Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zet Chilli vs. Radio Maryja - zakłócenia

18 Kwi 2014 20:53 1662 11
 • Poziom 9  
  Witam, zaznaczę od razu, że jestem zupełnym laikiem w dziedzinie radiotechniki, włączam i ma działać. Mój problem polega na tym, że zakupiłem bardzo ładny i stary amplituner "MUSIC AIR" model TOYO MHR-2400 a do niego zewnętrzną antenę tzw. dookólną (dipol wygięty w okrąg) i mam problem: sygnał wiadomego radia (104,7 MHz) zakłóca sygnał radia ZET CHILLI (104,9 Mhz). Gdy odłączam antenę i pozostawiam jedynie kawałek przewodu ZET CHILLI odbiera lecz odbiór jest monofoniczny i występują szumy natomiast gdy podłączam antenę "stacja katolicka" nakłada się i zakłóca odbiór ZET CHILLI. Wymiana radioodbiornika nie wchodzi w grę ponieważ zakupiłem go z uwagi na walory estetyczne. Co mogę zrobić żeby problem znikł?
 • Poziom 18  
  Spróbuj antenę kierunkową.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za szybką reakcję. Właśnie szukam takiej anteny (kierunkowej) na znanym portalu aukcyjnym i w jak dotąd udało mi się znaleźć anteny kierunkowe do odbioru stacji TV, jak pisałem nie mam doświadczenia w tej dziedzinie więc czy mógłbym liczyć na drobną pomoc?
 • Poziom 18  
  Poszukaj antenę do UKF/radiową.
  Pasmo od 88MHz wzwyż.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Zaczniemy od początku, że nie podałeś Nic a Nic na temat :
  - gdzie odbierasz
  - z jakich nadajników odbierasz
  Regulamin pkt 3.1.15.

  bobby70 napisał:
  ... jak dotąd udało mi się znaleźć anteny kierunkowe do odbioru stacji TV ...

  Szukasz na aukcjach a nie szukasz w Hurtowniach.

  Cytat:
  jak pisałem nie mam doświadczenia w tej dziedzinie więc czy mógłbym liczyć na drobną pomoc?

  Bez urazy, ale pisałeś, że jest u Ciebie brak doświadczenia w technice radiowej a nie z logicznym kojarzeniem faktów.

  Hurtownia i producent anten - DIPOL.
  http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-radiowe,4346.htm


  Pozdrawiam.
 • Poziom 18  
  Powinna wystarczyć najprostsza kierunkowa. Po co taka droga. Podpytaj w lokalnych sklepach tego typu (zawsze można łatwo wymienić itd)

  Dodano po 1 [minuty]:

  A najlepiej poszukaj jak kochany moderator wspomniał na dipolu..
 • Poziom 9  
  OK, wybacz SP5ANJ.
  Mieszkam w zachodniopomorskiem, na wschód od mojej lokalizacji jest Łobez skąd jak sprawdziłem nadaje RM a na zachód Szczecin, skąd pochodzi sygnał reszty stacji radiowych więc to chyba na plus jeśli chodzi o zastosowanie anteny kierunkowej. Odległość od nadajnika w Szczecinie wynosi około 50 km.
  SP5ANJ weź pod uwagę, że nie wszyscy wiedzą wszystko o wszystkim ;) , jestem przekonany, że na moim forum branżowym byłbyś zielony jak rzeżucha pod barankiem wielkanocnym :) - bez urazy. Pytam ludzi bardziej obeznanych w temacie i mam nadzieję uzyskać pomoc. Po prostu się na tych zagadnieniach nie znam i się do tego wprost przyznaję.
 • Poziom 15  
  bobby70 napisał:
  zakupiłem go z uwagi na walory estetyczne

  I na tym powinieneś poprzestać, nie spodziewaj się zbytniej selektywności w sprzęcie z tamtych lat przy obecnym natłoku stacji :) Mam też trochę sprzętów grających i mimo że rodowite japońce to bardziej cieszą oko niż grają. Niestety tunery bez syntezy częstotliwości średnio znoszą tak małe oddalenie stacji :( A ze względu na oryginalność i wygląd nawet nie myślę żeby w nich grzebać i cokolwiek zmieniać. Tak jak koledzy radzą antena kierunkowa może pomóc, ale wcale nie musi bo pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Przerabiałem ten problem jakiś czas temu i ..... pozostało na tym że cieszą oko :)
  Dodam jeszcze, że niemieckie megaamplitunery z lat 70 jeśli chodzi o selektywność to o wiele lepiej się sprawują w dzisiejszych czasach :) Pozdrawiam
 • Poziom 38  
  Dlaczego nie chcesz konkretnie podać swojej lokalizacji? Czy to jakiś tajny obiekt? ;)
  Więc mamy sytuację taką:
  * słaby nadajnik Chilli ZET (0,16 kW) w polaryzacji pionowej (V) w odległości ok. 50 km http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=96
  * silny nadajnik "Radyja" (10kW) w polaryzacji poziomej (H) w odległości nieznanej, na kierunku przeciwnym http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=94
  * antena o charakterystyce dookólnej do odbioru w polaryzacji poziomej (H)
  * bardzo mały odstęp częstotliwości nośnych (200 kHz) uniemożliwiający dobre odfiltrowanie sygnału zakłócającego przez odbiornik.
  Musisz zastosować antenę kierunkową do odbioru sygnałów w polaryzacji pionowej (V). W tym celu należy w odpowiedni sposób zamontować antenę Yagi (dolna antena na fotce w tym poście). Do montażu możesz wykorzystać Uchwyt masztowy rurowy URI-38Z30. Antenę ustawiasz direktorem (elementem najkrótszym) w stronę nadajnika Szczecin - Warszewo.
  Na początek zacznij od anteny 3-elementowej Dipol 3/RZ B, ale być może będzie potrzebna antena 5-elementowa, np. Triax BII-FM5 100164.
  http://www.triax.com/FindProduct/ProductDetails?product=D64FC4BC-2AA9-4C4A-A174-2617E3130FA6
  (ten link trzeba skopiować w całości i wkleić do paska adresu przeglądarki - Elektroda sobie z nim nie radzi).


  Już nie trzeba wklejać i działa.
  Przypomnę, że w adresie url nie możemy wprowadzać znaków {} .
  Poprawiłem.
  [SP5ANJ]
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  zetdeel napisał:
  * antena o charakterystyce dookólnej do odbioru w polaryzacji poziomej (H)

  Gratuluję (jak zawsze) ciekawego wyjaśnienia/spostrzeżenia w kwestii polaryzacji pionowej i poziomej.

  Nieskromnie dodam, że wcięcia charakterystyki w niezgodności polaryzacji dochodzą nawet do poziomu -90dB (teoretycznie) i to jest chyba jedyna metoda walki z silnym Radyjkiem a słabym Chiili.

  Przechodząc z teorii na praktykę to niech ta niezgodność polaryzacji będzie tylko na poziomie -60dB to już i tak dużo.
  Przypomnę, że -60dB to inaczej 1000 razy (1 tys. razy).

  bobby70 jeżeli będziesz instalował antenę typu Yagi o polaryzacji V (pionowej) to musisz wiedzieć, że nie montujemy bezpośrednio boom-u (nośnika) anteny do pionowego masztu a tylko poprzez poziomy wysięgnik około 50cm - tak aby antena w pionie była oddalona od masztu, który również jest pionowo.

  .
  Pozdrawiam.
 • Poziom 38  
  SP5ANJ napisał:
  Witam.
  zetdeel napisał:
  * antena o charakterystyce dookólnej do odbioru w polaryzacji poziomej (H)

  Gratuluję (jak zawsze) ciekawego wyjaśnienia/spostrzeżenia w kwestii polaryzacji pionowej i poziomej...

  To są podstawy, a nie ciekawe spostrzeżenia!
  A jeśli już o ciekawych spostrzeżeniach; antena "zwinięty dipol" sprzedawana jest w Polsce nawet tam, gdzie można odbierać tylko "w pionie". Przecież zawsze można założyć wzmacniacz. ;) Taka jest świadomość większości polskich sprzedawców anten. :!: :!: :!:

  Życzę Kolegom Wesołych Świąt.