Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BMW E 46 320D - Oświetlenie podczas otwartych drzwi - proszę o radę.

19 Apr 2014 17:49 6960 9
 • Level 9  
  Witajcie, chcę zrobić małą modyfikację, mianowicie zamontować taki oto projektor loga BMW w drzwiach i mam mały problem i liczę na poradę specjalistów ;)
  http://allegro.pl/led-projektor-logo-powitalne-vw-audi-bmw-ford-inne-i4155233870.html

  Chodzi mi o podłączenie tych projektorków. Potrafił bym podłączyć je w ten sposób, że będą świecić wraz z oświetleniem wewnętrznym kabiny, jednak to mnie nie urządza, bo często używam oświetlenia kabiny i żywotność projektorków by spadła przez częste ich włączanie się.

  Chciałbym je zamontować w ten sposób, że będą się one uruchamiały tylko i wyłącznie podczas otwartych drzwi - to już by było lepsze rozwiązanie, jednak "najlepszym" byłoby włączanie się jednego projektorka, tylko tego, który jest zamontowany w otwieranych drzwiach. Nie wiem czy ta "najlepsza" opcja jest możliwa dlatego chciałbym was zapytać ?
  Da się podłączyć każdy z projektorków osobno, żeby się włączał tylko gdy odpowiednie drzwi są otwarte ? Czy tylko istnieje opcja, że włączają się 4 naraz, gdy któreś z drzwi zostaną otworzone ?

  Nie potrafię tego rozpracować jak to podłączyć. Liczę na to, że ktoś mi podpowie, czy ta opcja, którą w/w nazywam "najlepszą" jest do zrealizowania ?
  I prosiłbym również ewentualnie o wytłumaczenie jak powinienem podłączyć każdy z projektorków, odpowiednio pod jakie kabelki zasilające ?
  Z jakich pinów w jakiej kostce wziąć zasilanie, wiadomym jest, że będzie trzeba odpowiednio przerobić instalację, tylko w jaki sposób ?

  Liczę na waszą inwencję i czekam na odpowiedź !! ;-)


  PS : Jakiej grubości przewodów użyć do zamontowania tych projektorków ich moc to 5W wykonane z LED CREE ? Nie wiem w jaki sposób dobiera się przekrój przewodu, a fajnie by było, gdyby było możliwie najcieńsze, dokładałem już kilka bajerów min oświetlenie na nogi, ale brałem dość grube przewody niepotrzebnie chyba przekrój 1,5mm, a jeśli się dokłada ich dużo to robi się sporych rozmiarów wiązka, która tylko przeszkadza. Jakich wystarczy użyć ?
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 19  
  Witam.
  Ja bym to zrobił na jakieś włączniki krańcowe,które zamontowane są w ten sposób aby otwarcie drzwi powodowało załączenie projektorka.Nie znam dokładnego wnętrza pod tapicerką ale na pewno by coś takiego dało się zrobić.Całość trzeba by było zrobić w drzwiach.Lub na kontaktonach i magnesach,po otwarciu drzwi kontakton normalnie rozwarty po oddaleniu od magnesu załącza projektor.Tylko by trzeba było doprowadzić stały ''+'' załączany jeżeli nie chcemy z tego korzystać jakimś włącznikiem na kokpicie.Pozdrawiam.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 9  
  Chodzi Ci pewnie o zamontowanie czegoś w rodzaju pozycjonera/microswitcha ? Takie np jak były montowane w starszych samochodach czujniki z wysuwanym bolcem, jeśli został przyciśnięty to robił przerwę w obwodzie, a odpuszczony pozwalał na przepływ prądu ?

  Tylko montaż takiego czegoś chyba nie byłby łatwy, trzeba go mocować do blachy i pewnie rzeźbić. A nie da się wykorzystać oryginalnie zamontowanego czujnika położenia drzwi w samochodzie ?
 • Level 19  
  Chyba dało by radę to zrobić bo wszystkie włączniki podłączone są przez diody,tak mi się wydaje.Żeby to sprawdzić trzebaby było otworzyć jedne dzwi a na drugich zmierzyć miernikiem czy jak są zamknięte to też jest zwarty do masy czy nie.Chodzi mi o to czy wszystkie włączniki są podłączone razem czy przez diody.
 • Level 9  
  Jak przez diody ? Chyba nie mogą być podłączone razem, bo wtedy komputer pokładowy nie wykryłby które drzwi są otwarte, więc wyraźnie musi dostawać sygnał pochodzący z danych drzwi, nie sądzisz ? Może się mylę, ale tak mi się wydaje. Tylko nie wiem jak to sprawdzić, trzeba kogoś kto dobrze zna się na schematach, a ja właśnie nie za bardzo ;(
 • Level 19  
  Wlaśnie o tym piszę że wszystkie styki włączników nie są ze sobą podpięte,każdy z osobna dochodzi do komputera,ale dołączanie innych dodatkowych gadźetów pod te przewody nie jest dobrym pomysłem ponieważ mają powiązanie albo z modułem komfortu jak jest albo z komputerem samochodu i nie wiadomo co się stanie jak Kolega podłączy te oświetlacze.W starych samochodach tymi włącznikami sterowało się bez elektroniki żarówkami i tam nie było by problemu.Niech się wypowie ktoś kto coś już tak podłączał.
 • Level 9  
  Czyli sugerujesz, że jeśli bym się wpiął w każdy kabel sygnałowy z osobna z moimi projektorkami, to mogłoby się wydarzyć coś takiego, że komputer/moduł komfortu by źle odbierał sygnały położenia drzwi przez jakąś różnice w napięciach i mogłoby to namieszać tak ?
 • Level 19  
  Mniej więcej,chodzi mi o to że można nawet coś uszkodzić.Po zamknięciu dzwi na tym przewodzie pewnie istnieje jakieś napięcie,podłączając projektor w szereg z plusem zasilania nie wiadoo co by się wydażyło.Proponuje podłączyć zwykłego leda z opornikiem około 1kom i przetestować.Może być też że projektorki będą lekko świecić a samochód może sygnalizować otwarte dzwi lub mogą wystąpić inne problemy.
 • Level 9  
  A w takim razie jak podłączyć te projektorki( wszystkie), tak, żeby zapalały się wtedy, gdy byle jakie drzwi zostaną otworzone ?

  Jest jakiś inny sposób, niż podłączanie ich do oświetlenia wewnętrznego ? Bo jeśli tak zrobię i np jadę samochodem i włączam sobie oswietlenie wewnętrzne, albo pasażer do czytania np to wtedy one będą tak czy tak świecić w drzwiach niepotrzebnie ;(
  Więc jakoś trzeba uwzględnić położenie tych drzwi :(

  Dodano po 5 [minuty]:

  A nie ma czegos w rodzaju przekaźnika, czy nie wiem jak takie coś nazwać, że jeśli pojawi się na nim jakieś napięcie, to otwiera dany obwód ? Np, żeby podłączyć taki przekaźnik ze stałym 12 V i masą i jeśli do niego doprowadzimy jakieś napięcie ( która pojawia się np gdy zostaną otworzone lub zamknięte drzwi ) to wyżej wspomniany obwód zamyka się i przepływa prąd ?

  Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

  Potrafi może ktoś sprawdzić na schemacie wiązki drzwi, na którym przewodzie pojawia się napięcie, gdy drzwi zostana otworzone ? Jakie jest to napiecie czy 12 V ?

  Byłby ktoś w stanie podpowiedzieć jak to podłączyć ?
 • Level 9  
  Potrafi może ktoś sprawdzić na jakim pinie w instalacji samochodu pojawia się napięcie 12 V tylko po otworzeniu drzwi ?
  Lub ewentualnie pojawia się ono gdy otworzymy drzwi lub włączyny oświetlenie kabiny ? ( za wyjątkiem przewodów w lampce kokpitu) ?