Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie w mieszkaniu 40m2 - Jaka alternatywa dla pieca kaflowego?

Skylakee 21 Apr 2014 23:49 22713 66
    Skylakee
    Level 18  
    tatanka wrote:
    Osobiście bym zrobił wodne ogrzewanie podłogowe ze zbiornikiem 1000l.

Opcja może ciekawa ale w tym przypadku naprawdę odpada.

Łukasz2407 wrote:
    Postaw sobie piec z podajnikiem pelletu.

Wstawiłbyś sobie do mieszkania piec z podajnikiem pelletu? :)

olekt2002 wrote:
    W tym przypadku jedyną alternatywą jest montaż grzałek elektrycznych (koszty zuzytej energii ogromne)

No właśnie kwestia kosztów. Bardzo chciałbym usłyszeć opinię kogoś kto stosuje takie grzałki u siebie i jak to cenowo wychodzi.

berga wrote:
    Zmień sposób rozumowania, przecież nie jesteś zmuszany do jakiegoś wyboru; zamiast alternatywy, zastosuj hybrydę, czyli ogrzewanie elektryczne wspomagane węglowym.

Tutaj masz rację. Może nie chodzi o to, żeby całkowicie zrezygnować z tego kaflaka (przecież tak jak mówiłem- niech on sobie stoi, nie zamierzam go rozbierać, bo naprawdę mi on nie przeszkadza), tylko żeby posiadać alternatywne ogrzewanie celem ograniczenia palenia w piecu kaflowym. Mówisz o grzejnikach elektrycznych. Może mógłbyś mi polecić jakieś konkretne, sprawdzone produkty?
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    Łukasz2407
    Level 17  
    A sprawdzałeś Westminster'a? Napisałem piec a nie kocioł z podajnikiem... Ogrzewanie w mieszkaniu 40m2 - Jaka alternatywa dla pieca kaflowego?
    tatanka
    Level 20  
    Jeżeli nie ma możliwości wstawienia pieca centralnego do piwnicy, to w podłogę elektryczne maty grzejne, a kaflowy odpalaj przy temp kiedy maty nie wyrobią.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    Skylakee
    Level 18  
    Elektryczne maty grzejne to ciekawy pomysł, ale na moją podłogę chyba się nie nadadzą (płyty osb, a na to gumowa wykładzina).
    benekpp
    Level 15  
    Mój znajomy grzeje się prądem. Rachunki są niesamowicie wysokie.
    miroix
    Level 20  
    Witam każdy wtrąca jako alternatywę ogrzewanie elektryczne, co defakto jak już koledzy pisali tanio nie wychodzi a wręcz jest to najdroższe z ogrzewań co nie skłania mnie do takiej alternatywności.Podpowiedzi kolegów słuchaj likwidacja kaflowego to nie dobry pomysł szczególnie jak napisał jeden z kolegów w przypadku twojego plastiku jako okna i jak było wspomniane bał bym się palić w piecu przy braku dobrej wentylacji, i ten problem musisz załatwić w pierwszej kolejności.
    Co do samego alternatywnego ogrzewania to zasugeruje ci system działający w domku wolno stojącym mojego znajomego który to nie lubi brudzić się sadzami a elektryczne ze względów cenowych odrzucił na wstępie , a więc domek wolno stojący z żadnej strony nie zasłonięty trzy pomieszczenia pokój mała kuchnia i łazienka zapomniał bym o pomieszczeniu wejściowym , domek nieocieplony postawiony z czerwonej cegły mały co prawda niski razem pomieszczenia może będą wielkości kawalerki domek miał być na lato ale wyszło z tego cało roczne mieszkanie na początku próbował ogrzewać piecem na olej ale śmierdziało olejem i ceny skoczyły rozwiązaniem okazał się w jego przypadku piecyk centralnego ogrzewania na gaz z butli Propan Butan , piec malutki wisi na ścianie dwu obiegowy centralne plus woda dobry z odzyskiem ciepła z gazów wylotowych więc chyba wydajny koledzy zapewne wiedza o co chodzi to ci podpowiedzą ,rozprowadzone alupexem po jednym kaloryferku na pomieszczenie , cenowo no właśnie zależy od temperatury jaką chcesz uzyskać u mojego kolegi w gorsze mroźne dni razem z grzaniem wody do łazienki butla starcza na cztery średnio dni w normalniejszych miesiącach na tydzień ale przypominam grzeje wodę ,nawet jeżeli przyjmiemy cztery butle miesięcznie na samo ogrzewanie to i tak wyjdzie taniej od prądu ,piecyk ma pełne sterowanie elektroniczne itd. to tylko sugestia i jakaś alternatywa dla prądu wiadomo zakup piecyka zawsze na początku są jakieś wydatki ,a nie wspomniałem butla gazu w moim rejonie kosztuje 50 do 55 zł nawet jak wyjdzie więcej to i tak taniej od prądu pozdrawiam.
    W trące jeszcze że na jednym z forum wyczytałem że jeden do ogrzewania domu 120 merów potrzebował niekiedy jedna butlę dziennie drugi na samo ogrzewanie małego mieszkania pisze że mu wystarczą dwie butle 11 na miesjąc jak widzisz zależne to jest od wielkości i samego budynku jak i zapotrzebowania na ciepełko ale i tak alternatywa jest.
    Skylakee
    Level 18  
    miroix wrote:
    Podpowiedzi kolegów słuchaj likwidacja kaflowego to nie dobry pomysł szczególnie

Nawet bez podpowiedzi, nie zamierzałem i nie zamierzam likwidować pieca kaflowego. Ile razy mam powtarzać? :)

Ogrzewanie, które zaproponowałeś stanowi kolejną ciekawą opcję. Jesteś w stanie określić koszt montażu takiego systemu? A jak wygląda tutaj kwestia bezpieczeństwa domowników?
    miroix
    Level 20  
    Nie nie jestem do końca powiedzieć jakie koszta ale myślę że można kupić coś tańszego piece są w bardzo zróżnicowanej cenie więc powiem tak kolega zapłacił za taki piec około 1500 zeta ale był to piec przywieziony z Niemiec zapewne u nas będzie droższy , a co do bezpieczeństwa hmmm jak ze wszystkim czyli wszystko z głową odpowiednia zapene wentylacja piecyk posiada przynajmniej ten jego czujnik dwutlenku więc jest to jakieś zabezpieczenie nie odpali jak będzie coś nie tak tyle wiem co do użytkowania przywiózł dwa piece jego brat i też bo z ciekawości się pytałem jest bardzo zadowolony, piece tego typu na gaz z butli nie mają świeczki tak zwanej nie wiem jak w innych akurat te nie mają płomień zapala się tylko w czasie potrzeby palnik jest zamknięty nawet nie widać że akurat działa bardzo leciutko słychać więc jest to też na korzyść bezpieczeństwa dzieci łapy nie wsadzą a co najważniejsze nie czuć ma czujniki czadu ciśnienia gazu itp co do dalszych kosztów no to już zależne jak dalej sam to zrobisz system zamknięty więc wystarczy do tego aby działało niewiele czyli kaloryfer ewentualnie podłogowe itp i kawałek rurki do podłączenia piec posiada własny zbiorniczek wyrównawczy ciśnieniowy i pompki co do montażu jest naprawdę banalny nawet dla laika piec jest w zasadzie gotowy wieszasz na ścianie podłączasz wtyczkę do gniazdka prądowego następnie podłączasz butle z gazem do węża jak kuchenkę i tyle jedyne co musisz zrobić to podłączyć rurę spalin do komina i pod gotowe wyjścia wkręcić tak zwane rurki alupex kaloryfer u mojego kolegi powieszenie podłączenie i rozprowadzenie zajeło popołudnie ,porozglądaj się na aukcjach pozglądaj sklepy jest teraz tego pełno ceny zaczynają sie juz od kilkuset złotych jest to faktycznie alternatywa przez trzy lata działania kolega powiedział że miał tylko jedną awarię i to z powodu przepięcia spalone zabezpieczenie płytki po wymianie warystora i bezpiecznika działa dalej. Firmy nie pamiętam dokładnie mały raptem ledwo odstaje od ściany niestety kolega zrobił sobie długi wekend i będzie dopiero w maju wtedy moge podac ci firmę i jak sie zgodzi fotkę pieca jak i wyprowadzeń ale to dopiero w maju.
    Skylakee
    Level 18  
    Ok, będę wdzięczny. Z czystej ciekawości zobaczę jak to wygląda.
    Z tym, że przy tym ogrzewaniu jest potrzeba poprowadzenia całej instalacji a tutaj jest trochę kłopot. Mieszkanie nie jest moją własnością i nie chciałbym w nie przesadnie inwestować.
    miroix
    Level 20  
    W sumie nic nie musisz instalować na stałe, piecyk wiadomo potrzeba odprowadzić spaliny czyli wieszasz i rura do komina i tyle z twojej instalacji kaloryfer możesz postawić nawet go nie mocując a alternatywa dla kaloryfera jest zrobienie wymiennika z nadmuchem ,cała instalacja to raptem dwa małe kołeczki do powieszenia piecyka ,rura do komina a od pieca dwie elastyczne rurki do jakiegoś grzejnika w końcu coś musi te ciepło dawać a wode do zalania układu raptem te parę litrów wlejesz rurką z kranu bezproblemowo , nie twoje mieszkanie tym bardziej taka alternatywa jest dobra jak przyjdzie się wyprowadzać zdejmujesz piecyk z kołka pod pachę pod drugą grzejnik i sobie idziesz. W takim układzie instalacja nie jest na stałe to nie jest wielki dom rur nie układasz sztywnych przykręconych do ściany wystarczy elastyczny alupex możesz go potem zwinąć i zabrać nawet jak grzejnik wyjdzie po drugiej stronie mieszkania to położysz rurki za meblami
    joon
    Level 13  
    Nie zastanawiałeś się nad ogrzewaniem za pomocą dobrego klimatyzatora? Współczesne urządzenia przy -15 nadal dają radę, a przy większym mrozie można sobie w kaflowym zapalić.
    Zane
    Level 11  
    albo rowiazanie typu grzejniki na wodę z kotłem elektrycznym oraz sterowanie pogodowe + czujnik pokojowy.
    tatanka
    Level 20  
    miroix wrote:
    piecyk wiadomo potrzeba odprowadzić spaliny czyli wieszasz i rura do komina i tyle z twojej instalacji

Ze stali kwasowej :!:
    miroix
    Level 20  
    tatanka wrote:
    miroix wrote:
    piecyk wiadomo potrzeba odprowadzić spaliny czyli wieszasz i rura do komina i tyle z twojej instalacji

Ze stali kwasowej :!:

No tak w sumie to gaz tatanka dobrze wspomniał , niekiedy z tego co widziałem piece z odzyskiem podłącza się rurkami plastikowymi gazy wylotowe mają niską temperaturę ale bez przesady giętka rurka 110 nie puści go z torbami tak jak ogrzewanie elektryczne które to i tak nie wiadomo czy by wyrobiło na starej instalacji obciążonej przez długi czas , no ale i z piecem gazowym musi też pomyśleć zorientować się kto jak ogrzewa i czym bo z tego co pamiętam jeżeli były w jednym pionie jeden komin to chyba co druga kondygnacja mogła być podłączona to tego samego przewodu spalinowego a jeżeli ktoś tam pali węglem drewnem itp to wyklucza już z góry podłączenie pieca gazowego pod te sam przewód kominowy, dlatego napisałem wszystko mądrze i z głową na pewno jest to tańsze rozwiązanie niż elektryka biorąc nawet pod uwagę druga taryfę to z własnego doświadczenia wiem że i tak wychodzi drogo a tym bardziej jak kolega pisał nie jego mieszkanie nic nie będzie inwestował na stałe tym bardziej odpada przystosowanie elektryki przewiercanie ścian pod klimatyzatory więc wiele mu nie zostaje albo kupno węgla drewna , założenie zwykłej grzałki do pieca co się wiąże z zatkaniem komina ewentualne postawienie obok małego wydajnego kominka na węgiel drewno w sumie to tylko 40 metrów a co do samej elektryki jak by postawił konwektory to by taniej wyszło niż grzałki w piecu bo w sumie potrzebował by mniejsza moc ale i tak to dalej jest drogo dla tego zasugerowałem gazowy i tyle.
    Skylakee
    Level 18  
    joon wrote:
    Nie zastanawiałeś się nad ogrzewaniem za pomocą dobrego klimatyzatora?

Zastanawiałem się ale mam mało informacji na temat ogrzewania klimatyzatorem. Pytanie jak to się sprawdza? Jakie są koszty montażu oraz eksploatacji?
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    lokis3 wrote:
    Zastanawiam się nad wyborem ogrzewania w mieszkaniu o powierzchni około 40m^2.
    Posiadam w tym mieszkaniu piec kaflowy (świeżo przestawiony), lecz z uwagi na brak czasu i poniekąd wygodę, planuję wykorzystanie alternatywnej metody ogrzewania tego mieszkania.
    . Ale tak jak mówiłem, chcę zastosować alternatywę dla "kaflaka" przy zachowaniu rozsądnych kosztów ogrzewania.

Będę wdzięczny za wszelkie rzeczowe odpowiedzi w temacie.

Można sobie filozofować... Jaka chałupa i jakie mury???
    Tak praktycznie: Kup sobie grzejnik taki ze 2 kW z dmuchawką i termostatem , podłącz pod jakikolwiek licznik kilowatów i po kilku dniach będziesz wiedział jak to kosztowo wychodzi.
    Można grzałę w piec wsadzić na nocną taryfę, po odcięciu pieca od komina o czym niektórzy zapominają i grzeją okolicę. :D
    Kiedyś to trenowałem, do dziś grzała leży w piwnicy a po piecu pozostało wspomnienie.
    Skylakee
    Level 18  
    lokis3 wrote:
    Budynek nieocieplony. Grubość murów 50cm. Ściany mieszkania ocieplone od wewnątrz styropianem 5cm i na to rigips.
  • Helpful post
    mirex
    Level 43  
    Dla mnie alternatywa jest tylko jedna - energooszczędne "inteligentne" grzejniki elektryczne.
    Twoja chałupa, ze względu na ów styropian i gips nie jest w stanie zakumulować jakiegokolwiek ciepła.
    Musisz go dostarczyć szybko i wtedy, gdy potrzebujesz.

Tą wadą obarczony jest również twój piec kaflowy, jeśli wyposażysz go w grzałki. Ile czasu będzie musiało minąć od wystudzenia pieca do ogrzania pomieszczeń do ludzkiej temperatury? A licznik się buja ...

System z gazem z butli może by i zdał egzamin z dobrym kotłem, ale wbrew zapewnieniom tego kolegi, że byle jak rurki można położyć, a potem zwinąć, to bujda na resorach.
    To ma, oprócz walorów użytkowych, mieć wygląd. Codziennie będziesz na to patrzył!
    No i odpowiedni komin, komin, komin! A ponieważ masz tylko jeden, który musiałbyś zmodernizować, o ile oczywiście on ci twój tylko, a nie sąsiadów jeszcze, to nie masz żadnej alternatywy. Albo gaz, albo sadze!
    Skylakee
    Level 18  
    A mógłbyś zaproponować mi przykłady takich "inteligentnych" grzejników elektrycznych?
    joon
    Level 13  
    lokis3 wrote:
    joon wrote:
    Nie zastanawiałeś się nad ogrzewaniem za pomocą dobrego klimatyzatora?

Zastanawiałem się ale mam mało informacji na temat ogrzewania klimatyzatorem. Pytanie jak to się sprawdza? Jakie są koszty montażu oraz eksploatacji?

Trochę na montowałem się się urządzeń specjalnie do grzania- nie było warunków na grzanie za CO na opał stały lub gaz. W praktyce wychodzi dość tanio (2-3 razy) w porównaniu do ogrzewania elektrycznego. Jest tylko jedno ALE- temperatura zejdzie do -20 i sprawność spada mocno... Optimum w przypadku urządzeń inverterowych są temperatury do -10 -15. przy większych mrozach tylko opał stały w piecu bądź rachunki porównywalne do ogrzewania farelkami.

Ale są też ogromne plusy: pomieszczenie można momentalnie nagrzać, w lecie chłodzić ;)

Jak chcesz to na PW mogę podesłać sprawdzone przeze mnie urządzenia wraz z cenami "oficjalnymi" i tymi za które da się kupić urządzenia ;)
    mirex
    Level 43  
    joon wrote:
    Jak chcesz to na PW mogę podesłać sprawdzone przeze mnie urządzenia wraz z cenami "oficjalnymi" i tymi za które da się kupić urządzenia :wink:

A to dlaczego na PW? Tajemnica jakaś?
    lokis3 wrote:
    A mógłbyś zaproponować mi przykłady takich "inteligentnych" grzejników elektrycznych?

Ja mam Tecenor. I o czymś w tym stylu myślałem.
    http://www.ekonomiczne-grzejniki.pl/sklep_towar.php?id=178&id_ph=108
    Obecnie tylko w małej łazience, która do tej pory była ogrzewana z grubsza grzejnikiem olejowym w II taryfie i dogrzewana w miarę potrzeb małym grzejnikiem ceramicznym 500/750W.
    Teraz jest spokój, programuję jak chcę. Niestety na konkrety za wcześnie. Po pierwsze guzik, a nie zima była, po drugie ten jeden grzejnik niewiele mógł zmienić w ogólnym bilansie energetycznym, skoro i tak do tej pory prąd to było jedyne źródło grzania tego pomieszczenia.
    Wiem tylko, że prognoza półroczna Tauronu na teraz (czyli na lato) zmalała o blisko 20%. Ale to kolejny niewiele znaczący czynnik.

Może jednak znajdą się inni użytkownicy, którzy mają coś takiego samego lub porównywalnego w całym domu dłużej i ośmielą się "zareklamować" lub przeciwnie - udowodnić, że to dziadostwo.

Przy czym to nie jest żadna reklama towaru, co chyba dokładnie wynika z powyższego.
    I nikt nie mówi chyba, że ta alternatywa będzie tańsza od palenia w piecu.

A przy okazji mam pytanie do kolegi doświadczonego w instalacji klimatyzatorów, bo sam temat jest ciekawy.
    Jak by to wyglądało organizacyjnie i finansowo gdy, mamy łącznie około 55m2 ale są to 4 pomieszczenia: kuchnia, pokój, korytarz, łazienka. Oczywiście nie chodzi mi o eksploatację, bo na to się składa zbyt wiele czynników, tylko samą inwestycję.
    joon
    Level 13  
    mirex wrote:
    A to dlaczego na PW? Tajemnica jakaś?

oczywiście że to nie tajemnica, ale jak bym zareklamował swoją stronę z cennikami to pewnie post poszedłby do kosza.

mirex wrote:
    A przy okazji mam pytanie do kolegi doświadczonego w instalacji klimatyzatorów, bo sam temat jest ciekawy.
    Jak by to wyglądało organizacyjnie i finansowo gdy, mamy łącznie około 55m2 ale są to 4 pomieszczenia: kuchnia, pokój, korytarz, łazienka. Oczywiście nie chodzi mi o eksploatację, bo na to się składa zbyt wiele czynników, tylko samą inwestycję.

Korytarza jeszcze nigdy klimą nie ogrzewałem- przyznaję się bez bicia. Natomiast co do ceny instalacji- w zależności od mocy urządzeń (i związane z tym przekroje rur) koszt za metr instalacji to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr. Do tego należy dodać koryta maskujące (lub bruzdy) gdy nie ma możliwości ukrycia instalacji w suficie podwieszanym/poddaszu. Nie są to więc tanie rzeczy. Do tego dochodzi cena urządzenia- w tym przypadku urządzenia multi (jedna jednostka zewnętrzna, w tym przypadku 3 wewnętrzne) o mocy 7kW zbliżamy się do 10k zł....
    Natomiast w przypadku jednego sporego pomieszczenia i krótkiej instalacji w połowie tej ceny jestem zainstalować jednostkę 6,6kW. (mocy cieplnej oczywiście, nie elektrycznej). Jak widać są różnice ;)
    Wiju 81
    Level 16  
    Czytam od początku ten wątek i widzę że jakakolwiek alternatywa to spory wydatek a i eksploatacja też droga. Dlatego może troche nie na temat. Czy palenie w tym kaflaku to taki problem ? Sam mieszkałem 10 lat i paliłem w piecu w dodatku na 3 piętrze. Piec jest przestawiony więc pół wiadra węgla na cały dzień, cóg jest dobry więc dym się cofać nie bedzie i drewna na rozpłkę też dużo nie potrzeba. Reasumując biorąc na raz dwa wiadra węgla (najlepiej się dociążasz - równomiernie) kilka szczapek drewna starcza Ci na 4 palenia wychodzi że do piwnicy idziesz dwa razy w tygodniu. Może nie warto inwestować, dobry piec naprawdę długo trzyma ciepło. U mnie jak na zewnątrz było na plusie to paliłem raz na dwa dni i nie było zimno. Spróbuj jedną zimę z tym piecem i jak będziesz miał dość to wtedy coś zmieniaj.
    mirex
    Level 43  
    Dziękuję joon za info.
    Oczywiście to przynajmniej średnia półka, z odzyskiem ciepła?
    Wiem, że pytanie z rzędu ... głupich, ale ...
    - w przeciętnym pomieszczeniu o powierzchni 50-60m i standardowej kubaturze ile godzin dziennie może pracować ten system 6-7kW? Masz jakieś wiadomości od klientów, jakieś porównania przecież. 5 godzin na dobę? 8?
    joon wrote:
    oczywiście że to nie tajemnica, ale jak bym zareklamował swoją stronę z cennikami to pewnie post poszedłby do kosza.

Nie musisz reklamować swojej strony wprost. Może wystarczy podać konkretne marki, modele. Kto zechce, to poczyta. Może i ciebie znajdzie. ;)

Ale możesz też swoją stronę i swoją firmę reklamować absolutnie bez żadnych problemów, w stopce! Wystarczy trochę czasu poświęcić dla forum, tu i tam podpowiedzieć, to czy tamto poprawić, coś zaraportować i będą punkty na podpis. A każda reklama jest podobno bezcenna. ;)

Fragment z informacji w profilu użytkownika:
    Quote:
    5. Podpis nie może wpływać na jakość odbioru forum - nie może być zbyt duży, jaskrawy, czy migający. Jest dozwolona reklama firmy lub strony www. Dopuszczalny jest jeden obrazek o wymiarach 350x35px.

I fragment regulaminu punktowego
    Quote:
    c) Uruchomienie podpisu miesięcznie - 40 punktów
    Skylakee
    Level 18  
    Wiju 81 wrote:
    Czy palenie w tym kaflaku to taki problem ?

Może i nie problem ale tak jak mówiłem, kwestia oszczędności czasu i poniekąd wygody.
    Z kaflaka chciałbym korzystać w przypadku większych spadków temperatur.

Wiju 81 wrote:
    Czytam od początku ten wątek i widzę że jakakolwiek alternatywa to spory wydatek a i eksploatacja też droga.

Powoli dochodzę do podobnych wniosków, z tym, że od razu zaznaczałem, że liczę się ze zwiększonymi kosztami ogrzewania. Jak to się mówi, "luksusy kosztują" :) Mimo wszystko mam nadzieję na znalezienie rozsądnej cenowo alternatywy. Węgiel do pieca, drewno, to przecież też kosztuje, a przez cały okres grzewczy jednak trochę opału pójdzie.
    Poza tym mam pracę zmianową i nie ukrywam, że codzienne palenie będzie dla mnie uciążliwe.
    Alternatywa dla kaflaka, nawet w tym konkretnym przypadku, istnieje. Kwestia kosztów eksploatacji i przemyślany wybór odpowiedniego systemu, w który też na starcie będzie trzeba zainwestować.
    W.Wojtek
    Phones specialist
    Coś mi się wydaje że autor postu nie wie za bardzo czego chce. :D :D
    Za darmo ma być i bezinwestycyjnie i samo działać??
    Takich rzeczy nie ma.
    Brak odpowiedzi na podstawowe pytania; :idea:
    1 na ile mnie stac w eksploatacji?? :?:
    2 ile mogę/chcę/ muszę zainwestować w system. :idea:
    Poza pomysłami ( chorymi..)typu maty grzejne na drewnianej podłodze lub grzałkami elektrycznymi w piecu podłączonym do komina i tonowym ( tak -1000 l wody w baniaku to jedna tona) akumulatorem ciepła, to niewątpliwa ozdoba mieszkania , tak samo jak piec na pelety w rogu salonu...) pozostaje prosta sprawa.
    Mamy trzy źródła ciepła do wyboru :D
    1-- węgiel i patyki , do tego stare buty, pudełka po makaronach itp.
    czyli palimy w kaflaku i już. Poranna gimnastyka w pakiecie. :D
    2 --elektryczna czyli prąd. Tutaj dwie wersje- piece akumulacyjne i/lub klasyczne "farelkopodobne" grzejniki.
    Cena ciepła ok 3X większa niż z węgla, ale przy odpowiedniej regulacji ( temperaturowo -czasowej) spada wyraźnie. ALE- cena ciepła z prądu w II taryfie jest prawie identyczna jak z gazu z rury. :idea: Tu mamy gimnastykę aby na to zarobić. :cry:
    3- grzejniki na gaz butlowy. ALE BOŻE BROŃ od takich dusicieli z katalitycznym spalaniem i innymi tego typu wynalazkami!!! :!: :!: :!: Całe spaliny czyli woda i dwutlenek węgla są w mieszkaniu!!! :!: :!: :!:
    Tylko i wyłącznie grzejniki w kształcie kaloryfera montowane pod oknami i biorące powietrze do spalania i wydech przez ścianę. MIŁE, bezpieczne i w miarę tanie.
    Regulacja banalna- czas i temperatura pomieszczenia . Gimnastyka jak wyżej. :|
    A teraz zadanie domowe:
    co chcesz i ile na to masz zamiar wydać kaski... :idea: :idea: :idea: :D
    Bez tych odpowiedzi dyskusja będzie trwała " ad mortem defecatam"
    mirex
    Level 43  
    W.Wojtek wrote:
    Coś mi się wydaje że autor postu nie wie za bardzo czego chce. :D :D

Wie i doskonale zdaje sobie sprawę z kosztów zarówno na etapie inwestycji, jak i eksploatacji.
    Zbiera pomysły i sobie pokombinuje na co go stać.
    W.Wojtek wrote:
    Tylko i wyłącznie grzejniki w kształcie kaloryfera montowane pod oknami i biorące powietrze do spalania i wydech przez ścianę.

Załatw mu to w budynku wielorodzinnym. W którym w dodatku jest tylko podnajemcą, jak rozumiem.
    A jak już załatwisz, to rozwalaj półmetrowe ściany zewnętrzne. ;)
    jarek.godlewski
    Level 2  
    tete-lete kolego zapomnij o pierdołach...
    NAJTAŃSZE jest grzanie węglem (i butami) wiec jak mozesz to korzystaj UE ma jakies regulacje ale USA I CHRL nie; więc dlaczego nie palić.... poczekaj az nam francuskie elektrownie atomowe postawią to pensji na rachunek nie starczy postaw zasobnik co i opalaj weglem do tego dołącz grzałki na prąd jak pary zabraknie i fruuu. jak napalicz gumowcami to trzy dni grzejniki ciepłe będą a jak nie to niemcom 400/mc zapłacisz - ja wynajmuje rudery od 7 lat i poniżej 200/mc za prąd nie zszedłem
    Skylakee
    Level 18  
    W.Wojtek wrote:

Gdzieś napisałem, że chce za darmo? Nie.

W.Wojtek wrote:
    1 na ile mnie stac w eksploatacji?? :?:

Na tyle, żeby dopłacać co miesiąc rozsądne pieniądze do ogrzewania alternatywnego.
    Mówiąc rozsądne pieniądze nie mam tu na myśli kosztów ogrzewania sięgających 1000zł miesięcznie.

W kwestii ogrzewania może i nie mam wielkich doświadczeń ale po to właśnie ten temat. Chciałbym zebrać propozycje i doświadczenia użytkowników, którzy ogrzewają swoje mieszkania w sposób inny, niż piec kaflowy. A nie dam sobie wmówić, że każdy kto ma podobne mieszkanie pali tylko i wyłącznie w kaflaku. Z pewnością większość ludzi tak robi, ale mamy XXI wiek i istnieją alternatywne sposoby ogrzewania i taką alternatywę chcę znaleźć (a przy okazji pomóc innym, którzy zmagają się lub będą się zmagać z podobnym problemem).

Chodzi mi o to aby określić:
    -koszt instalacji alternatywnego ogrzewania
    -koszt eksploatacji
    -wydajność konkretnego systemu

W.Wojtek wrote:
    Tylko i wyłącznie grzejniki w kształcie kaloryfera montowane pod oknami i biorące powietrze do spalania i wydech przez ścianę.

Mieszkanie wynajęte. System ma być bezinwazyjny dla mieszkania i najlepiej "mobilny" (czyli żebym w momencie wyprowadzki mógł go bezproblemowo zabrać).

Dodaję schematyczny zarys mieszkania.
    Ogrzewanie w mieszkaniu 40m2 - Jaka alternatywa dla pieca kaflowego?