Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nvidia Ge-Force GTX 550 TI - Wiatrak tyrkocze, chrobocze.

20 Kwi 2014 02:47 5673 26
  • Poziom 6  
    Witam, nowy na elektrodzie jestem chociaż korzystam już od wielu lat.
    Mam problem z niedawno kupioną kartą geforce Gtx 550 TI. Siadł wiatrak, a raczej podejrzewam łożyska w wiatraczku.

Czytałem już sporo tematów na ten temat i czytałem również 100 propozycji o smarowaniu olejem kuchennym za co wolałbym się nie zabierać, więc zakładam nowy temat.

Temperatura karty graficznej nie ma wpływu na chrobotanie, a jedynie prędkość z jaką kręci się wiatraczek. Temperatura karty w spoczynku to około 33 stopnie, w stresie nie przekracza 65 stopni. Prędkość wiatraczka jest ustawiona na 45% które jest minimum dla tej karty, czyli około 1600RPM. Ustawiłem ją w programie MSI Afterburner, bo dźwięk doprowadzał mnie do nerwicy.

Gdy pozwalam wiatrakowi na automatyczną prace, za każdym razem gdy prędkość kręcenia się wiatraczka przekracza powiedzmy te 48% wiatrak zaczyna tyrkotać. Zatrzymanie go palcem oczywiście przerywa dźwięk. Gdy ręcznie ustawie wiatraczek na 65%, jest głośny jak cholera, ale za to tyrkotanie przechodzi. Taka magiczna bariera.

I teraz moje pytanie - co zrobić z tym wiatraczkiem? Jedną opcją jest spróbowanie się dostać do łożysk i je faktycznie czymś naoliwić, z drugiej strony boję się za to zabierać żeby wiatraczka czymś nie zalać, a jak go ostatnio próbowałem rozkręcić nie było za bardzo opcji by dostać się do łożysk (podejrzewam, że zamknięty). Nie mogę też za bardzo znaleźć żadnych innych chłodzeń które pasowały by do tej karty, z wymianą nie byłoby problemu ale nie mam pojęcia jakie by pasowało/jakie założyć. W serwisie mi zaproponowano wymianę karty graficznej, bo ciężko znaleźć pasującą. Więc podziękowałem serdecznie. Na życzenie mogę potem dorzucić parę zdjęć i zrzutów z programów i samego wiatraczka o ile będą potrzebne, jest trzecia w nocy więc dość ciężko mi to teraz zrobić.

Z góry dzięki za odpowiedzi i liczę na jakąś pomoc, choćby w szukaniu innego chłodzenia :)
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 19  
    Wstaw proszę zdjęcia karty , a dokładnie wentylatora chłodzenia , jeśli nie posiadasz podstawowych umiejętności naprawy komputerów i podzespołów komputerowych to sam nie zabieraj się za to. Samo naoliwienia ołożyskowania wentylatora jak to napisałeś "jadalnym olejem" który tak właściwie nie ma żadnych właściwości smarnych dla łożysk i ołozyskowań szybkoobrotowych , nadaje on się tylko do smażenia frytek , w żadnym wypadku takich mechanizmów. Do smarowania takich urządzeń są specjalne preparaty , należy jeszcze zadac sobie pytanie jak długo twój wentylator tak sobie działa na sucho , jeśli jest to już jakiś czas to samo ołożyskowanie osi wentylatora będzie już mechanicznie wypracowanie i smarowanie za wiele mu nie pomoże, wtedy tylko wymiana wentylatora , z dopasowaniem nie powinno być problemu. Zdjęcia prosimy. Pozdrawiam !
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 25  
    Na pewno na twoją kartę będzie pasowało Accelero Twin Turbo lub nowszy brat Accelero Twin Turbo II, ale samo chłodzenie zajmuje 2 sloty. Zamiennie możesz zastosować Accelero S1 + 2 wolno obrotowe wentylatory 120 mm np. Slip Stream 120 mm Slim.

Co do samego Smarowania/naolejania łożyska to jak najbardziej pomoże na jakiś miesiąc może 2, bo jak już pisał kolega wyżej siedzisko łożyska mogło zostać wytarte (poszerzone)
  • Poziom 17  
    Witam, miałem podobny problem z wentylatorem, Enermax, ale tam nie było problemu bo wentylator już fabrycznie jest przystosowany do łatwego rozebrania ( umocowany jest na zatrzaski) . Z braku innych preparatów byłem zmuszony użyć niewielką ilość kremu Nivea, i o dziwo już od pięciu miesięcy problem z tyrkotaniem nie występuje.
  • Poziom 6  
    Wróciłem do domu i od razu wszystko zrobiłem, mam więc już zdjęcia, a nawet nagrałem plik z dźwiękiem jak to słychać.

Od początku: zrobiłem nagranie i wyłączyłem komputer, wymontowałem kartę i porządnie przeczyściłem. Zdjąłem wiatrak, wszystko jak nowe. Wsadziłem i efekt ten sam, nic się nie zmieniło. No to wymontowałem ją ponownie. Wyjąłem swoją starą GTS250 i wsadziłem do komputera, chodzi jak marzenie i wentylator jest cichutki. Fakt, temperatura wyższa (45 stopni w spoczynku zamiast 33 stopnie gtx'a) bo wiatraczek mniejszy, Palitowy. Gtx550ti miał wiatrak gigabyte, a oni wrzucają te większe, bez zabudowy. Rozmontowałem wcześniej oba, GTS250 jest większy i chłodzenie z obudową poprostu nie pasuje więc skreśliłem pomysł zamiany.

Przez jakiś czas posiedzę na GTS250'tce, ale miło byłoby naprawić ten cholerny wentylator, podejrzewam że bez wymiany całego chłodzenia się nie obejdzie. Załączam zdjęcia i plik dźwiękowy z błędem, bez wirusów oczywiście.

A co do doświadczenia, to niby jestem technik-informatyk, ale specjalizuje się w software i tylko wymieniam hardware, z rozkręcaniem dogłębnym wiatraczków wolę się nie bawić bo po prostu w razie uszkodzenia nie mam żadnych części zamiennych :)
  • Poziom 16  
    Na np.ostatnim zdjęciu widzę 3 śrubki - wykręć je i pokaż wiatrak od spodu.
    Tam prawdopodobnie będzie gumowa zaślepka - zdejmujesz-wiatrak będzie zabezpieczony plastikowym "zatrzaskiem/podkładką", jest rozcięta. zdejmujesz ją np igłą, lub maleńkim śrubokrętem (jak zgubisz to b. źle, ale może działać bez tego zabezpieczenia) zdejmujesz/wyjmujesz wiatrak, czyścisz np. papierem toaletowym, oliwisz. lub smarujesz DELIKATNIE smarem. Na paluchu przyniesiesz od jakiegoś znajomego - jeśli czegoś takiego nie posiadasz i np zapałką/ małym pendzelkiem smarujesz oś wiatraka, możesz nałożyć odrobinkę na samą tulejkę - składasz w odwrotnej kolejności i się cieszysz ciiiiiszą.
  • Poziom 6  
    Właśnie to jest problem, nie wiem za bardzo jak dużo smaru, nie chce przesadzić, a jak dam za dużo i zacznie się kręcić, zabryzga karte i będzie całość do wyrzucenia?
    Nie wiem za bardzo jak to zrobić, siedzę trochę na YT i szukam jakiegoś instruktażu żeby widzieć ilość smaru albo chociaż rodzaj czy jego markę, ale nie bardzo jest. Najbardziej mnie dziwią ludzie którzy smarują to kujawskim, jakby nie wiedzieli, że to się źle skończy.
    Do serwisu z taką drobnostą iść nie wypada, za to może po jakiś smar specjalny mógłbym się tam przejść...
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Rób jak mówię/piszę zajmuję się g_wno wartym złomem (komputerami) od lat i "psikacze" i olejki, albo wcale nie dadzą rezultatu, albo na bardzo krótko. Pozdrawiam - wybór i tak należy do Was.

BlackAbyss napisał:
    zabryzga karte i będzie całość do wyrzucenia?
    Nic, niczego NIE "zabryzga" - a naaaawet jeśli to możesz spać spokojnie. Nic się złego nie wydaży.

Kliknij do mnie na GG 3067072, albo na skype-a. Poprowadzę Cię.
  • Poziom 32  
    Możesz użyć oleju silnikowego z dodatkiem MoS - ja akurat mam trochę z opakowania bo albo kupuje olej z oferty Liqui-Moly albo ich dodatek do oleju - możesz poszukać u siebie w mieście jakiegoś warsztatu samochodowego który jest dystrybutorem Liqui-Moly (szyldy zazwyczaj są eksponowane) - potrzebujesz kilka kropel czegoś takiego http://www.youtube.com/watch?v=qMJ1Fl1B77E - może będą mieli opakowanie w którym zostało odrobinę. Wygląda to dziwnie ale świetnie smaruje a to najważniejsze.
  • Poziom 6  
    Witam ponownie, dzisiaj chciałem się zabierać za demontowanie wentylatorka. Rozkręciłem, zaglądam od spodu i widzę niestety że plastik jest stopiony, nie dostanę się do środka... Zdjęcia w linkach poniżej:
    ...8iKkT.jpg
    ...8iKke.jpg

Także do środka się nie dostane a wiercić nie będę, już kiedyś wierciłem jeden na próbę bo był taki sam jak ten, z tym że CPU. No i jestem w punkcie wyjścia. Nowe chłodzenie odpada bo za drogie. Nie można dokupić w żaden sposób samego tego wiatraczka albo coś podobnego do niego? Byłoby znacznie prościej, ale nie wiem jak to napisać czy też jak to się odpowiednio nazywa żeby gdzieś go znaleźć.

EDIT:
    Znalazłem jedynie to:
    http://www.komputronik.pl/product/156447/Sprz...puterowy_/Podzespoly/Arctic_Turbo_Module.html
    Ale nie mam pewności czy będzie w ogóle pasować do mojego GTX'a 550 TI. Śmigiełka wydają się za krótkie...

Proszę zapoznać się z instrukcją: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html - i w taki sposób umieszczać zdjęcia na Forum. [dt1]
  • Poziom 32  
    Ja na tych zdjęciach nie widzę niczego co mogłoby nam pomoc ci uporać się z problemem, do tego zrobiłeś je chyba celowo na czarnej powierzchni by już zupełnie uniemożliwić temu czemuś czym robisz zdjęcia złapanie ostrości - szczerze mówiąc to uważam to za brak szacunku...

I drobna uwaga - masło, oleje jadalne z czasem albo jełczeją (powstały kwas masłowy powoduje korozje powierzchni metalowych) albo utwardzają się i zamieniają w lakier - pokost to nic innego jak olej lniany...
    Dlatego nigdy nie smarujemy niczego żadnym olejem jadalnym, smalcem, masłem itd - chyba ze chcemy to zniszczyć.
  • Poziom 6  
    deus.ex.machina napisał:
    Ja na tych zdjęciach nie widzę niczego co mogłoby nam pomoc ci uporać się z problemem, do tego zrobiłeś je chyba celowo na czarnej powierzchni by już zupełnie uniemożliwić temu czemuś czym robisz zdjęcia złapanie ostrości - szczerze mówiąc to uważam to za brak szacunku...

Nie miałem dostępu do aparatu i musiałem zrobić zdjęcia telefonem, a mam słaby aparat. Mogę jutro dać nieco więcej zdjęć, bo dostanę go spowrotem w dłonie.

Same zdjęcia raczej jednak nic nie pomogą. Zmierzyć wymiary wiatraczka i podać w mm?
  • Poziom 16  
    Tu masz co i jak http://www.eevblog.com/forum/projects/common-pc-fan-repair]
    Pokazane krok po kroku, ze zdjęciami. Wybacz nie będę tego kopiował i tu wklejał.

I przychylam się do uwagi:
    deus.ex.machina napisał:

Na czarnej powierzchni, mógłbym zrozumieć, ale wysłać poruszone zdjęcie?
  • Poziom 6  
    Zrobiłem już zdjęcia, ale nie sądze by były potrzebne jeszcze. Znalazłem dokładniej, a mianowicie śliczną galerię i dokładny model mojego wiatraczka (PLD100110S12H) do kupienia, oczywiście z przeklętych Chin. Zmierzyłem i rozmiar też ten sam, 95mm.
    http://www.aliexpress.com/item/Gigabyte-9510-...-12v-0-30a-4cm-diameter-9-5cm/1657470410.html
    No i 30 euro piechotą nie chodzi niestety. Samodzielna naprawa odpada bo plastik stopiony, a na żadnej stronie w polsce nie mogę znaleźć takiego wiatraczka. Chyba faktycznie czeka mnie kupno całego coolera za 120zł.
    Jakieś rady jeszcze, albo źródło z którego można by u nas kupić taki wiatraczek?
  • Poziom 18  
    Możesz zastosować jeszcze taki sposób, niezbyt estetyczny, ale skuteczny: demontujesz hałasujący wiatrak i w jego miejsce za pomocą opasek zip montujesz wentylator 120mm. Robiłem tak w przypadku 2 kart i zawsze efekt był dobry, było cicho i niższe temperatury niż na oryginalnym chłodzeniu.
  • Poziom 6  
    PermBan napisał:
    W przybliżeniu 9.45zł, co prawda 15mm mniejszy, ale za to 110zł w kieszeni. <Tu był link>
    Z jakich wyszukiwarek korzystasz? :D

Żadnych w sumie, poprostu wpisuje nazwę tego cacka na ebayu. Tak myślałem czy nie kupić 120mm jutro i na opaski wrzucić. Jednak nie wiem czy jak źle to zacisnę, czy czegoś nie spierdziele.
    Aj co do tego wiatraczka, idealny i brałbym go, gdyby nie fakt że tez z Chin - tylko najpierw leci do Anglii.
    Jakieś rady co do podłączenia takiego 120mm do karty?
    Wolę to zrobić jutro jak czekać 25 dni :)
  • Poziom 25  
    Zrób fotki karty ze zdjętą plastikową osłoną, i ze zdjętym wentylatorem.

Są w sumie 2 sposoby na załatwienie tego tak, aby karta miała chłodno a ty nie bedziesz jej słyszał:
    1. wymiana obecnego wentylatora na 92mm lub 120mm, 120mm będzie znacznie cichszy.
    Wymontowujesz stary wentylator (nie wiatraczek), przykładasz nowy tak, aby nie opierał się o nic po włożeniu jej na miejsce i chwytasz opaskami plastikowymi za nóżki łączące silnik z zewnętrzną częścią obudowy z listkami radiatora.
    Przykład:
    Nvidia Ge-Force GTX 550 TI - Wiatrak tyrkocze, chrobocze. Nvidia Ge-Force GTX 550 TI - Wiatrak tyrkocze, chrobocze.

2. kupujesz używane chłodzenie Accelero S1 + 2 wentylatory 92mm lub 120mm lub Używane Accelero Twin Turbo (wystarczy wersja z 2 wentylatorami).

Pierwsza opcja jest w teorii wystarczająco dobra, aby nie przegrzać karty ( niewiadomo jak będzie z temperaturami po tym zabiegu), natomiast 2 opcja jest pewniejsza, ponieważ samo Accelero S1 ma większą powierzchnie odprowadzania ciepła niż radiator w twojej karcie i przy 2 wentylatorach 120mm ustawionych ręcznie na minimalne obroty powinny wyrobić z odprowadzeniem temperatury z rdzenia. Twin Turbo jest zaprojektowane tak aby działać zastępczo zamiast referencyjnych chłodzeń, posiadając przy tym lepsze osiągi. Dodatkowo oba systemy chłodzenia Accelero (jako Nowe lub Używane ale kompletne) posiadają dodatkowe mniejsze radiatory na kości pamięci i sekcję zasilania (w twoim przypadku wykorzystasz jedynie te na kości RAM)

więc zastanów się nad tym zanim zaczniesz cokolwiek planować.
  • Poziom 18  
    Jeśli oryginalnie jest zamontowany wentylator 100mm to 120mm tym bardziej wyrobi, tu nie ma żadnego ryzyka. Accelero S1 z dwoma wentylatorami 120mm do karty o TDP 116W? Po co? Jeden wentylator na min. obrotach to aż nadto, ale to przerost formy nad treścią, bo na oryginalnym radiatorze wentylator na zipach wystarczy w zupełności.
  • Poziom 6  
    Jutro kupie wentylator 120mm i wsadzę go zipami do karty. Dam znać jak wszystko poszło. Możecie mi jeszcze powiedzieć do czego dokładnie doczepić zipy? Mam takie zdjęcie znalezione, ktoś sobie w ten sposób przytwierdził wiatrak do karty, ale wydaje mi się że zip dotyka tego zielonego plastiku(?) na karcie graficznej. Tak może być, nic się jej nie stanie? Zdjęcie w załączniku.
  • Poziom 18  
    Miałem tak zrobione jak na zdjęciu. Nic się nie stanie, bo niby czemu, zipy przecież z plastiku są :)
  • Poziom 16  
    Bardzo profesjonalna robota :D Nic tylko na jakieś pokazy Cepelii wystawić. Nie będzie Ci wstyd?
    Dałem link - kupuj zakładaj i nie kombinuj, bo zipami zaciśniesz jakiś element na karcie i ją uszkodzisz/zerwiesz go przy wkładaniu w slot - źle zaciśnięte zipy przechylą radiator i... będą pretensje do całego świata. Z karty będziesz sobie mógł zrobić (trochę większy) brelok do np. kluczy.
  • Poziom 18  
    Zaiste, bardzo skomplikowana operacja, bez doktoratu nie podchodzić... Bez przesady, nie róbmy z ludzi ułomnych. Wstyd? a to czemu? Karta i tak zamknięta w obudowie, jak ktoś okna nie ma to nie widać to przed kim ma być wstyd?
  • Poziom 6  
    No i zrobiłem. Nie dało rady za żadne skarby przykręcić 120mm, poprostu za mały radiator, więc przywaliłem wiatrak 85mm. Wprawdzie te 10 mniej, no ale działa a te 5 stopni w tą czy w tą nie robi mi póki co różnicy, poprostu nie będę grał w gry na ultra dopóki nie znajdę porządnego zamiennika.
    Jedyne co mnie wkurza to fakt, że wejście na karcie graficznej jest za małe, a końcówka wentylatora pasuje tylko do płyty, a nie do wejścia na karcie graficznej. Musiałem odłączyć jeden z wentylatorów na obudowie i stoi nie używany, a planuje go po weekendzie znowu podłączyć. Są jakieś przejściówki do tego? Dziurek tyle samo, więc podejrzewam że to 3 pin, ale raczej nie ma takiego czegoś jak 3pin na 3pin z mniejszą końcówką...
  • Poziom 17  
    Witam, obetnij końcówkę ze starego hałaśliwego wentylatora, i przylutuj do nowego, ewentualnie jak nie masz lutownicy to możesz na skrętkę połączyć przewody, i najlepiej zaizolować miejsce łączenia na koszulki termokurczliwe.
  • Poziom 6  
    Koniec końców kupiłem nowy gpu a ten złom do śmieci.