Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G555 20045-Inna karta graficzna(gorsza) w laptopie po powrocie z serwisu.

20 Kwi 2014 00:32 3777 16
  • Poziom 7  
    Witam Was serdecznie.
    Mam nadzieję że wpis dałem w dość dobrym dziale, jezeli nie wybaczcie. Pisze pierwszy raz i się lekko pogubiłem na stronie.

Wpis dotyczy laptopa mojej siostry: Lenovo G555 20045.

Parametry z karty gwarancyjnej oraz pudełka.

Procesor: AMD Turion II M520 mobile-core 2.3 GhZ
    Ram: 3GB
    Karta graficzna: Mobility Radeon HD 5450(DX11, SM 5.0)
    Dysk: 500 GB

Moja siostra oddała ostatnio komputer do naprawy, sprawa dotyczyła dysku twardego. Jako kobieta, kompletnie się na tym nie zna i skorzystała z usług serwisu w okolicy.

Przyjeżdżając dzisiaj na święta do domu poskarżyła się, że komputer się notorycznie zawiesza, zwłaszcza podczas korzystania z internetu. W serwisie zrobiona jej formatowanie partycji i zainstalowano na nowo Windowsa - Windows 7 Ultimate x64.
    Postanowiłem zobaczyć skąd ten problem, uznałem że to wina niezainstalowanych sterowników.... no i tu sie zaczyna:
    Bowiem menadżer urzadzeń pokazuje że jej karta graficzna to radeon z serii hd 4300/4500.
    Wpisujac w przeglądarce parametr tej karty pokazuje sie model o gorszych parametrach.
    -AMD Athlon(tm) II Dual-Core M320
    -ATI Mobility Radeon HD 4300/4500 Series 536870912
    -ram 2GB
    -dysk 320 GB
    Czy jest mozliwe ze serwisant zamienil plyte główną, wpinajac jedynie jej procesor zamiast gorszego M320,a potem wkladajac tą plytę główną w obudowe komputera siostry? Serial number na pudelku zgadza się z numerem na naklejce komputera.
    Czy mozna zmienic w biosie serial number? Zgadza sie takze z tym z pudelka komputera i to sprawia ze jednak nie jestem pewny zamiany plyty głównej... Co robic, bo komputer ewidentnie dziala gorzej, plus bluescreany.

Proszę o jakąś radę.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Przesadzasz chyba.
    Skoro nawet w biosie zgadza Ci się numer to i tak jeszcze masz manię serwisanta oszusta?
    Uszkodził się dysk, serwisant zamiast go wymienić zainstalował na nim ponownie system. I tylko tu widzę ew. błąd. Powinien go wymienić i oczywiście skasować za nowy, wymianę i instalację. Może nie chciałeś, bo jak zawsze wyszło by za drogo?
    Rozumiem z Twoich wywodów że nie wiesz nawet jakiej pojemności miałeś ten dysk?
    Teraz niby inny? Masakra ...
  • Poziom 7  
    Janusz napisał:
    Przesadzasz chyba.
    Skoro nawet w biosie zgadza Ci się numer to i tak jeszcze masz manię serwisanta oszusta?
    Uszkodził się dysk, serwisant zamiast go wymienić zainstalował na nim ponownie system. I tylko tu widzę ew. błąd. Powinien go wymienić i oczywiście skasować za nowy, wymianę i instalację. Może nie chciałeś, bo jak zawsze wyszło by za drogo?
    Rozumiem z Twoich wywodów że nie wiesz nawet jakiej pojemności miałeś ten dysk?
    Teraz niby inny? Masakra ...

komputer został wysłany w sprawie naprawy dysku, skasowane zostało 100zł.. istotą jest fakt że komputer ma teraz kompletnie inną kartę graficzną - dokładnie teraz komputer pokazuje że jest Radeon mobility hd 4300/4500 a był Radeon Mobility HD 5450. Chodzi o grafikę nie o dysk. Nie mam manii serwisanta. Spójrz na to z mojej strony - odbierasz komputer z naprawy z dużo gorsza kartą graficzną... i jest to laptop. ;]
  • Poziom 26  
    Opisujesz, że sam nie jesteś pewien co miałeś... i oczekujesz rady.
    To śmieszne, sam się zastanów...
    To my Ci mamy powiedzieć czy zostałeś oszukany na podstawie tego co tu wypisujesz czy tego co wyczytałeś na pudełku ?!
    Wywnioskowałeś, że masz inną płytę, procek, grafikę, mniej RAM -u ....
    Gdybyś jednak był pewien, że laptop miał inne bebechy przed naprawą a inne po naprawie to po prostu idź na policję i zgłoś przestępstwo. Proste i oczywiste.
    Skoro jednak sam nie wiesz... no to wybacz ...
  • Poziom 7  
    Janusz napisał:
    Opisujesz, że sam nie jesteś pewien co miałeś... i oczekujesz rady.
    To śmieszne, sam się zastanów...
    To my Ci mamy powiedzieć czy zostałeś oszukany na podstawie tego co tu wypisujesz czy tego co wyczytałeś na pudełku ?!
    Wywnioskowałeś, że masz inną płytę, procek, grafikę, mniej RAM -u ....
    Gdybyś jednak był pewien, że laptop miał inne bebechy przed naprawą a inne po naprawie to po prostu idź na policję i zgłoś przestępstwo. Proste i oczywiste.
    Skoro jednak sam nie wiesz... no to wybacz ...

Janusz, ja wiem jakie miał parametry, mam je nawet wypisane na karcie gwarancyjnej i kilku innych dokumentach. Komputer wrócił z naprawy dysku twardego, ale ma zupełnie inna kartę graficzną, gorsza! Komputer się wiesza po kilku minutach pracy, ma bluescreany. Procesor się zgadza, ram tez, dysk twardy również.
    Na policję pójdę na pewno, ewidentnie jest zmieniony jeden podzespol, czyli karta graficzna. Chciałem się głównie dowiedzieć, czy taka zmiana mogła być dokonana poprzez zamianę płyty głównej, a jedynie wpieto siostry procesor i całość włożono w jej obudowę komputera, czy jednak można zmienić sama kartę graficzną na płycie głównej. Nie wmawiaj mi niewiedzy na temat parametrów komputera skoro wpisałem je w pierwszym wpisie.
  • Poziom 29  
    Nie da się wymienić karty graficznej. Jednak występuję różne wersje tych modeli, jedne mają grafikę serii 45XX a jedne mają 54xx.
    O ile to nie jest kwestia złych sterowników to zanim pójdziesz na policję to idź z powrotem do tego serwisu i wytłumacz sytuację, pokaż co masz wypisane an karcie gwarancyjnej itd.
  • Poziom 21  
    Daj zrzut z programu GPU-Z tej grafiki. Mimo wszystko twiedzę że to sterowniki tylko tak prezentują ten model grafiki bo np ja mam HD 4570 a może mi pokazywać 5470 ponieważ obie te karty mają po 80 Stream Processors i w zasadzie niczym szczególnym prócz nazwy sie nie różnią. Z twoją kartą jest na pewno tak samo.
  • Poziom 27  
    Każdy normalny serwis daje gwarancje na swoje usługi,żle zrobili to niech poprawią za free.
  • Poziom 39  
    Jeszcze jest opcja sprawdzenia numeru UUID, lecz do tego potrzebny jest do potwierdzenia numer UUID sprzed naprawy. Tu pojawia się problem, ponieważ na pudełku zazwyczaj nie podają numeru UUID, a jedyna opcja to zdjęcie z ekranu Biosu lub wcześniej zapisany raport z programów typu Aida lub Everest. Dodam że nie ma możliwości, aby dwa komputery na świecie miały taki sam UUID. Co do możliwości jego modyfikacji nie mam informacji, chyba że zabawa z przelutowaniem kości BIOS.
    Jeszcze jedna opcja to porównanie adresów MAC karty ethernet, powinna ona być podana gdzieś na naklejce na opakowaniu.
    Grafika HD 5450 jest już na nowszych rdzeniach, czy nie ma opcji przełączanej grafiki? Wtedy byłoby HD4200+HD5450. Tymczasem hardware manual mówi coś o jakieś nieznanej ATI M93. Jaka wersja sterowników została zainstalowana?
  • Poziom 7  
    Lenovo G555 20045-Inna karta graficzna(gorsza) w laptopie po powrocie z serwisu.

Podaję prtSc z GPU-Z, amd autodetect pokazuje ze jest to radeon z serii 4300/4500.

W informacjach nie mam nic o innej karcie graficznej, jest tylko że karta dedykowana Ati Radeon Mobility Hd 5450.

Komputer ma bardzo słaba wydajność, uruchomienie powyżej 5 kart w przeglądarce zawiesza go, wszędzie brak pdowiedzi, pojawia się bład explorer.exe a w rezultacie wyskakuje bluescrean i tyle z pracy na urządzeniu. Komputer jest niezaśmiecony, potrafił się zawiesić nawet przy próbie uruchomienia gpu-z...
  • Poziom 33  
    Wrzuć jeszcze screen z CrystalDiskInfo. Komputer może pracować wolno i niestabilnie ze względu na problem z dyskiem. Skoro serwisant skasował jedynie 100 zł to dysku nie wymienił. W takim przypadku powinien z resztą oddać stary.

Sprawa jest faktycznie dziwna. Skoro sam nie pamiętasz co za podzespoły były zainstalowane to ciężko tu wyrokować. Proponuję najpierw udać się do serwisu i tam wyjaśnić wątpliwości. Policja i tak ma dużo roboty.
  • Poziom 43  
    melkarv napisał:

W informacjach nie mam nic o innej karcie graficznej, jest tylko że karta dedykowana Ati Radeon Mobility Hd 5450.

5450 to ta sama seria co 4550/4570 bo w notebokach ją zwyczajnie "odgrzali" pod postacią serii HD54xx.
    Poza tym wątpię aby chciało im się odlutowywać i ponownie lutować inny układ - dużo roboty z kulkami bga.

Wklej screen z HWMonitor jeszcze.
  • Poziom 7  
    elessar87 napisał:
    Wrzuć jeszcze screen z CrystalDiskInfo. Komputer może pracować wolno i niestabilnie ze względu na problem z dyskiem. Skoro serwisant skasował jedynie 100 zł to dysku nie wymienił. W takim przypadku powinien z resztą oddać stary.

Sprawa jest faktycznie dziwna. Skoro sam nie pamiętasz co za podzespoły były zainstalowane to ciężko tu wyrokować. Proponuję najpierw udać się do serwisu i tam wyjaśnić wątpliwości. Policja i tak ma dużo roboty.

Załączam zrzut... nie znam się na tych danych, ale komunikat - uwaga- dobrze nie wygląda.

• Poziom 33  
    Dobrze bowiem nie jest, ale i tragedii jeszcze nie ma. Dysk należy poddać procedurze naprawczej: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

Wiąże się to z usunięciem z niego wszystkich danych (w tym partycji recovery gdzie znajduje się obraz systemu operacyjnego). Partycję ową oraz ważne dane należy wcześniej zabezpieczyć na odrębnym nośniku.

I tak. Stan dysku może być przyczyną opisanych na wstępie problemów.

EDIT:
    Teraz jeszcze dopatrzyłem się błędów odczytu (atrybut 01). Może to świadczyć o problemach z powierzchnią talerza dysku bądź głowicy. Tego niestety procedura naprawcza nie obejmie. Musisz monitorować SMART i jeśli wartość atrybutu będzie szybko przyrastała to należy rozważyć wymianę dysku. Naturalnie najpierw procedura z linku.
    Zabezpieczony obraz partycji recovery warto jednak zachować na wypadek przeprowadzki na nowy dysk.
  • Poziom 7  
    wariato napisał:
    melkarv napisał:

5450 to ta sama seria co 4550/4570 bo w notebokach ją zwyczajnie "odgrzali" pod postacią serii HD54xx.
    Poza tym wątpię aby chciało im się odlutowywać i ponownie lutować inny układ - dużo roboty z kulkami bga.

Wklej screen z HWMonitor jeszcze.

O to zrzut:
  • Poziom 39  
    wariato napisał:

Odgrzane są modele HD 5xxv (z literą v na końcu) i modele HD 51xx.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Radeon_HD_5000_Series#Manhattan_.28Mobility_HD_5xxx.29_Series
    http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_AT...ocessing_units#Mobility_Radeon_HD_5xxx_Series
    Natomiast wg. danych z GPU-Z wynika że jest to HD 4570.
  • Spec od monitorów
    Sz.kol. autorze tematu.
    (':!:')Masz problem z dyskiem jak napisał jeden z kolegów.

Karta grafiki ATI dzisiaj AMD po tych wszystkich zamieszaniach i przemianowaniach (zmiana numeracji np. (6000 i 7000) pożniej * 800 Teraz *900 )oznaczeń jest pokazywana dobrze. patrz zrzut ekranu z 20.04.
    W wer. UK Leonovo 555-20045 była stosowana płyta głowna LA-5972p od Compala z grafika ATI (216-0749001) czyli HD5470
    *czasem 216-0774009 - ATI Mobility Radeon HD 5470, jednak na rynku chińskim ma oznaczenie HD 5450
    Cytat:
    Radeon Mobility HD 5470
    Jądro Cedar (model dla notebook Park PRO) z 04.02.2010
    Cedar (RV810)
    F jądra - 675 MHz
    F pamięci - 800 MHZ
    Ponieważ obcięo 2-linie pamięci szyna pamięci została zmniejszona do 64bit (zamiast 128)

*org. HD 5470 Cedar (model Park XT) miał 128bit szynę pamięci
    i F jądra i pamieci zwiększone o 100MHz
    W lapkach zmniejszono F bo chodziło o chłodzenie (z 15W udało się zejśc w ok. 11W co w małych obudowach laptopów daję konkretne przełożenie na niezawodność!

jest jeszcze całkiem słaby
    Radeon Mobility HD 5430 Cedar (model Park LP)
    F jądra zmniejszono do 500MHz

Wszystkie one z 2010 r. to zmodyfikowanei przemarkowane HD 4xxx (R700) z dodana obsługa DirectX 10.1 i HD-video.

To tak dla porównania