Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekładnie rewersyjne z quada - pytanie

tomek_wlkp 19 Kwi 2014 22:13 6609 15
  • #1 19 Kwi 2014 22:13
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

Witam kolegów, potrzebowałem "nawrotnika jazdy" do budowanego pojazdu, znalazłem w sieci przekładnie "wstecznego biegu" stosowane w quadach ATV i mam pytanie czy takie przekładnie mogą pracować cały czas w obojętnie którym kierunku ? Dokładniej chodzi mi czy mogę przejechać np. 30km "na wstecznym" ?
    O te przekładnie mi chodzi (trzy różne) :
    Przekładnie rewersyjne z quada - pytanie Przekładnie rewersyjne z quada - pytanie Przekładnie rewersyjne z quada - pytanie
    Przekładnia będzie napędzana silnikiem Honda GX160 ze sprzęgłem odśrodkowym "mokrym"...
    Proszę o opinie, nie mogę znaleźć w sieci nic na ich temat ...

• #2 19 Kwi 2014 23:39
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zapytaj może na forum atvpolska lub na szayowozy. Szczególnie na tym pierwszym zajmują się quadami i na pewno będą wiedzieć. I pewnie coś więcej dopowiedzą.
    PS. Co to za urządzenie/pojazd? Może znajdzie się inne rozwiązanie?

• #3 20 Kwi 2014 12:03
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

Budowany pojazd to drezyna , dziś założyłem temat na forum ATV jednak jeśli tutaj jest ktoś kto może coś powiedzieć na ten temat to nadal czekam na porady ...
    Pozdrawiam i "wesołych" :)

• #4 20 Kwi 2014 12:13
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bo tak się zastanawiałem, czy twoich wymagań lepiej nie spełni silnik hydrauliczny - sterowanie dwukierunkowe, płynne bezstopniowe, brak mechanicznego sprzężenia silnika pompy z silnikiem napędowym...

• #5 20 Kwi 2014 12:18
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

Wolałbym pozostać przy napędzie mechanicznym , tym bardziej że silnik już mam kupiony...

• #6 22 Kwi 2014 10:27
    saskia
    Poziom 38  

W wielu maszynach które mają napęd przekazywany na oś pod katem 90°, wystarczy dwie zębatki stożkowe (jak w dyfrach), a na osi sprzęgło kłowe, załączające, albo prawą zębatkę, albo lewą.

Dodano po 25 [minuty]:

Inne rozwiązania mają często reduktor satelitarny na wstecznym przełożeniu.

• #7 22 Kwi 2014 22:22
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

Tak wiem kolego ... i taka przekładnia wygląda tak :
    Przekładnie rewersyjne z quada - pytanie Przekładnie rewersyjne z quada - pytanie Przekładnie rewersyjne z quada - pytanie
    Tylko z czego pochodzi i skąd taką dorwać i jak to się nazywa to proszę ... oświeć mnie ...

• #8 22 Kwi 2014 23:52
    saskia
    Poziom 38  

W angielskim nazywa sie to "reverse box", ale obecnej polskiej nazwy takowego urzadzenia nie znam.
    Powinno się to nazywać "nawrotnica obrotów".

• #9 10 Sie 2014 19:26
    anrok
    Poziom 11  

Nie wiem czy znalazł kolega już nawrotnicę, sam kiedyś szukałem do glebogryzarki z przekładnią ślimakową.
    Przeglądałem też forum od quad-ów. Te od ATV nie wyglądają na takie, które przeniosłyby większe momenty.
    Znalazłem ciekawe, ale cena jest zaporowa.
    Podaję link do strony, której śladem trafiłem.
    http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=2098
    Ciekaw jestem czy już kolega rozwiązał problem?
    Pozdrawiam.

Przypomniałem sobie, że na forum kolejowym też był podobny temat
    http://www.forumkolejowe.pl/rewers-nawrotnik-mechaniczny-do-drezyny-vt4964.htm

• #10 10 Sie 2014 21:43
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

Witam, problem rozwiązałem po części rezygnując z jazdy w dwie strony, zdecydowałem się zastosować obrotnicę i obracać cały pojazd ...

• #11 23 Sie 2014 22:43
    CommonRail
    Poziom 27  

Panowie, mechanizm różnicowy od jakiegokolwiek przednionapędowca...
    Zgadnijcie jak?

• #12 23 Sie 2014 22:57
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

Drogi Kolego oświeć mnie swoim pomysłem to może jeszcze zmieni się koncepcja przeniesienia napędu w moim "wynalazku" :)

• #13 23 Sie 2014 23:03
    CommonRail
    Poziom 27  

Montujesz mechanizm różnicowy na łożu z łożyskami. W miejscach półosi wyprowadzasz zębatki. Jedna idzie do skrzyni biegów, druga do osi pojazdu. Jeśli chcesz jechać do przodu, blokujesz mechanizm różnicowy w koszu (tryby), a jeżeli chcesz jechać do tyłu, blokujesz cały kosz. Sprawdzone w wielu quadach samoróbkach.

• #14 24 Sie 2014 14:11
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

I może jeszcze da się zrobić te blokady tak aby można było zmieniać kierunek jazdy za pomocą jednej dźwigni ? :)

• #15 24 Sie 2014 14:32
    CommonRail
    Poziom 27  

Da się. Prościej dać skrzynie od malucha.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME