Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uciążliwe zawieszanie się komputera.

17 Kwi 2014 17:00 2292 21
  • Poziom 7  
    Witam. Posiadam denerwujący problem z zawieszaniem się komputera. Dochodzi do tego podczas normalnego użytkowania(gdzie niezbyt wykorzystuje się walory komputera), np. korzystanie z przeglądarki, Windows Media Player. Gdy komputer zawiesi się(muzyka/dźwięki zatną się - brzmi to jak na starych odtwarzaczach CD) mogę poruszać jeszcze przez chwilę kursorem, po tym już nic nie zostaje prócz restartu. Natomiast, nic takiego nie dzieje się, gdy np. włączę jakąś grę(TESV: Skyrim przykładowo), mogę grać wtedy 5h bez żadnego problemu. Nie mam pojęcia co jest nie tak, jestem zielony w tych sprawach ;-) Komputer pomogli złożyć użytkownicy tego forum jakieś 8 miesięcy temu, więc raczej nie jest jakiś zły. Proszę o pomoc.

Parametry:

Dysk: Dysk Seagate Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache
    Procesor: Procesor Intel Pentium Dual Core G2030 (3M Cache, 3.00 GHz)
    Karta graficzna: Asus Radeon HD 7790, 1GB DDR5 (128 Bit)
    Płyta główna: Płyta główna MSI B75MA-E33 Intel B75 LGA 1155
    Pamięć RAM: Pamięć Elixir 4GB 1600 MHz DDR3 CL9 DIMM Nanya Elixir
    Zasilacz: Zasilacz Corsair VS 450W ATX 120mm wentylator, EU version CP-9020049-EU
  • Poziom 21  
    Dodaj screen z CrystalDiskInfo.
  • Poziom 7  
    Oto i on:

• Poziom 42  
    tralalala666 napisał:
    Oto i on:

Musi być cały nie tylko górna część.
  • Poziom 10  
    Wejdź w tryb awaryjny i korzystaj z kompa. Jeśli nie będzie się zawieszał to wina albo oprogramowania, np. sterowników albo ustawień biosa, np. automatyczne taktowanie procesora. Warto też zobaczyć w jakimś programie taktowanie procesora, jeśli skacze od np. 3Ghz do 900Mhz to znaczy na pewno wina ustawień w biosie.
  • Moderator na urlopie...
    Daj zrzut z HWmonitor.

tralalala666 napisał:
    Zasilacz: Zasilacz Corsair VS 450W ATX 120mm wentylator, EU version CP-9020049-EU

Pomierz napięcia wg tego kanonu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

dzekom napisał:
    Wejdź w tryb awaryjny i korzystaj z kompa

Może korzystajmy z komputera w trybie DOS? Ma działać pod systemem ze wszystkimi sterownikami. Nic Ci nie da ten fakt, że przemaglujesz komputer bez najważniejszych sterowników. Praca w awaryjnym dodatkowo to mordęga.
  • Poziom 34  
    A.
    Jak masz skręcony PC to sprawdzić, przeprowadzić test RAM programem memTest oraz sprawdzić działanie karty graficznej w teście 3D. --- jak test softwer nie wskaże błędów to kontrola hadware i oględziny wewnątrz PC i sprawdzanie podzespołów,czyli >>
    B.
    Jak ściągniesz pokrywę obudowy to sprawdź - /napięcia na linii +12V,+5V, +3.3V, czy mieszczą się w normie i nie maja wysokich wahań wartości, dalej w jakich slotach jest umieszczony RAM (sloty oznaczone takimi samymi kolorami działają w trybie Dual Channel "muszą być dwie takie same KOŚCI z kompletu") wyczyść sloty przedmuchując sprężonym powietrzem oraz przeczyść styki kości RAM czystym spirytusem to samo wykonaj z magistralą PCI-E( Karta graficzna) WSZYTKO rób bez pośpiechu i dokładnie!!!
    Sprawdź procesor (sposób zamontowania) ewentualnie wymień pastę termo-przewodzącą na nową.

Mysz i klawiatura na kablu, czy bezprzewodowa?
  • Poziom 7  

W tym momencie nie mam jak przeprowadzić pomiarów z powodu braku miernika. Na weekendzie to sprawdzę. Spróbuje zresetować ustawienia bios. Test RAM poczeka na jutro.
  • Poziom 10  
    Zobacz jeszcze w OCCT i daj screena z wykresem taktowania procka.
  • Poziom 7  
    Uciążliwe zawieszanie się komputera. Uciążliwe zawieszanie się komputera. Uciążliwe zawieszanie się komputera. Uciążliwe zawieszanie się komputera. Uciążliwe zawieszanie się komputera. Uciążliwe zawieszanie się komputera.

To test z OCCT.
  • Poziom 7  
    Napięcia zasilacza zostały pomierzone miernikiem(Master M890G) i mieszczą się w normie. Zresetowałem także ustawienia BIOSu(było ustawione automatyczne taktowanie, ale po zmianie na inne nic to nie dało), testowałem pamięć. Dodam iż te zacinanie się nie zawsze występuje, nie raz nawet zdarza się to sporadycznie. Jeszcze jakieś pomysły?
  • Poziom 34  
    Może przyczyna tkwi w kablu myszy lub klawiatury
  • Poziom 7  
    Nie sądzę żeby się wtedy cały system wieszał. Aczkolwiek nie znam się(mysz i klawiatura jest przewodowa).
  • Poziom 31  
    Czy pokazują się jakieś bluescreeny? Może winne oprogramowanie, dla sprawdzenia wyłącz antywirusa, zaktualizuj sterowniki.
  • Poziom 10  
    Jakich kodeków używasz? Na innych odtwarzaczach problem z dźwiękiem również występuje?
  • Poziom 11  
    mam tą samą kartę graficzną tylko wersję 2gb i te same objawy, wszystko wskazuje na to że to karta na szczęście jest jeszcze na gwarancji będę ją reklamował. testowałem każdy podzespół w komputerze albo co się dało podmieniałem, na innych systemach operacyjnych to samo np. ubuntu, rzadkie ale dość konsekwentne zwisy komputera głównie podczas pracy na pulpicie. Grafika jest wadliwa. Jest jeszcze dostarczone z kartą te oprogramowanie GPU Tweak ,gdy tylko chcę zmienić taktowania choćby o 10mhz w dół nawet nie w górę to karta dostaje szału i w kilka sekund grzeje się tak że wentylatory chodzą na maxa. system reinstalowałem tez i na czysto to samo. GPU tweak nie idzie ni jak odinstalować nawet używając "jakichś lepszych" programów do odinstalowywania ale nawet gdyby się dało to sądzę że i tak by to nic nie pomogło bo przecież na zupełnie innych systemach jest to samo.
    euzebiox napisał:
    mam tą samą kartę graficzną i te same objawy. Problem tkwi najprawdopodobniej w karcie graficznej , mam ten sam model tylko wersję 2gb pamięci i wszystko wskazuje na to że to karta na szczęście jest jeszcze na gwarancji będę ją reklamował. testowałem każdy podzespół w komputerze albo co się dało podmieniałem, na innych systemach operacyjnych to samo np. ubuntu, rzadkie ale dość konsekwentne zwisy komputera głównie podczas pracy na pulpicie.

Ciekaw jestem, jakie masz pozostałe komponenty PCta i ich stan. Ale to właściwie na osobny temat, a nie rozważania w obecnym.
  • Poziom 11  
    Ta wadliwa karta graficzna podłączona do innego komputera też go zawiesza, z kolei inna karta wsadzona do mojego komputera powoduje że problem znika, więc tu raczej nie ma jakichś większych wątpliwości.
    tralalala666 napisał:

Zabraliśmy się za test tego wynalazku, a wnioski są zdumiewające.
    Nie nadaje się do mocnych sprzętów w ogóle.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2844862.html

euzebiox napisał:
    ta wadliwa karta graficzna podłączona do innego kompa też go zawiesza z kolei inna karta wsadzona do mojego kompa powoduje że problem znika więc tu raczej nie ma jakichś większych wątpliwości.

By dobrze okiełznać Radeona, nie wystarczy klikać next, next, next przy instalacji sterowników. Od dawien dawna Radeony były problematyczne i niekoniecznie to jest wina samej karty.
  • Poziom 7  
    Witam ponownie, problemu nadal nie rozwiązałem. Czyli wina może leżeć po stronie zasliacza? Zamierzałem odesłać kartę na gwarancji, aczkolwiek teraz nie jestem już pewien. Czy jest jakiś konkretny sposób by to sprawdzić? Wybaczcie, jestem zielony ;-P
  • Poziom 37  
    Podobne efekty jak u autora można uzyskać jeśli przekręci się za daleko pamięci ram tudzież IMC(jako użytkownik Thuban-a coś o tym wiem).
    Moja teoria jest taka:
    W idlu (przegladarka,wmp itp) napięcie spada (funkcje oszczędzania energii ) co powoduje niestabilność IMC lub kości ram.
    Dlatego dobrze by było zapuścić memtest z poziomu DOS i zobaczyć czy kości przejdą 3 passy (czasami kości "puszczają" dopiero po drugim passie).