Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tracon/SVK4-63 - Przełącznik sieć-0-agregat gdzie podłączyć przewód neutralny

18 Kwi 2014 20:35 11202 35
  • Poziom 10  
    Witam.

Zakupiłem przełącznik Tracon SVK4-63 w celu przełączania pomiędzy zasilaniem z sieci i agregatu. Zdziwiłem się trochę, ponieważ nie zauważyłem nigdzie oznaczenia gdzie podłączyć przewód neutralny, a instrukcji również nie było (w Internecie też nie znalazłem szczegółów). Zaciski oznaczone są tylko kolejnymi cyframi. Czy to możliwe, aby tego typu przełącznik nie traktował inaczej przewodu neutralnego niż fazowych? Chodzi oczywiście o to, aby przewód neutralny jako ostatni odpinać i jako pierwszy podłączać. Jeżeli wszystkie przewody przełączane są na raz, to czy użytkowanie takiego aparatu jest bezpieczne dla urządzeń i ludzi? Może ktoś ma więcej wiedzy na temat tego przełącznika?

pozdrawiam
  • HelukabelHelukabel

• Poziom 17  
    Z tego co się orientuję przełącznik o którym piszesz nie jest zasadniczo przełącznikiem zasilania. Więc takowych oznaczeń nie znajdziesz.
  • HelukabelHelukabel
  • Specjalista elektryk
    przemm07 napisał:
    Może ktoś ma więcej wiedzy na temat tego przełącznika?

Tak jak kolega wyżej napisał, ten aparat nie jest przystosowany do przełączania rodzaju źródeł zasilania a do przełączania trybów sterowania ( automat, wyłączone, ręczne ) lub do innych zadań np. pomiarowych.
    Do przełączania ręcznego źródeł zasilania przeznaczone są inne aparaty z wyraźnie oznaczonym torem N.
  • Poziom 10  
    Witam jeszcze raz. Znalazłem gdzieś taki rysunek do przełącznika:

Tracon/SVK4-63 - Przełącznik sieć-0-agregat gdzie podłączyć przewód neutralny

Rozumiem, że 13,14,16 to N?
  • Moderator sekcji Technicznej
    Gdzie przeczytałeś, że jest to przełącznik sieć - 0 - agregat? U sprzedawców?
    Na stronie producenta pisze wyraźnie:
    Cytat:
    Przełączniki mogą być stosowane do przełączeń trybów sterowania (tryb ręczny, wyłączony i automatyczny) lub przełączeń obwodów pomiarowych (np. pomiar napięcia, częstotliwości).

http://pl.traconelectric.com/product/SVK4-63
  • Poziom 10  
    marcinolesno napisał:
    Z tego co się orientuję przełącznik o którym piszesz nie jest zasadniczo przełącznikiem zasilania. Więc takowych oznaczeń nie znajdziesz.

Ze strony Tracon:
    "Dzięki przełącznikom SVK możemy wyłączać, włączać lub przełączać pomiędzy obwodami o obciążeniu ohmowym (nawet o lekkim przeciażeniu). Przełączniki trójpozycyjne posiadają 1, 2, 3 oraz 4 styki przłączane. Umożliwiają przełączanie z jednego obwodu na drugi. Styki w ułożeniu schodowym ułatwiają podłączenie przewodów.
    Przełączniki moga być stosowane do przełączeń trybów sterowania (tryb ręczny, wyłączony i automatyczny) lub przełączeń obwodów pomiarowych (np. pomiar napięcia, częstotliwości)."

Zatem chyba głównie służą do przełączania, a mogą również być użyte do trybów o których kolega pisze?
    przemm07 napisał:
    marcinolesno napisał:

Ze strony Tracon:
    "Dzięki przełącznikom SVK możemy wyłączać, włączać lub przełączać pomiędzy obwodami o obciążeniu ohmowym (nawet o lekkim przeciażeniu). Przełączniki trójpozycyjne posiadają 1, 2, 3 oraz 4 styki przłączane. Umożliwiają przełączanie z jednego obwodu na drugi. Styki w ułożeniu schodowym ułatwiają podłączenie przewodów.
    Przełączniki moga być stosowane do przełączeń trybów sterowania (tryb ręczny, wyłączony i automatyczny) lub przełączeń obwodów pomiarowych (np. pomiar napięcia, częstotliwości)."

Zatem chyba głównie służą do przełączania, a mogą również być użyte do trybów o których kolega pisze?

Jeśli to do mnie, to informuję, że przy żadnym z tych zastosowań nie rozłącza/przełącza się toru N. Nie ma takiej potrzeby.
  • Poziom 10  
    Kurcze zmartwiliście mnie teraz. Wszędzie sprzedawane są one jako:
    "Tracon Electric - Przełącznik sieć - agregat 63A 4P SVK4-63". Naprawdę nie nadają się do tego celu?

Dzięki za szybkie odpowiedzi.
    Na drugi raz szukaj informacji u źródeł, a nie u pośredników, którzy potrafią sprzedać cegłę w pudełku jako komputer.
  • Poziom 10  
    retrofood napisał:
    Na drugi raz szukaj informacji u źródeł, a nie u pośredników, którzy potrafią sprzedać cegłę w pudełku jako komputer.

Fakt kupiłem bez analizy, muszę to zwrócić i poszukać czegoś właściwego. Przed kolejnym zakupem chciałbym upewnić się jeszcze czy prawidłowo zaplanowałem instalację. Były na ten temat dyskusje na forum, lecz nie jestem w stu procentach pewny czy dobrze zrozumiałem.

Mianowicie instalację mam w układzie TN-C-S, agregat będzie w IT, więc na czas pracy z agregatu muszę zrobić instalację w TT. Przewody z sieci i od agregatu wchodzą do budynku w tym samym miejscu. Z agregatu idzie 5 przewodów. Przewód PEN z sieci rozdzielam na PE i N, oczywiście z punktu rozdziału przewód do GSW. W szynę na której dokonuję rozdziału wpinam również przewód ochronny z kabla agregatowego. Przewody fazowe z sieci wraz z przewodem N z szyny rozdziału wpinam na przełącznik 4 polowy sieć-agregat z przełączanym N. Podobnie z fazowymi i N z agregatu. Wyjście z przełącznika wraz z przewodem PE z punktu rozdziału prowadzę do TG gdzie na wejściu jest FR 4 polowy. Wydaje mi się, że w moim przypadku lepiej na FR rozłączać również N, ponieważ w czasie pracy z agregatu nie będzie na nim potencjału ziemi. Proszę o opinię i ewentualną krytykę tego co napisałem. Jeżeli jest niezrozumiałe mogę narysować.

Dziękuję wszystkim za pomoc.
    przemm07 napisał:

Mianowicie instalację mam w układzie TN-C-S, agregat będzie w IT,

Trójfazowy agregat? A czemu w IT?
  • Poziom 10  
    retrofood napisał:
    Trójfazowy agregat? A czemu w IT?

Agregat trójfazowy. Z tego co czytałem, to większość z tych tańszych dostępnych na rynku ma izolowane N od uziemienia. Czy coś pomieszałem?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    WojcikW napisał:
    A jak wyobrażasz sobie zakup uziemionego agregatu? :D

Uziemienie agregatu, a izolacja N od uziemienia to dwie różne sprawy.
    przemm07 napisał:
    WojcikW napisał:
    A jak wyobrażasz sobie zakup uziemionego agregatu? :D

Uziemienie agregatu, a izolacja N od uziemienia to dwie różne sprawy.

Transformatory energetyczne też mają wykonawczo punkt N izolowany od uziemienia, a jednak się go uziemia.
  • Poziom 10  
    retrofood napisał:
    Transformatory energetyczne też mają wykonawczo punkt N izolowany od uziemienia, a jednak się go uziemia.

Czy zatem powinno się uziemić przewód N generatora pracującego w układzie IT i zmusić go do pracy w układzie TN-C-S?
    przemm07 napisał:
    retrofood napisał:

Czy zatem powinno się uziemić przewód N generatora pracującego w układzie IT i zmusić go do pracy w układzie TN-C-S?

On nie jest pracujący w układzie IT. On jest przygotowany do pracy w każdym układzie sieci, którą dopiero trzeba stworzyć.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Bronek22 napisał:
    Agregatu to ty nie uziemisz - bo nie masz pojęcia o uziemieniu.Z tym twoim uziemieniem prąd cie zabije.
    przemm07 napisał:
    i zmusić go do pracy w układzie TN-C-S?

Nawet z czytania nic nie wykapowałeś.
    Dlaczego TN-C-S - to bzdura. Podobnie jak to,że agregat pracuje w IT.
    Kolego Przemo - nie opanujesz wiedzy czytaniem, na zdobywanie której ludzie tracą 5 lat studiów.
    Nauczyciele w szkole elektrycznej nie są tylko od stawiania pałek.
    Nauczyciele wyjaśniają, tłumaczą powiązania.
    Nie nauczysz się elektryki z samego czytania - bez nauczyciela.

Kolego Bronku daj mi szansę :). Elektryka mnie interesuje i chociaż nie ukończyłem kierunkowych studiów lubię pogłębiać wiedzę w tym zakresie. Co do uziemienia agregatu, to z tego co mi wiadomo uziemia się jego obudowę oraz trzeba zapewnić przewód ochronny dla zainstalowanych na nim gniazd prądowych. Ja mam zamiar wykorzystać do tego celu GSW połączoną z otokiem oraz przewód PEN z sieci, więc nie wykonuję dodatkowych szpilek dla uziemienia agregatu. Co do TN-C-S, to tak mam wykonaną instalację - w zasadzie powinienem napisać TN-S, ponieważ dopiero wraz z układem sieci tworzy TN-C-S.

To, że większość tanich agregatów pracuje w układzie IT wyczytałem tu na forum, a sam przeglądałem instrukcje obsługi agregatów w Castoramie i było w nich napisane o izolacji N od przewodu ochronnego.

Czy zatem powinienem zmostkować ze sobą N i PE agregatu i połączyć na stałe z PEN sieci, a przełączać tylko fazy?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Czy zatem powinienem zmostkować ze sobą N i PE agregatu i połączyć na stałe z PEN sieci, a przełączać tylko fazy?

Ile razy można o tym samym pisać???
    Proszę odszukać podobne tematy na tym forum.
    Tam jest odpowiedź.
  • Pomocny post
    Moderator sekcji Technicznej
    przemm07 napisał:

To, że większość tanich agregatów pracuje w układzie IT wyczytałem tu na forum, a sam przeglądałem instrukcje obsługi agregatów w Castoramie i było w nich napisane o izolacji N od przewodu ochronnego.

To dopiero trzeba rozważyć, tu nie ma gotowych rozwiązań. Kol. jekab w sąsiednim wątku zamieścił fragment instrukcji, który dobrze oddaje problemy. A ja Ci też podpowiadałem, że to Ty tworzysz sieć. I od tego jaka ta sieć będzie zależy wszystko.
    Agregaty z Castoramy czy innego sklepu, są w zasadzie przeznaczone do pracy z indywidualnymi odbiorami, ktore nie mają możliwości podłączenia do sieci publicznej. I są to przeważnie urządzenia II klasy. Więc układ IT jest w takim przypadku uzasadniony.
    Ale Ty nie masz tego, Ty chcesz zasilać urządzenia domowe. Zainstalowane trwale i zasilane z sieci ogólnej. Więc jaki tu układ IT? Mowy nie ma!
    Po pierwsze, musisz określić, czy moc Twojego agregatu wystarczy do zasilania wszystkiego. Przeważnie nie wystarczy, dlatego musisz wydzielić urządzenia, które chcesz zasilać z agregatu i to już na etapie wykonywania instalacji. Po to, aby po przełączeniu rodzaju zasilania, utworzona przez Ciebie "podinstalacja" nie była połączona z resztą urządzeń.
    Teraz analiza, jakiej klasy urządzenia wchodzą w skład Twojej "podinstalacji". Jeśli chociaż jedno nie jest II klasy, to znowu nie ma mowy o układzie IT!!!
    I tutaj czai się największe zagrożenie. Te agregaty nie posiadają zabezpieczeń dla pracy w innym układzie niż IT. To projektant nowej "podsieci" musi o wszystko zadbać i wszystko przewidzieć! Tutaj inna będzie chociażby impedancja pętli zwarcia! To nie jest sieć sztywna, bez wykonania stosownych obliczeń i pomiarów jej użytkowanie będzie loterią.
    I dopiero po określeniu tego wszystkiego trzeba określać jakiego przełącznika sieć - 0 - agregat nam potrzeba. Albo jakiego zespołu przełączników.
  • Poziom 26  
    Oddaj to coś z powrotem do sklepu.Jakość wykonani jest poniżej miniumu...pomijając przekręcające się śróby w zaciskach przewodów w każdym egzemplażu. Zastosuj SPAMEL przk 4063
  • Poziom 27  
    .Jack napisał:
    Tak jak kolega wyżej napisał, ten aparat nie jest przystosowany do przełączania rodzaju źródeł zasilania a do przełączania trybów sterowania ( automat, wyłączone, ręczne ) lub do innych zadań np. pomiarowych.
    Do przełączania ręcznego źródeł zasilania przeznaczone są inne aparaty z wyraźnie oznaczonym torem N.

I tu bym się z tym nie zgodził, ponieważ wysłałem do Tracona maila z zapytaniem i odpisali że jak najbardziej się nadaje
    djlukas napisał:
    .Jack napisał:

I tu bym się z tym nie zgodził, ponieważ wysłałem do Tracona maila z zapytaniem i odpisali że jak najbardziej się nadaje

Jakoś na swojej stronie internetowej tego nie potwierdzają.
  • Poziom 10  
    Dziękuję kolego retrofood za obszerne wyjaśnienia. Moc przyłączeniowa w budynku jest niewielka 11kW. Planowałem kupić generator trochę mniejszy 7-8kW i w zasadzie nie korzystając w czasie zasilania z agregatu z kuchenki elektrycznej powinien on dać radę zasilić pozostałe urządzenia. Jeżeli agregaty rodem z Castoramy posiadają zabezpieczenia tylko dla układu IT, to chyba nie mam innego wyboru jak rozłączać również przewód N

Kolego anet870 - jak najbardziej zwracam przełącznik, zastanawiałem się nad wskazanym przez Ciebie, ale musiałbym wymienić również tablicę rozdzielczą, ponieważ mam jednorzędową i ten nie wejdzie. Znalazłem natomiast Hager SF463, który powinien się zmieścić do mojej 8 polowej skrzynki. To chyba dobry przełącznik?

Kolego djlukas wydaje mi się, że przedmówcy mają rację. Chyba służy on do przełączania jednego źródła na różne obwody, a nie do zmiany źródeł. Też zadałem zapytanie do Tracona. Zresztą podobna sytuacja jest z Hager SFT440 - z jakichś powodów jest on wielokrotnie tańszy od SF463
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Spamel spokojnie wchodzi w rozdzielnicę jednorzędową tylko bez tych maskownic w zestawie a zasiski i tak są pochowane jak w zwytkłych wyłącznikach typu S.Mostki robisz z linki i finał.Za kasę potrzebną na Hagera kupisz spamela i do tego dwie komntrolki stanu zasilania(sieć,agregat) jak rówierz buzer aby informował o obecności napięcia z sieci w momęcie pracy agregatu tak aby nie patrzeć po sąsiadach czy prąd włączyli:)I jeszcze jedna uwaga,kupisz produkt Polski.
  • Pomocny post
    Moderator sekcji Technicznej
    przemm07 napisał:
    Dziękuję kolego retrofood za obszerne wyjaśnienia. Moc przyłączeniowa w budynku jest niewielka 11kW. Planowałem kupić generator trochę mniejszy 7-8kW i w zasadzie nie korzystając w czasie zasilania z agregatu z kuchenki elektrycznej powinien on dać radę zasilić pozostałe urządzenia.

To częściowo zmienia optykę, zapoznaj się dokładnie z instrukcją przed zakupem (masz takie prawo). Generator o tej mocy może być inaczej (korzystniej dla Ciebie) przygotowany przez producenta.
  • Poziom 10  
    anet870 napisał:
    Spamel spokojnie wchodzi w rozdzielnicę jednorzędową...

Jeżeli tak, to wezmę jego. Pytanie jeszcze, czy zamknę klapkę (chyba, że może przełącznik jest ściągalny)?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Wyłącznik pasuje do wszystkich rozdzielnic jakie sprzedają w hurtowniach w obszarze Krakowa,nie spotkałem się z nie domykającymi dżwiczkami rozdzielnicy choć słuszna uwaga:)Na pewno w przypadku ETI istnieje ten problem.