Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proste odcięcie pompy paliwa...

11 Kwi 2005 13:40 8147 7
 • Poziom 11  
  Witam... Chciałbym zrobić odcięcie pompy paliwa na zwykły włącznik włącz/wyłącz... Czyli chciałbym przeciąc kabel zasilania pompy w wstawić tam przełącznik.W związku z tym, że chcę zastosować stosunkowo mały włącznik, żeby mi się nie spalił muszę zastosować przekaźnik... No i jest taka sprawa... Jak mam ten przekaźnik podłączyć do tego układu??? Bo wychodzą z niego 4 kable, a ja mam jedynie dwa końce rozciętego przewodu??? Pytanie pewnie banalne ale tak to jest jak się nie ma do czynienia z elektryką :)

  Dodano: 14:48

  No to pogrzebałem i wymodziłem coś takiego...
  Czy to jest prawidłowe rozwiazanie??? I czy powinien tu być zastosowany włącznik chwilowy czy też typu włącz/wyłącz???? Z góry dzięki za odpowiedź...
  Proste odcięcie pompy paliwa...
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Na schemacie, który załączyłeś powinien być zastosowany przełącznik typu włącz /wyłącz. Wadą tej blokady jest to , że trzeba pamiętać o jej włączeniu. Dodaję schemat z włącznikiem chwilowym. Zaletą tego układu jest to , że nie trzeba pamiętać o jej załączeniu gdyż załącza sie sama po wyłączeniu stacyjki. Aby ją odblokować trzeba na chwilę nacisnąć ukryty włącznik chwilowy, oczywiście gdy stacyjka jest włączona.
  Przepraszam wszystkich za poprzedni schemat ( bez sensu ) poprawiony schemat służy do blokowania urządzeń zasilanych +12V po stacyjce jak np. zawór pompy ( diesel ) , cewka ( benzyna )itp.
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Poziom 11  
  Hmmm.. Chyba to dla mnie za cięzkie...
  A co do pierwszego schematu... Istnieje możliwość podłączenia po prostu mrugajacej diody LED, która będzie świecić gdy układ zostanie załączony?? Kombinuję, że taką diodę musiał bym ciągnąć z wyjścia 87 (żeby się załączała gdy odłącze zasilanie pompy). I teraz znowu pytanie... czy natężenie prądu nie bedzie dla takiej diody zbyt duże... A jeśli tak jak taką diodę podłączyć... Niezbędny pewnie też byłby jakiś przerywacz (by mrugała) i rezystor...
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Są diody z wbudowanym przerywaczem. Musisz tylko zastosować do tego rezystor gdyż dioda nie wytrzyma. POZDRAWIAM
 • Poziom 22  
  wojtek, chyba "troszeczkę" przekombinowałeś z tym schematem, po pierwsze po co tyle diod, po drugie w jaki sposób jest zasilona cewka przekaźnika? przysick chwilowy też troche nie w tym miejscu. wiem chyba o co ci chodziło ale schemat jest zły, poza tym nie wiem czy uwzględniłeś fakt, że napiecie zasilające pompkę paliwa pojawia się po przekręceniu stacyjki tylko na ok. 2 sekundy a potem dopiero podczas rozruchu.
 • Poziom 11  
  Ja poproszę o dobry schemat.... Powiedziałem że to dla mnie za trudne ale po prostu nie wiedziałem o co w nim chodzi.... :) ... A tek może podejmę wyzwanie :)
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  To co ty narysowałeś możesz zastosować jest to najprostsza metoda. Wyłącznik musi być włącz wyłącz a nie chwilowy. POZDRAWIAM