Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zet Chilli vs. Radio Maryja - zakłócenia

18 Kwi 2014 20:53 1662 11
  • Poziom 9  
    Witam, zaznaczę od razu, że jestem zupełnym laikiem w dziedzinie radiotechniki, włączam i ma działać. Mój problem polega na tym, że zakupiłem bardzo ładny i stary amplituner "MUSIC AIR" model TOYO MHR-2400 a do niego zewnętrzną antenę tzw. dookólną (dipol wygięty w okrąg) i mam problem: sygnał wiadomego radia (104,7 MHz) zakłóca sygnał radia ZET CHILLI (104,9 Mhz). Gdy odłączam antenę i pozostawiam jedynie kawałek przewodu ZET CHILLI odbiera lecz odbiór jest monofoniczny i występują szumy natomiast gdy podłączam antenę "stacja katolicka" nakłada się i zakłóca odbiór ZET CHILLI. Wymiana radioodbiornika nie wchodzi w grę ponieważ zakupiłem go z uwagi na walory estetyczne. Co mogę zrobić żeby problem znikł?
  • Poziom 18  
    Spróbuj antenę kierunkową.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za szybką reakcję. Właśnie szukam takiej anteny (kierunkowej) na znanym portalu aukcyjnym i w jak dotąd udało mi się znaleźć anteny kierunkowe do odbioru stacji TV, jak pisałem nie mam doświadczenia w tej dziedzinie więc czy mógłbym liczyć na drobną pomoc?
  • Poziom 18  
    Poszukaj antenę do UKF/radiową.
    Pasmo od 88MHz wzwyż.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Zaczniemy od początku, że nie podałeś Nic a Nic na temat :
    - gdzie odbierasz
    - z jakich nadajników odbierasz
    Regulamin pkt 3.1.15.

bobby70 napisał:
    ... jak dotąd udało mi się znaleźć anteny kierunkowe do odbioru stacji TV ...

Szukasz na aukcjach a nie szukasz w Hurtowniach.

Cytat:
    jak pisałem nie mam doświadczenia w tej dziedzinie więc czy mógłbym liczyć na drobną pomoc?

Bez urazy, ale pisałeś, że jest u Ciebie brak doświadczenia w technice radiowej a nie z logicznym kojarzeniem faktów.

Hurtownia i producent anten - DIPOL.
    http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-radiowe,4346.htm

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Powinna wystarczyć najprostsza kierunkowa. Po co taka droga. Podpytaj w lokalnych sklepach tego typu (zawsze można łatwo wymienić itd)

Dodano po 1 [minuty]:

A najlepiej poszukaj jak kochany moderator wspomniał na dipolu..
  • Poziom 9  
    OK, wybacz SP5ANJ.
    Mieszkam w zachodniopomorskiem, na wschód od mojej lokalizacji jest Łobez skąd jak sprawdziłem nadaje RM a na zachód Szczecin, skąd pochodzi sygnał reszty stacji radiowych więc to chyba na plus jeśli chodzi o zastosowanie anteny kierunkowej. Odległość od nadajnika w Szczecinie wynosi około 50 km.
    SP5ANJ weź pod uwagę, że nie wszyscy wiedzą wszystko o wszystkim ;) , jestem przekonany, że na moim forum branżowym byłbyś zielony jak rzeżucha pod barankiem wielkanocnym :) - bez urazy. Pytam ludzi bardziej obeznanych w temacie i mam nadzieję uzyskać pomoc. Po prostu się na tych zagadnieniach nie znam i się do tego wprost przyznaję.
  • Poziom 15  
    bobby70 napisał:
    zakupiłem go z uwagi na walory estetyczne

I na tym powinieneś poprzestać, nie spodziewaj się zbytniej selektywności w sprzęcie z tamtych lat przy obecnym natłoku stacji :) Mam też trochę sprzętów grających i mimo że rodowite japońce to bardziej cieszą oko niż grają. Niestety tunery bez syntezy częstotliwości średnio znoszą tak małe oddalenie stacji :( A ze względu na oryginalność i wygląd nawet nie myślę żeby w nich grzebać i cokolwiek zmieniać. Tak jak koledzy radzą antena kierunkowa może pomóc, ale wcale nie musi bo pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Przerabiałem ten problem jakiś czas temu i ..... pozostało na tym że cieszą oko :)
    Dodam jeszcze, że niemieckie megaamplitunery z lat 70 jeśli chodzi o selektywność to o wiele lepiej się sprawują w dzisiejszych czasach :) Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Dlaczego nie chcesz konkretnie podać swojej lokalizacji? Czy to jakiś tajny obiekt? ;)
    Więc mamy sytuację taką:
    * słaby nadajnik Chilli ZET (0,16 kW) w polaryzacji pionowej (V) w odległości ok. 50 km http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=96
    * silny nadajnik "Radyja" (10kW) w polaryzacji poziomej (H) w odległości nieznanej, na kierunku przeciwnym http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=94
    * antena o charakterystyce dookólnej do odbioru w polaryzacji poziomej (H)
    * bardzo mały odstęp częstotliwości nośnych (200 kHz) uniemożliwiający dobre odfiltrowanie sygnału zakłócającego przez odbiornik.
    Musisz zastosować antenę kierunkową do odbioru sygnałów w polaryzacji pionowej (V). W tym celu należy w odpowiedni sposób zamontować antenę Yagi (dolna antena na fotce w tym poście). Do montażu możesz wykorzystać Uchwyt masztowy rurowy URI-38Z30. Antenę ustawiasz direktorem (elementem najkrótszym) w stronę nadajnika Szczecin - Warszewo.
    Na początek zacznij od anteny 3-elementowej Dipol 3/RZ B, ale być może będzie potrzebna antena 5-elementowa, np. Triax BII-FM5 100164.
    http://www.triax.com/FindProduct/ProductDetails?product=D64FC4BC-2AA9-4C4A-A174-2617E3130FA6
    (ten link trzeba skopiować w całości i wkleić do paska adresu przeglądarki - Elektroda sobie z nim nie radzi).

Już nie trzeba wklejać i działa.
    Przypomnę, że w adresie url nie możemy wprowadzać znaków {} .
    Poprawiłem.
    [SP5ANJ]
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

zetdeel napisał:

Gratuluję (jak zawsze) ciekawego wyjaśnienia/spostrzeżenia w kwestii polaryzacji pionowej i poziomej.

Nieskromnie dodam, że wcięcia charakterystyki w niezgodności polaryzacji dochodzą nawet do poziomu -90dB (teoretycznie) i to jest chyba jedyna metoda walki z silnym Radyjkiem a słabym Chiili.

Przechodząc z teorii na praktykę to niech ta niezgodność polaryzacji będzie tylko na poziomie -60dB to już i tak dużo.
    Przypomnę, że -60dB to inaczej 1000 razy (1 tys. razy).

bobby70 jeżeli będziesz instalował antenę typu Yagi o polaryzacji V (pionowej) to musisz wiedzieć, że nie montujemy bezpośrednio boom-u (nośnika) anteny do pionowego masztu a tylko poprzez poziomy wysięgnik około 50cm - tak aby antena w pionie była oddalona od masztu, który również jest pionowo.

.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    SP5ANJ napisał:
    Witam.
    zetdeel napisał:

Gratuluję (jak zawsze) ciekawego wyjaśnienia/spostrzeżenia w kwestii polaryzacji pionowej i poziomej...

To są podstawy, a nie ciekawe spostrzeżenia!
    A jeśli już o ciekawych spostrzeżeniach; antena "zwinięty dipol" sprzedawana jest w Polsce nawet tam, gdzie można odbierać tylko "w pionie". Przecież zawsze można założyć wzmacniacz. ;) Taka jest świadomość większości polskich sprzedawców anten. :!: :!: :!:

Życzę Kolegom Wesołych Świąt.