Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blok Wodny CPU + NB + GPU + sekcja zasilania, może nawet zasilaczDIY

AnyKey 20 Kwi 2014 15:32 2028 1
  • #1 20 Kwi 2014 15:32
    AnyKey
    Poziom 25  

Witam.

Mam pewien dylemat dotyczący zrobienia własnego bloku wodnego. Na stanie mam płaskownik miedziany o wymiarach dł. 270mm, szer. 40mm, wys. 10mm. w większości artykułów jakie czytałem ludzie do takich rzeczy używali miedzi o szerokości co najmniej 60mm, szybkim rzutem oka sprawdziłem, czy serokość 40mm będzie zakrywała IHSa procesora na podstawkę LGA775 i okazało się, że jest nawet o kilka mm szersza od PCB procesora, więc z tym nie powinno być problemu.

Teraz muszę jakoś wykombinować jaki system odbierania ciepła zrobić po kilku godzinach poszukiwań odnalazłem 2 bloczki, które mnie zainteresowały, i na których chciał bym się wzorować jako blok na chłodzenie CPU
    Lepsze fotki i recenzja tych bloczków -> http://www.purepc.pl/node/735?page=0%2C0

Najchętniej skorzystał bym z pierwszej konstrukcji.

Czy wykonanie tego narzędziem typu Dremel na odpowiedniej konstrukcji posuwisto-zwrotnej, i tradycyjną tarczą do cięcia metalu dam radę osiągnąć podobny efekt ? Oczywiście rowki będę nacinał powolnym ruchem podłużnym, nacinając kolejno każdy rowek o ~1mm, do głębokości 7mm lub 8mm, to samo tyczy się nacięcia rowka na uszczelkę typu O-Ring, z tym że tu nie będę szalał i zrobię rowek 0,5mm - 1mm. Frezy na ciecz wychodzącą zostaną zrobione na wiertarce stołowej (i ole są konieczne). Wszystko chciałem zamknąć Plexą o grubości 8mm, którą również mam na stanie, jest to wystarczająco duży kawałek, więc w razie pęknięcia przy cięciu nie zabraknie mi go na nic.
    Finalnie blok wodny miał by wymiary zewnętrzne 85mm - 90mm x 40mm x 10mm, wewnętrzne 75mm - 80mm x 30mm x 7mm-8mm z miejscem na rogach na przykręcenie plexy, Top był by szerszy o 5mm - 10mm + "nóżki" do mocowania na płycie głównej.

Co oprócz np. tarcz do cięcia metalu lub stalowych tarcz do cięcia drewna (jak jest możliwość) i opcjonalnie freza do wykonania odpływów cieczy będę potrzebował.

Na dzień dzisiejszy chcę wykonać jedynie blok wodny na CPU, ale w planach mam "zblokować" wszystko co wydziela ciepło w komputerze i w miarę możliwości i talentu wykonać chłodzenie wodne na zasilacz (póki co rozważam taką opcję).

Z reszty tego kawałka miedzi będę jeszcze chciał wykonać bloki na GPU, NB i sekcję zasilania jak będzie się dało i zajdzie taka potrzeba.

Proszę o porady w sprawie samych narzędzi (nie mam dostępu do typowej frezarki), grubości dna bloku, i sposobu wykonania odpływów cieczy z bloku.

0 1
  • #2 24 Kwi 2014 16:42
    Oximon
    Poziom 27  

Ogólnie w domowych chłodzeniach wodnych problematyczna jest szczelność. Elementy metalowe pod wpływem temperatur będą się kurczyć i rozszerzać, stąd po pewnym czasie mogą wystąpić nieszczelności. Nie pokusiłbym się także o wodowanie zasilacza. Występujące w nim wysokie napięcie w połączeniu z ewentualnym przeciekiem może wywołać nawet pożar.

0