Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mieszadło magnetyczne ze sprzęgłem magnetycznym

mirek_zaf 19 Apr 2014 17:15 3789 4
 • #1
  mirek_zaf
  Level 16  
  Witam,
  Jako że potrzebowałem zbudować mieszadło magnetyczne do usprawnienia procesu anodowania i trawienia płytek, powstało coś takiego
  Mieszadło magnetyczne ze sprzęgłem magnetycznym
  Wykorzystałem zwykłe magnesy od tablic magnetycznych
  Mieszadło magnetyczne ze sprzęgłem magnetycznym
  przyklejone klejem na gorąco do wirnika wiatraka komputerowego-obciąłem oczywiście łopaty śmigieł, bo niepotrzebne
  Mieszadło magnetyczne ze sprzęgłem magnetycznym
  Prędkość obrotowa póki co jest regulowana zwykłym stabilizatorem LM317 z pokrętłem, ale docelowo będzie to przetwornica impulsowa step down, bo udało się zrobić wirnik na bardzo silnych neodymach wyciągniętych z dysku twardego-3 fazowy silnik BLDC tego HDD zostanie wykorzystany jako napęd w kolejnym mieszadle magnetycznym.
  Mieszadło magnetyczne ze sprzęgłem magnetycznym
  Dzięki zastosowaniu sprzęgła magnetycznego-specjalnie zaprojektowanego cztero magnesowego mieszadełka, całkiem przyzwoite efekty osiągnieto jak widać na filmie, wykorzystując takie mieszadełko w słoiku w celu sprawdzenia tej koncepcji sprzęgła magnetycznego.  Chcę to urządzenie wykorzystać zamiast pompki przy trawieniu prototypowych płytek PCB i do mieszania roztworu kwasu siarkowego podczas anodowania aluminium.

  Tak się zastanawiam czy klej do akwarium-czy podobny jest taki silikon specjalny do klejenia szkła-są odporne na działanie środka trawiącego płytki PCB i na kwas siarkowy?
 • #2
  markoz7874
  Level 31  
  Też o tym myślałem.
  O ile się nie mylę, to takie mieszadło powinno wprowadzić w ruch wodę nawet jeżeli nie będzie w niej elementów ferromagnetycznych.
  Niestety nie miałem jeszcze okazji tego sprawdzić. Ja uporam się z innymi obowiązkami postaram się coś zamieścić na forum.
 • #3
  mirek_zaf
  Level 16  
  Akurat w takiej konfiguracji niezbyt silnych zwykłych magnesów takie sprzęgło mi się sprawdza, bo temperatur nie spodziewam się dużych-przy trawieniu PCB jest w okolicy 40*C, a przy anodowaniu poniżej 20*C, więc w sumie wszystko jedno czy wrzucę tam te specjalistyczne mieszadełka, jak zamiast szukania ich po specjalistycznych sklepach wystarczają mi 4y zwykłe magnesy zatopione w czymś odpornym na te żrące substancje.

  Nie sprawdzałem jeszcze jak zwykłe kulki stalowe zalane będą się zachowywać, ale to też może ciekawy efekt być gdyby ich tak np. >3 wrzucić, bo siła odśrodkowa będzie je odrzucać i chaotyczne trajektorie powinny mieć i na dodatek zderzać się między sobą ;)
 • #4
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tylko po co tam wirnik na silniku? Jak zastosujesz odpowiedni układ, to "rozbijesz" ten silnik na stator pod naczynie, a wirnik w naczyniu. I niepotrzebny będzie wirnik z magnesami jako dodatkowy stopień.
 • #5
  mirek_zaf
  Level 16  
  Błażej wrote:
  Tylko po co tam wirnik na silniku?

  Łatwiej znaleźć gotowy silnik BLDC i obracać magnesy-mniejszy pobór prądu będzie, bo niewielka moc jest potrzebna do kręcenia takiego silnika, niż robić stojan, bo sporo drutu trzeba by wpakować albo szukać jakiś gotowych elektromagnesów.
  Nawet jak wstawię tam 6 to i tak przy mniejszych prędkościach obrotowych to za mało może być.
  Mam taki silnik z HDD z krórego zostały wymontowane te neodymy i bardzo ładnie bez młotka i lutownicy nawet udało się go rozłożyć do postaci, że mam praktycznie ten silnik i do ściagnięcia talerze.
  Mieszadło magnetyczne ze sprzęgłem magnetycznym
  Ma ładne wyprowadzenia z tyłu do podpięcia własnego sterownika 3 fazowego-mam pomiędzy fazami 4.3 Ohm.
  Mieszadło magnetyczne ze sprzęgłem magnetycznym
  Próbowałem po tym symbolu KF1037SDAPV4 coś znaleźć na temat mocy tego silnika, no ale wujek Google o dziwo nic nie pokazał, no ale spróbujemy go zakręcić z ograniczeniem prądowym 100mA powoli do 1A, bo nie potrzebuję dużych mocy, ale chce mieć możliwość uzyskiwania małych prędkości obrotowych-wiatraczki komputerowe 12V wskakują od razu na spore obroty i przy napięciu <5V kiepska kontrola obrotów.

  Drugorzędne znaczenie będzie mieć tutaj sposób wytworzenia wirującego pola magnetycznego i podstawowa sprawa to sensowny wirnik wkładany do zbiornika ;)
  Podglądałem taki komercyjny wirnik, który bezkontaktowo ma działać  Właśnie próbuję podobny efekt uzyskać w nieco prostrzy sposób.
  Przerobiłem wirnik od... starej suszarki w taki sposób, że wytopiłem w środku otwór o średnicy ok. 15mm i 6 zwykłych magnesów przyklejone jak widać na fotce poniżej powinno zapewnić wystarczające sprzężenie magnetyczne do kręcenia tego wirnika.
  Mieszadło magnetyczne ze sprzęgłem magnetycznym
  Otwór w środku w praktyce ma pozwolić cieczy płynąć pod spodem w wyniku wytworzonej róznicy ciśnień przez siły odśrodkowe i tym samym może uda się przy pewnych prędkościach obrotowych wytworzyć coś w rodzaju poduszki i wyeliminować tarcie tego wirnika o dno pojemnika z mieszaną cieczą ;)
  Tak czy inaczej powinien być wystarczający do mieszania roztworu wytrawiacza, więc nie pozostaje nic innego jak zlutować jakis prosty sterownik na niewielkie prądy do tego 3 fazowego silnika BLDC z HDD-jest sporo miejsca na schowanie własnego PCB do tej aluminiowej obudowy dysku i zobaczyć jak taka koncepcja sprawdzi się w praktyce 8-)

  Po wymontowaniu samego silnika BLDC z HDD prezentuje się tak
  Mieszadło magnetyczne ze sprzęgłem magnetycznym
  Wymiary tego silnika to zewnętrzny pod montaż 5cm, a średnica wewnętrzna tarczy wirnika to ok. 2.5cm i nie pasuje niestety tarcza od małej szlifierki, więc trzeba poszukać czegoś innego.
  Wystarczy dorobić wymienne tarcze z magnesami i łatwo można zmieniać konfigurację pola magnetycznego jaką nasze mieszadło działa na wirnik.

  Testowa tarcza z 6ma zwykłymi magnesami już gotowa
  Mieszadło magnetyczne ze sprzęgłem magnetycznym
  Magnesy przyklejone do wirnika i zabezpieczone przed wytrawiaczem
  Mieszadło magnetyczne ze sprzęgłem magnetycznym
  Pozostało poskładać do obudowy odpornej na zalanie i podłączyć sterownik silnika BLDC :arrow: