Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dallas DS12C887 - Jak wykonać programowanie lub ustawić czas?

gieroj 18 Kwi 2014 23:46 873 3
 • #1 18 Kwi 2014 23:46
  gieroj
  Poziom 12  

  Witam serdecznie,

  Mam uszkodzoną płytę sterującą urządzeniem ciśnieniowo - grzewczym (elektrozawory, pompa ssąca, grzałka), urządzenie po starcie zawiesza się, ale to nie jest aż tak istotne. Kontaktowałem się z producentem i twierdzi że płyta nie działa gdyż jak się wyraził padł właśnie Dallas real time clock - DS12C887+. Twierdzi że jeśli urządzenie nie było długo obsługiwane mogło się coś takiego wydarzyć - domyślam się, że chodzi o spadek napięcia we wbudowanej baterii.

  Producent twierdzi że mogę od nowa zaprogramować ten zegar. Wg niego potrzebne to tego jest mi resistance box. Nie wiedziałem za bardzo cóż to takiego (tłumaczenie nie wiele mi pomogło), ale jak podesłał mi zdjęcie to rozpoznałem w tym rezystor dekadowy. Przesłane zdjęcie przedstawia coś takiego:

  Link

  Zajmuje się bardziej prostą elektroniką i nie mam specjalnie pojęcia o programowaniu, o mikrokontrolerach i tym podobnych w związku z czym mam takie pytania.

  Czy ten układ faktycznie można zaprogramować z użyciem takiego urządzenia? Czy to faktycznie jest opornik dekadowy?

  Czy w dallas DS12C887 programuje się tylko datę i godzinę czy jest to o wiele bardziej skomplikowany element?

  Jeśli faktycznie ten podzespół zablokował działanie płyty być może wystarczy go jakoś zresetować lub wykonać inną prostą czynność aby przywrócić mu date i godzinę?

  Z tego co poszukałem na sieci potrzebne jest urządzenie do programowania, np willem to też dziwię się ze producent każe mi zakupić takie "resistance box" - przecież to tylko urządzenie do ustawiania określonej oporności. Ktoś wie jak by to miało działać?

  Z góry dziękuje za wskazówki.
  Pozdrawiam.

  0 3
 • CControls
 • #2 19 Kwi 2014 08:42
  excray
  Poziom 39  

  A jak się nazywa ten producent?

  0
 • CControls
 • #3 19 Kwi 2014 11:12
  gieroj
  Poziom 12  

  To chiński producent - robią podróbki urządzeń ciśnieniowych, nazwa raczej nikomu nic nie powie. Rozmowa z nim odbywa się łamanym angielskim więc informacje nie wszystkie mam precyzyjne.

  Chodzi mi bardziej o to czy faktycznie takim urządzeniem (resistance box) mogę zaprogramować na nowo DS12C887 i czy oprócz informacji o dacie i godzinie ten element zawiera jeszcze inne dane?

  Zależy mi trochę na czasie i boję się, że po killku tygodniach prób i ciężkiego kontaktu z Chinczykami okaże się, że to jest niemożliwe (albo go źle zrozumiałem, albo mnie zwodzi żeby przesunąć sprawę w czasie), a ja i tak będę musiał zamówić całą nową płytę główną.

  0
 • #4 19 Kwi 2014 12:50
  Marek_Skalski
  Moderator Projektowanie

  Niestety, nie ma takiej możliwości.
  Tutaj znajdziesz informacje dotyczące układu. Nie widzę tam żadnej możliwości programowania DS'a przez rezystor dekadowy, ponieważ zawsze musisz operować adresem, danymi i sygnałami sterującymi. A żadna dekadówka tego nie potrafi.
  Oprócz daty i czasu, ten układ ma jeszcze kilka rejestrów sterujących i trochę RAM'u. Weź prosty uC, napisz program do komunikacji i spróbuj w ten sposób zaprogramować DS'a. O ile układ docelowy na to pozwala... tam jest 8-bitowa szyna multipleksowanych danych i adresów, więc sprawdź zanim coś podłączysz.

  0