Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bios w laptopie Compaq Amada 1130

piotrby 11 Kwi 2005 02:57 3618 10
  • #1 11 Kwi 2005 02:57
    piotrby
    Poziom 10  

Prosty laptop z zegarem 120MHZ
    Sformatowałem w nim dysk łącznie z partycją systemową - biosową
    Kłopot polega na tym że teraz nie mogę wejść do biosu.
    Na stronach producenta znalazłem oprogramowanie diagnostyczne, które umożliwia utworzenie tej partycji oraz wpis setupu. W trakcie procedury program chce aby dać mu dyskietkę z setup.exe, natomiast to oprogramowanie ze stron producenta nie generuje dyskietki setup.exe, generuje tylko jedną dyskietkę z programem diagnostycznym.

Może ktoś używa takiego laptopa - Compaq Armada 1130 i dysponuje tzw. dyskietką setup.exe i jej zawartość mógłby przesłać na: aempb(malpa)op.pl

Byłbym wdzięczny.

Lub może jakaś inna droga rozwiązania problemu.
    Proszę o sugestie

0 10
  • #2 12 Kwi 2005 04:07
    piotrby
    Poziom 10  

Czy nie ma na to lekarstwa?

0
  • #4 12 Kwi 2005 21:34
    piotrby
    Poziom 10  

Dzięki,
    Właśnie z tych stron ściągałem: Personal Computer Diagnostics V 10,40 i V10,39, natomiast z tych programów generuje się jedynie dyskietka diagnostyczna, program w trakcie uruchomienia, po założeniu partycji krzyczy o dyskietkę "setup.exe" o tej niesteny nie wiem skąd wziąc?

0
  • #5 12 Kwi 2005 23:07
    Pieron
    Poziom 31  

Może robisz coś nie tak?

System ROMPaq
    version 5K_99.0830 A (29 Dec 99)

Englisch (US) (SP12651.exe - 816.5 KB)

Download: ftp://ftp.compaq.com/pub/softpaq/sp12501-13000/SP12651.exe

Może przetlumaczy ktoś instrukcje instalki, to bedzie wtedy jaśniej.

Installation

1. Obtain a formatted 1.44-MB diskette.

2. Download the SoftPaq to a directory on your hard drive and change to that directory. The file that is downloaded is an executable with a filename based on the SoftPaq Number above.

3. From that drive and directory, execute the downloaded file and follow the on-screen instructions. You will be prompted to insert the formatted diskette in a drive to create the diskette.

4. After the diskette has been created, you may delete the SoftPaq file downloaded in step 2.

5. Power down the Armada notebook computer.

6. Place the newly created Compaq Armada ROMPaq Diskette in Drive A:
    NOTE: It is highly recommended to connect the notebook to A/C power rather than relying on battery power to complete the ROM upgrade.

7. Power up the notebook.
    IMPORTANT: DO NOT TURN OFF POWER TO THE SYSTEM WHILE PERFORMING THIS PROCEDURE!

8. Follow the instructions on the screen to upgrade the System ROM.

Armada 1100 Family ; modelle 1110, 1120, 1125, 1130, 1135

0
  • #6 13 Kwi 2005 01:33
    piotrby
    Poziom 10  

Z tego też korzystałem (konkretnie nie z tej wersji, ale z poprzedniej oznaczonej z literką L) Wersja z literką K melduje, że na dyskietce nie ma biosu do załadowania. Melduje że jest to program do Armady 1120 i 1120T
    Wygląda że jest nieścisłość na stronie producenta.

Ale wracając do meritum sprawy:
    Program ROMpaq tworzy dyskietkę butowalną, po odpaleniu z niej komputera znajduje plik biosu, pyta się czy fleszować bios, po potwierdzeniu następuje fleszowanie. Proces podobny do fleszowania biosu na płytach w komputerach stacjonarnych.
    Program ten nic nie robi na tej specjalnej partycji na dysku twardym

Po zafleszowaniu biosu oraz po użyciu dyskietki diagnostycznej widać że jest wpisana nowa wersja biosu, natomiast dalej nie ma możliwości edycji biosu i dokonywania w nim zmian ustawień

Również użycie klawisza F10 nic nie daje - pojawia się komunikat, że ta specjalna partycja na dysku twardym jest pusta.

Problem pozostaje nierozwiązany - jak doprowadzić do edycji biosu i wprowadzić w nim zmiany??????

0
  • #7 13 Kwi 2005 01:41
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zajrzyj, proszę, tutaj:
    http://h18000.www1.hp.com/support/files/armada/us/download/9260.html
    i zwróć uwagę na akapit:
    For older products Downgrading to Personal Computer Diagnostics, version 10.39A (SP12906), results in Setup being included and selectable from the startup menu. The diskette of this softpaq can be used to update PC Diagnostics on the Diagnostics Partition or to restore it if the Diagnostics Partition has been destroyed. PC Diagnostics can be run by pressing F10 during power-up or reboot when prompted in the lower right corner of the screen on some models or when the cursor jumps to the upper right corner of the screen on other models. It can also be run directly from this diskette.
    Moim zdaniem Ty potrzebujesz właśnie programu diagnostycznego w wersji 10.39A.

0
  • #8 13 Kwi 2005 02:14
    piotrby
    Poziom 10  

Odnośnie instrukcji powyższej pokusiłem się o przetłumaczenie - może komuś się przyda:

1,Przygotować sformatowaną 1,44MB dyskietkę
    2,Zciągnąć SoftPaq i zapisać na dysku twardym
    3,Uruchomić zciągnięty plik i postępować zgodnie z wyświetlaną instrukcją, nie zapominająć włożyć wcześniej przygotowaną dyskietkę
    4,Po zakończeniu zapisu na dyskietce można skasować plik żciągnięty (opisany w pkcie2)
    5,Wyłączyć komputer
    6,Podpiąć zasilacz do komputera (ważne aby w czasie fleszowania biosu nie zabrakło zasilania) orazwłożyć tą zapisaną dyskietkę
    7,Uruchomić notebooka (Ważne aby nie wyłączać komputera w trakcie wykonywania procedury)
    8,Postepować zgodnie zwyświetlaną instrukcją wgrywanai SystemRom (fleszowania biosu)

MOże to tłumaczenie komuś będzie pomocne

Dodano po 21 [minuty]:

Odn sugestji JANKOLO:
    Programy w wersji 10,40 i 10,39A w zasadzie robią to samo - tzn dają możliwość zapisu oraz wcześniejszego utworzenia tej nieszczęsnej partycji na dysku twardym ale w trakcie procedury pojawia się komunikat: proszę włożyć dyskietkę z "setup.exe"

Ponieważ ja nie mam takowej oraz nie znalazłem na stronie producenta pliku do ściągnięcia, który dawałby możliwość wygenerowania tego"setup.exe" więć procedura zapisu na tej partycji jest przerywana.

Moje podejrzenia idą w kierunku, że starsze wersje programu diagnostycznego do tego komputera - starsze niż v.10,39A generowały dwie dyskietki (jedna z "setup.exe") natomiast ską wziąć taką starszą wejsję??? - na serwerze producenta obecnie ich nie ma, byćmoże zostały zastąpione tymi 10,40 i 10,39A - które generują tylko jedną dyskietkę - diagnostyczną

Problem dalej pozostaje

0
  • #9 13 Kwi 2005 07:38
    artur00
    Poziom 25  

piotrby napisał:

Program ROMpaq tworzy dyskietkę butowalną, po odpaleniu z niej komputera znajduje plik biosu, pyta się czy fleszować bios, po potwierdzeniu następuje fleszowanie.

jeżeli jest taka opcja "erase bios"lub samo "erase" to ja użyj przed tym fleszowaniem

Pozdrawiam
    artur

0
  • #11 14 Kwi 2005 01:46
    piotrby
    Poziom 10  

Ostatnie dwie sugestie niestety nie były celne - sprawdziłem.
    Natomiast znalazłem rozwiązanie - podaję bo może ktoś miał podobne problemy, więc będzie mógł skorzystać:
    Na serweerze Compaqa ( linki są powyżej w poprzednich wypowiedziach) w wyszukiwarkę trzeba wpisać SP 2054.exe - jest to nazwa pliku który tworzy dwie dyskietki - diagnostyczną oraz setup.exe . Plik ten jest podawany jako oprogramowanielaptopów LTE 5000 series, ale również nadaje się do Armady 1130 (przy którymś modelu LTE 5000 series compaq podaje że oprogramowanie jest kompatabilne z Armadą 1130) - sprawdziłem i działa.
    Wracając do tych dwóch dyskietek - setup to wersja 1,12 revB natomiast diagnostyczna to wersja 10,11rev E.
    Ja do armady użyłem tej dyskietki z setupem, natomiast dyskietkę diagnostyczną w wersji 10,40 ( Sp 16085 - jest to plik podawany przez Compaqa jako oprogramowanie tej Armady)

Ponieważ rozwiązanie zostało znalezione uważam wątek za zamknięty

0