Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

amica 21e80gs - Mikrofala przepalający się bezpiecznik transformatora/nie grzeje

kubuswujo 18 Kwi 2014 21:47 2550 6
  • #1 18 Kwi 2014 21:47
    kubuswujo
    Poziom 12  

Cześć!

Około półtoratygodnia temu zepsułą mi sie mikrofala Amica 21e80gs,
    rozkręciłem sprawdziłem miltimetrem; magnetron, diode wysokiego napięcia i bezpiecznik na wejsci zasilania, wszystko ok.
    Na końcu znalazłem jescze jeden bezpiecznik przy transformatorze 5kV 700mA,, jak się okazało był spalony.

Wszystko pięknie, wymieniłem na identyczny, sprawdziłem grzeje, LUX złozyłem.
    następnego dnia mama mówi mi, że mikrofala nadal nie chodzi...

Jak się okazuje, dzis po ponownej rozbiórce znów ten sam bezpiecznik (wysokiego napięcia)...
    Może to być oczywiście przypadek, ale nie sądze.
    Co moze przepalać ten bezpiecznik?
    Może transformator?
    Może dioda wysokiego napięcia?
    Jak sprawdzić?

Moge oczywiście założyć większy bezpiecznik ale to on ma być najsłabszym ogniwem ze swojej definicji...

jakieś porady?

Dodano po 19 [minuty]:

Dodam, że sprawdzałem kondensator, mulimetrem i nie ma przejscia, nie pokazuje oporu/rezystancji.

0 6
  • Pomocny post
    #2 18 Kwi 2014 22:28
    cezarjak
    Poziom 18  

Witam.
    Powodów przepalenia bezpiecznika WN może być wiele.Te najprostrze do sprawdzenia to stan płytki mikowej wewnątrz komory,ja bym sprawdził stan anteny magnetronu wykręcając go,lub może być też dioda.Czy podczas grzania nie występowało specyficzne ''spawanie,iskrzenie '' w środku komory grzewczej?
    Przepaleniu również może towarzyszyć metalowy przedmiot włożony niechcący do środka.Proszę również sprawdzić czy nie ma przebicia magnetron między końcówkami a metalową obudową i uwaga na naładowany kondesator!
    Pozdrawiam.

0
  • #3 18 Kwi 2014 23:30
    kubuswujo
    Poziom 12  

płytka mikowa zdaje sie być OK
    diode VN spradzałem już wczesniej była OK
    podczas sprawdzania użyłem szklanki wody i gotwała, później przestała, więc raczej nie bylo nic metalowego.
    o kondensatorze pamiętam, i czekam 30 min od odłączenia zasilania,
    (obejrzałem kiedyś w Tv 1000 najgłupszych smierci o majsterkowiczu i mikrofali i od tąd pamiętam o kondensatorach)
    anteny magnetronu nie sprawdzałem zrobię jutro bo już dziś złożyłem.
    jesli dobrze pamietam to patrzyłem czy jest przejscie na megnatronie ale nie bylo jutro sprawdzę ponownie.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Kwi 2014 00:26
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

kubuswujo napisał:
    Jak to " zdaje się " , to musi być pewne , oglądałeś ją z obydwu stron ?
    kubuswujo napisał:

Diody WN nie da rady sprawdzić inaczej niż przez wymianę na nowy lub sprawdzony używany egzemplarz . Nie imają jej się żadne popularne uniwersalne mierniki .
    kubuswujo napisał:

Po co czekać aż tyle ? Wystarczy rozładować wkrętakiem lub innym przewodnikiem .
    kubuswujo napisał:

(obejrzałem kiedyś w Tv 1000 najgłupszych smierci o majsterkowiczu i mikrofali i od tąd pamiętam o kondensatorach)
    I dlatego , na miłość boską , czytajcie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1841979.html .

0
  • #5 19 Kwi 2014 10:39
    kubuswujo
    Poziom 12  

1. Ok, więc płytka mikowa jest ok, nie jest przepalona czy coś w tym stylu,
    2. Diodę VN sprawdzałem, z użyciem zasilacza 12V DC, ale jeśli jak mówisz i tak się nie sprawdzi to kupie inną i wymienię.
    3. Wiem, że można rozładować go i robie to gdy mi się spieszy, ale zazwyczaj odłączam prąd robię coś innego i wracam z do tego.
    4. Studiuję Mechatronikę na 3 roku więc, już chyba coś niecoś wiem na ten temat.
    A program w TV utkwił mi na tyle, że obchodzę się z Nimi delikatnie.

0
  • #6 19 Kwi 2014 21:13
    domacik
    Specjalista AGD

kubuswujo napisał:
    podczas sprawdzania użyłem szklanki wody i gotwała, później przestała, więc raczej nie bylo nic metalowego.
    anteny magnetronu nie sprawdzałem zrobię jutro bo już dziś złożyłem.
    jesli dobrze pamietam to patrzyłem czy jest przejscie na megnatronie ale nie bylo jutro sprawdzę ponownie.

Bezpiecznik WN przepala się sam z siebie.
    Ponownie go wymień, jak nie ma przesłanek powyższych.

0
  Szukaj w 5mln produktów