciałbym zaprojektować podobny filtr ale na inną częstotliwość i na innym laminacie (inna grubość).
    Wiem że są różne metody projektowania takich filtrów. Z użyciem modeli zwykłych elementów L/C (Lumped Sevices). Ale to działa dobrze tylko dla mniejszych częstotliwości.
    Albo jako naprzemienne linie mikropaskowe Low-Z/Hi-Z (czyli właśnie Stepped Impedance). To chyba działa dla dowolnych częstotliwości.
    Jednak metoda z modelami elementów L/C wydaje się mi lepsza bo wtedy mogę to łatwo symulować np. w LTSpice.
    Tylko że trzeba kompensować wartości elementów L/C bo częstotliwości są wysokie.
    Np. tutaj piszą (na stronie 16):
    Cytat:
    To function well as a lumped element at microwave frequencies, the length of the equivalent inductor and capacitor elements should not be longer than 12% (30°) of a wavelength λ, or they will begin to lose their lumped equivalency effect.
    Some authors recommend the length should be less than λ/20.

A tutaj mamy wymiary elementów równe około λ/14, czyli gdzieś na tej granicy.
    Czyli już można się spodziewać jakiegoś małego błędu.
    I faktycznie, obliczenie wartości elementów L/C bez kompensacji (dla laminatu h = 0.8mm, ε = 4.5), daje filtr który się ładnie symuluje (impedancja zbliżona do 50Ω), jednak częstotliwość jednego jak i drugiego filtru wychodzi o około 20% większa.
    Musowo więc kompensować.
    Znalazłem np. to:
    ThesisLPFDraf
    Są obliczenia, ale niekompletne (na stronach 35, 36, 37). Ostatni krok obliczeń to podstawienie danych do jakiegoś płatnego programu.
    Tutaj:
    Microwave Filter Design
    Już lepiej, ale są jakieś parametry które nie wiem skąd się wzięły (λgC, λg0, λgL, strona 2).
    Więc też nie przeprowadzę obliczeń.
    Tu czy tu niby są jeszcze bardziej konkretne wzory, ale też jest nieoznaczony parametr (β). No i w ogóle tam nie ma elementów L/C tylko jest to liczone jako linie transmisyjne (czyli nie przeprowadzę symulacji w LTSpice).
    I tu się pojawia moje pytanie.
    Czy ktoś zajmował się projektowaniem takich filtrów?
    Jakich metod używa?
    Czy za pomocą jakiegoś programu czy na piechotę?
    Z góry dziękuję.
    Wesołych Świąt.