Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook KGE 3485 - Nie grzeje piekarnik

18 Kwi 2014 21:54 6321 6
  • Poziom 12  
    Witam
    Po włączeniu piekarnika okazało się że nie grzeje. Kuchenka ma ponad 2 lata i do tej pory nie było z nią problemów.
    Wyświetlacz działa poprawnie, można ustawić wszystkie funkcje. Wentylator termoobiegu się załącza.
    Po wybraniu żądanego rodzaju pracy, ustawieniu temperatury jedynym efektem jest mignięcie czerwonej lampki od grzania (słychać przekaźnik). Po zostawieniu piekarnika w takim stanie co jakiś czas słychać załączanie się przekaźnika i mignięcie lampki. Zauważyłem że grzeje tylko górna grzałka ale niepełną mocą.
    Odczyt temperatury wewnętrznej pokazuje 00 niezależnie od temperatury wewnątrz piekarnika.
    Nie mogę znaleźć nigdzie schematu tego modelu, gdzie szukać przyczyny - termostat czy przełącznik funkcji.

Edycja po 1 godzinie
    Mecząc piekarnik bo to święta i już jedno ciasto wiozłem do pieczenia do siostry postanowiłem sprawdzić czujnik temperatury.
    Włączyłem piekarnik na dwie grzałki - efekt jak powyżej ale wziąłem zapalniczkę i zacząłem podgrzewać czujnik temperatury.
    Gdy temperatura na wyświetlaczu wzrosła do około 40 stopni piekarnik zaczął pracować poprawnie.
    Nastawiłem temperaturę 100 stopni. Po jej osiągnięciu termostat odstawił grzałki, po ochłodzeniu piekarnika załączył. Sprawdziłem na innych funkcjach i termostat działa poprawnie , temperatura odczytywana też jest OK. Poczekam jeszcze do całkowitego schłodzenia piekarnika. Ciekawe czy będzie działał.

Ma ktoś pomysł na taką przypadłość?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 12  
    Po odsunięciu i rozebraniu tyłu piekarnika okazało się, że stopiło się gniazdo połączeniowe konektorów od czujnika temperatury.
    Czujnik jest dobry, pomiary rezystancji dla kilku temperatur w normie.
    Z odkręconym czujnikiem wiszącym na kablach piekarnik działa.
    Po przykręceniu czujnika piekarnik nie działa.
    Okazało się, że w wyniku nadtopienia obudowy złącz jeden konektor dostał zwarcie do korpusu do przewodu PE i powodował błędne działanie termostatu.
    Czujnik do wymiany lub naprawy.
    Dodam, że fabrycznie była źle założona osłona termiczna gdyż okrywała czujnik z zewnątrz powodując że cały czujnik był narażony na ciepło z piekarnika. Przełożyłem osłonę pomiędzy korpus a czujnik.

Niestety ze względu na ogłoszoną upadłość firmy Fagor czujnik jest praktycznie niedostępny a firma no... .pl która ma go jako jedyna na stanie w ilości 1 (przynajmniej tylko tam go znalazłem) chce ponad 200zł.
    Pozostanie chyba tylko odbudować osłonę konektorów z materiału niepalnego.
  • e-miernikie-mierniki
  • Moderator AGD
    Wstaw zdjęcie tego czujnika. Może pasować z Amici.
  • Poziom 12  
    Tak, z wyglądu dokładnie taki sam czujnik.
  • Poziom 1  
  • Poziom 12  
    Po naprawie czujnika temperatury piekarnik działa poprawnie.