Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła do akwarium? Czy to dobry pomysł?

19 Kwi 2014 12:09 969 6
  • Poziom 17  
    Witam mam pomysł i proszę o zweryfikowanie jego założeń.

Chodzi mi o wykonanie pompy ciepła z modułu Peltiera, zasada działania prosta jako grzałka do akwarium. Blok wodny wpięty w wylot filtra kubełkowego, do niego zamocowany Peltier strona ciepła. Do strony zimnej albo duży radiator od procesora (lepsza sprawność Peltiera), albo mały działający jako osuszacz powietrza (sprawdzone działa, słabo ale działa).

Sprawność :

Zasilacz impulsowy 90%
    Peltier 60%

Czyli 100 wat mocy pobranej powinno odpowiadać 135 wata mocy grzewczej akwarium.

Co myślicie o tym pomyśle ? Wydajność ogrzewania 130% ?
  • Warunkowo odblokowany
    crobe napisał:

Zasilacz impulsowy 90%
    Peltier 60%

Czyli 100 wat mocy pobranej powinno odpowiadać 135 wata mocy grzewczej akwarium.

Co myślicie o tym pomyśle ? Wydajność ogrzewania 130% ?

Policz jeszcze raz.
    100W pobiera zasilacz a sprawność jego to 90%. Zostaje więc 90W.
    Sprawność Peltiera 60% z 90W.
    Więc ze 100W mocy pobranej będziesz miał 54W mocy grzewczej.
  • Poziom 17  
    Hmmm z silnikiem nie pomyślałem :) ale to lepiej odrazy paliwo spalić i podgrzać płomieniem....

Wracając do tematu po stronie ciepłej energia się sumuje, wiec dodajesz te 54 do 90 W a nie odejmujesz, dałem 135 W bo to 60% Peltiera to książkowo ...
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Więc ze 100W mocy pobranej będziesz miał 54W mocy grzewczej.

Zasada zachowania energii działa w dwie strony, energia nie może się pojawić znikąd, ale też nie może zniknąć, gdzie zniknęła u ciebie? dokonałeś cudu na miarę perpetuum mobile tylko w odwrotną stronę.

Moduł peltiera jako urządzenie grzewcze musi mieć sprawność >100%, tylko czy to się opłaci przy wysokiej cenie modułu i niewielkiej mocy grzewczej?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Czyli czysto teoretycznie da się osiągnąć sprawność ogrzewania 130%?
    To zależy na ile skutecznie uda ci się doprowadzić ciepło do strony zimnej.
    Nie odpowiem ci na pytanie ile %, weź dokumentację jakiegoś konkretnego modułu tam będziesz miał charakterystyki w zależności od temperatury.
    Jeśli skupisz się na osuszaniu strona zimna powinna być naprawdę zimna, czyli zysk na sprawności będzie niewielki.