Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Badanie wzmacniacza różnicowego

madiz08 18 Kwi 2014 15:35 1116 7
  • #1 18 Kwi 2014 15:35
    madiz08
    Poziom 14  

Witam, nie mogę zrozumiec dlaczego zielony sygnał wyjściowy ma taką postać, wejściowy wiem sumując 1V zmiennego i stałego napięcia sygnał przybiera wartości od 0 do 2V, po przejściu przez dzielnik na wejściu jest sygnał od 0V do 1V i taki tez jest na ekranie oscyloskopu.

Normalnie gdyby nie ten 1V DC to byłby wzmacniacz nieodwracający o wzmocnieniu x2, ale tutaj po dzielniku rezystorowym z wejścia ujemnego nie idzie do masy tylko napotyka ten 1V i jest tam nie 0V tylko 1V:

przykładając kanałB do wejścia ujemnego wiadomo że jest tam taki sam stan jak na dodatnim, bo do tego dąży wzmacniacz
    Próbuję sobie to jakoś wyjaśnić rysując układ zastępczy:
    ale nic nie przychodzi mi do głowy dlaczego sygnał wyjściowy ma taki kształt?
    Proszę o pomoc

0 7
  • Pomocny post
    #2 18 Kwi 2014 16:01
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Najlepiej po prostu policzyć równanie na napięcie wyjściowe.
    Ale można też przeanalizować działanie wzmacniacza różnicowego metodą superpozycji, jeśli rozpatrujesz od strony wejścia nieodwracającego (węzeł 7 wejście węzeł 3 zwieramy do masy) to masz dzielnik o "wzmocnieniu" 1/2 za nim jest wzmacniacz nieodwracający o wzmocnieniu 2.
    Jeśli wejście 7 zewrzemy do masy a na 3 podamy sygnał to układ jest po prostu wzmacniaczem odwracającym o wzmocnieniu 1.
    Z tego wynika że wzmacniacz wzmacnia tylko różnicę.

Można też spojrzeć na to jak na mostek złożony z R1-R4, V5 nie wpłynie na napięcie na przekątnej (6) (4).

0
  • Pomocny post
    #3 18 Kwi 2014 16:09
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Bo ten wzm. sumuje wzmocnione napięcia podawane na poszczególne wejścia.
    Przeanalizuj sobie jak wzmacnia on napięcie podawane na we.(-) i na we.(+) i jaki z tego skutek na wyjściu.

0
  • #4 19 Kwi 2014 15:30
    madiz08
    Poziom 14  

Teraz dopiero zainstalowałem sobie multisima u siebie, bo wcześniej miałem w pracy. Czyli najpierw zwieram(według węzłów z wcześniejszego rysunku) węzeł 7 jako wejście, a 3 do masy:
    i mam nieodwracający o wzmocnieniu x2
    Teraz według drugiej wskazówki:
    mam odwracający o wzmocnieniu x1
    sumując te dwa sygnały faktycznie wychodzi mi sygnał jak z różnicowego, podziękował za odpowiedzi, możecie napisać mi lub podać link do wzorów na wyliczenie tej różnicy?

Dodano po 29 [minuty]:

chociaż w sumie, te wyliczenia nie są trudne także chyba w tym temacie już wszystko wiem, także jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi

0
  • Pomocny post
    #5 19 Kwi 2014 15:34
    trymer01
    Moderator Projektowanie

A wyprowadź sobie sam - korzyść będziesz miał z tego, bo się nauczysz, i satysfakcję...
    A wyprowadzić łatwo, wystarczy tylko logicznie myśleć, pamiętać, że wzmocnienia ku(-) i ku(+) są różne.
    Dla postaci ogólnej wzm. różnicowego (odejmującego) wzór wyprowadzony masz np. tu: http://pl.scribd.com/doc/89121842/60/WZMACNIACZ-ODEJMUJ%C4%84CY str.106.

0
  • #6 19 Kwi 2014 21:30
    madiz08
    Poziom 14  

Coś mam zawirusowane i niektóre strony mi wyrzuca tak, jak ten link, ale posiedziałem trochę na analizowaniu.

V3 to napięcie zmienne ten z amplitudą 1V, a V2 to napięcie wyjściowe wzmacniacza.

Można wyznaczyć, że:
    (U1+U2)/2 = (U1+U3)/2

U1+U2 = U1 +U3

U2=U3

czyli napięcie stałe U1 nie ma znaczenia na stan napięcia wyjściowego wzmacniacza i faktycznie po podaniu na niego dowolnie dużej wartości stan wyjścia nie zmieniał się.
    Warto czasami pogłowić się trochę niż dostać od razu gotowca, teraz już na pewno nie zapomnę tego i wiem już dokładnie dlaczego skąd bierze się wzór na odwracający i nieodwracający. Dzięki za naprowadzenie

Dodano po 2 [minuty]:

ciekawy temat, po świętach mam jeszcze do przerobienia układ całkujący, jeżeli miałbym problemy pozwolę sobie tutaj zapytać, a tymczasem wesołych życzę :)

0
  • #7 20 Kwi 2014 21:17
    madiz08
    Poziom 14  

teraz po odwirusowaniu zobaczyłem linka i mam tylko jedno pytanie. Dlaczego takie strony nie wyskakują jako pierwsze w google. Jeżeli powiedziałem ,że mam pytania na temat wzmacniacza całkującego to już nie mam. Elektronika analogowa zaczyna coraz bardziej mnie wciągać.

0
  • #8 20 Kwi 2014 21:36
    trymer01
    Moderator Projektowanie

madiz08 napisał:
    teraz po odwirusowaniu zobaczyłem linka i mam tylko jedno pytanie. Dlaczego takie strony nie wyskakują jako pierwsze w google. Jeżeli powiedziałem ,że mam pytania na temat wzmacniacza całkującego to już nie mam. Elektronika analogowa zaczyna coraz bardziej mnie wciągać.

Wyskakują - u mnie to był chyba piąty link w google. Ważne jest jak zadajesz pytanie.
    Wciąga Cię? - to dobrze. Pamiętam, że dawno temu sam odkrywałem "tajemnice" wzm. operacyjnego - nie było internetu, a nawet książek. I pamiętam to uczucie gdy udawało mi się zrozumieć np. właśnie wzm. różnicowy, i sposób jego liczenia, i możliwe sposoby rozumienia/interpretacji...

0