Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie w mieszkaniu 40m2 - Jaka alternatywa dla pieca kaflowego?

Skylakee 27 Apr 2014 09:29 24660 66
Bosch
 • #61
  W.Wojtek
  Phones specialist
  |Piękny obrazek ale GDZIE jest ten piec :?: i kominy i kanały wentylacyjne!!! :D :D :D :D :D

  Dodano po 19 [minuty]:

  Mieszkanie pobiera ok 80-120 w /m2 powierzchni. Zależy to od realnej utraty prze ściany i oczekiwanej temperatury. Każdy wzrost o 1 s.t C to wzrost kosztów o ok 20-30%.
  Tutaj mamy 50% powierzchni nieocieplonej ( trudno nazwać 5 cm styropianu od wewnątrz ociepleniem) to raczej sabotaż bo przesuwa punk rosy w głąb muru i będzie on zamakał...
  Do tego wysokość pomieszczenia i co nad- i pod- nim Strych, piwnica, grzeją?/
  A teraz tutaj koszt ciepła z różnych źródeł
  http://instalreporter.pl/ogolna/koszty-wytwarzania-1-kwh-ciepla-z-gazu-oleju-pradu/
  Piec kaflowy to najniższa sprawność ( jak stary piec tradycyjny..) + koszt transportu opału
  A jak ma być demontowalne to pozostaje elektryczne..
 • Bosch
 • #62
  Skylakee
  Level 18  
  W.Wojtek wrote:
  |Piękny obrazek ale GDZIE jest ten piec :?: i kominy i kanały wentylacyjne!!! :D :D :D :D :D


  Już dodałem :)

  W.Wojtek wrote:
  i co nad


  Sąsiad.

  W.Wojtek wrote:
  i pod


  Piwnica.
 • Bosch
 • #63
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Coś wiemy..
  1. Mam nadzieje ze sąsiad ogrzewa swoją kwaterę..
  2. piwnica to kaplica.. Straty przez podłogę ok 30% Trzeba zamknąć wszystkie okna piwniczne zostawiając na chłody niewielkie otwory wentylacyjne i koniecznie ocieplić strop ( sufit w piwnicy.. pod mieszkaniem ) styropianem min. 10 cm. Byle szczelnie, bez szpar, tynkować nie trzeba.
  No i dalej zostają dwie opcje -( demontowalne..)
  elektryczne z akumulacją i sterownikiem czasowo temperaturowym
  gaz butlowy z piecami pod oknami. O zgodę zapytać...żony.. Otwory pod
  oknami mają średnicę ok 70 mm. Otwór wiertłem koronkowym wierciłem ok 40
  min...
  A jak nie to kubełk i palimy w kaflaku... :D :D :D
 • #64
  joon
  Level 13  
  mirex wrote:
  Wiem, że pytanie z rzędu ... głupich, ale ...
  - w przeciętnym pomieszczeniu o powierzchni 50-60m i standardowej kubaturze ile godzin dziennie może pracować ten system 6-7kW? Masz jakieś wiadomości od klientów, jakieś porównania przecież. 5 godzin na dobę? 8?


  Cały czas ;) Obecnie stosuje się urządzenia inwerterowe w których sprężarka ma regulowaną wydajność- a co za tym idzie prąd w niej zmienia się od wartości minimalnej do maksymalnej w zależności od wymaganej wydajności. To że urządzenie ma wydajność 7kW nie oznacza że tyle pobiera energii elektrycznej- patrz współczynnik COP, EER. W przypadku grzania najważniejsze jest aby nie doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia. No i jak kolega wyżej pisał- odpowiednia izolacja ścian. Prosty arkusz do obliczania potrzebnej wydajności- w tym przypadku do chłodzenia, do grzania będzie nieco inny, ale zasada podobna.

  Ogrzewanie w mieszkaniu 40m2 - Jaka alternatywa dla pieca kaflowego?
 • #65
  ruskm
  Level 14  
  Sugerował bym jednak klimatyzator+kaflak.
  Tabliczka na mojej klimie twierdzi, że z 1050W robi 3800W(przy grzaniu) a to zwykły on/off kupiony na promocji za 1100zł(za montaż dałem 800) myśle, że inwerter więcej wyciągnie. Choć to pewnie życzenia producentów ale choć by było 2000W z 1000W to weź pod uwagę, że przesył kosztuje tyle samo zmienia się jedynie cena prądu między taryfami.
  Przy dużych mrozach klima nie zadziała bądź będzie kiepska sprawność wtedy kaflak, albo na grzałkach albo węglem. Gratis masz takie bajery jak chłodzenie czy osuszanie mieszkania.
 • #66
  gaz4
  Level 33  
  Nie ma co się zastanawiać, równolegle z piecem kaflowym najlepiej sprawdzi się elektryczne (niskie koszty inwestycyjne) lub klima (drogi zakup + nieskuteczna w czasie mrozow). Zapomnij o gazie z butli, bo jest porównywalny/droższy niż prąd w II-giej taryfie. W zalezności od cennika G12 może byc tańsza niż gaz, np. w Duon na nocnej placi się ok. 22 gr/kWh. W ENERGA jest taryfa G12r gdzie tańszy prąd jest 12h na dobę (z czego 3h w dzień) przy cenie II-giej taryfy 27 gr/kWh. W tym wypadku pozostaje kwestia akumulacji. Ja stosuję ogrzewanie podłogowe w łazience i kuchni + kominek jako podstawa. W pokojach na razie eksploatowałem "olejaki" 0.7 kW, ale zamierzam wpuścić kabel grzejny w ścianę. Tak się sklada, że w starym 100-letnim budynku mam 2 ściany wewnętrzne o grubości bez mała 30 cm. Daje to możliwość porządnej akumulacji ciepła, odpowiednik ok. 2 m3 wody. W sumie koszt ogrzewania dobrze ocieplonego mieszkania 80 m2 wynosi poniżej 1000 zł/sezon z czego ok. 30% przypada na prąd.
 • #67
  Skylakee
  Level 18  
  Temat wyczerpany. Dziękuję za odpowiedzi. Zamykam.