Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Honda Civic 1.5 d15b7 - Spalony komputer

wuPiotrek 19 Apr 2014 21:51 3459 10
    wuPiotrek
    Level 10  
    Witam. Mam problem, chciał bym prosic o numer części lub jakas inna wskazówke. Otuz ostatnio mialem problem z obrotami. Po remoncie silnika falowały obroty az w koncu padł komputer, spalił się element ze zdjecia (oberwany aby bylo widac numery). Pytanie od czego jest ten element i czemu mogl by sie spalic? Po remoncie pomylilem dwie kostki (od zaworu jakiegos elementu chyba filtra weglowego i czujnika temp powietrza zasysanego. swoja droga kto zaprojektowal dwie identyczne kostki obok siebie?). W aucie duza czesc elektryki to druciarstwo, chcial bym zniwelowac problem. Drugie pytanie to symbol tego Honda Civic 1.5 d15b7 - Spalony komputer Honda Civic 1.5 d15b7 - Spalony komputer Honda Civic 1.5 d15b7 - Spalony komputer elementu i jego dostepnosc. Komputer kosztuje jednak troche i chcial bym go naprawic sam. Czy oprocz tego mogo pasc cos jeszcze? Z góry dzieki za pomoc i jakiekolwiek wskazowki.
    Aleksander_01
    Level 42  
    To czarne to dzielniki rezystancyjne. Najpierw to usuń tą zgorzel i ponów połączenia. jest prawdopodobieństwo że będzie działał.
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Aleksander_01 wrote:
    To czarne to dzielniki rezystancyjne.

Zdaje się, że unicestwieniu uległ trójnóżkowy element o oznaczeniu Q31. I z tego, co mi wiadomo, to symbolem Q oznacza się tranzystory. Więc co do tego mają drabinki rezystorowe? Autor nawet o nie nie pyta.
    Aleksander_01
    Level 42  
    Q31 - w takim razie wyczyścić zgorzel, ponowić połączenia, zrobić pomiary i zamontować odpowiedni (npn lub pnp) tranzystor.
    wuPiotrek
    Level 10  
    Pytanie właśnie jaki tranzystor tam wlutowac? Jakie oznaczenie? Naprawa ścieżek nic nie da bo element był spalony (zweglony) i go wyrwalem. Samochód nie odpala nawet nie działa pompka paliwa, kontrolka ECU się lekko świeci.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Kolego masz nieostre zdjęcia.
    Po drugie sprawdz dokąd prowadzą ścieżki z upalonego tranzystora.
    Czy to jest driver przekaźnika zespolonego?
    Sprawdz sam przekaźnik czy ma nie poupalane ścieżki i sprawdz czy w komputerze nie masz upalonej ścieżki masy przy pinach wejsciowych.
    wuPiotrek
    Level 10  
    Z tego co sie dowiedzialem z zagranicznych witryn, ten tranzystor odpowiada za zawór odpowietrzania zbiornika paliwa - evap. Pali się on właśnie po zamianie wtyczek evap z czujnikiem temperatury powietrza zasysanego. Do tej pory głowie się co za bystry inżynier zaprojektował 3 identyczne wtyczki obok siebie! (ok ok moja nieuwaga, powinienem zaznaczyć.).

Pytanie teraz takie : Gdzie moge dokupić w polsce ten element?

http://www.moates.net/q31-or-q34-sd21780sa-transistor-p-261.html?cPath=69

oznaczenie SD21780SA

Drugie pytanie, co przy okazji moglo pasc?

Czy ma ktos taka honde i mogl by mi podac kolory przewodow podpietych do : zaworu EVAP, silniczka krokowego i czujnika temp powietrza? (wszystkie 3 obok siebie przy scianie grodziowej na kolektorze
    wuPiotrek
    Level 10  
    moj angielski nie jest zbyt dobry ale z tego co rozumiem z tematow na honda-tech, innym po spaleniu tego tranzystora rowniez auta nie chcialy pracowac. Tak jak mowie - kontrolka ECU sie żarzy (nie pali jasno tak jak powinna tylko jakby brakowało jej prądu).

edit:

Dzieki, pomogłeś mi, naprowadziles mnie na dobry trop. Ten transformator nie wpływa na prace silnika. Winowajca okazała się druciarska praca gazownika czy innego majstra. Do tego jeszcze jeden przekaźnik ale to juz nie wazne.

Czy ktos wie gdzie moge ten transformator dostac?

Gdzie moge znalezc schematy do hondy? Głównie chodzi mi o kable wychodzące z zapłonu.

Moderated By Błażej:

Ogarnij się! Kolejna taka pomyłka świadcząca o całkowitej niewiedzy równa będzie przenosinom do kosza.