Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Sattelite L500D-149 - Laptop nie łączy z wifi, mimo sterowników.

adzi0 20 Kwi 2014 16:14 5169 27
  • #1 20 Kwi 2014 16:14
    adzi0
    Poziom 9  

Witam.

Wpadł mi w łapy laptop jak wyżej - miał wgrany WIn7 Professional, ale nalepka jest z kodem do Home Premium, więc pobrałem tego Wina w wersji PL, wgrałem i było wszystko OK, po kilku godzinach system stwierdził, że jest nieoryginalny. Potwierdziłem telefonicznie i wszystko jest OK z WINDOWSEM jednak nie mogę połączyć się z wifi. Ten laptop nie ma manualnego włącznika WiFi, jest tylko Fn+F8, ale na to nie reaguje, wgrywałem wszystkie różne wersje sterowników ze strony Toshiby, i nadal nic. Koło zegarka mam brak dostępnych połączeń... (prostokąciki z czerwonym krzyżykiem). Dodam, że Fn+inne F-ki działają bez zarzutów. W menedżerze urządzeń ani w połączeniach sieciowych nie można włączyć WiFi. Przywróciłem bios, nic nie dało. Nie wiem co zrobić z tym WiFi. Mam wgrane dwa sterowniki do karty. Kiedy wyłącze jeden, nic się nie dzieje, gdy wyłącze drugi te prostokąciki koło zegarka zamieniają się w kwadrat z wtyczką. Żadnych wykrzykników już nie mam w menadżerze.

Cytat:
    Karta sieciowa Broadcom 802.11n:
    PCI\VEN_14E4&DEV_4357&SUBSYS_E021105B&REV_01
    PCI\VEN_14E4&DEV_4357&SUBSYS_E021105B
    PCI\VEN_14E4&DEV_4357&CC_028000
    PCI\VEN_14E4&DEV_4357&CC_0280

Cytat:
    Realtek PCIe FE Family Controller #2:
    PCI\VEN_10EC&DEV_8136&SYBSYS_FF001179&REV_02
    PCI\VEN_10EC&DEV_8136&SYBSYS_FF001179
    PCI\VEN_10EC&DEV_8136&CC_020000
    PCI\VEN_10EC&DEV_8136&CC_0200

Toshiba Sattelite l500d-149
    PSLT0E
    7-emka 64 bitowa

Już nie wiem co zrobić, bo próbowałem wszystkiego. 12h nad nim ślęczę. Bardzo proszę o pomoc !! Pozdrawiam.

1 27
  • #2 20 Kwi 2014 21:08
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Pokaż zrzut manager urządzeń z rozwiniętą karty sieciowe.
    Karta jest załączona ? zrzut z kart sieciowych.

0
  • #4 21 Kwi 2014 12:25
    bogiebog

Pokaż połączenia sieciowe.

0
  • #5 21 Kwi 2014 12:46
    adzi0
    Poziom 9  

Gdy podłącze router kablowo to internet działa. Czy to mogą być złe sterowniki do karty bezprzewodowej ?

0
  • #6 21 Kwi 2014 13:36
    bogiebog

Sterowniki do WIFI wgrane ze strony toshiby ? nie, zatem spróbuj od toshiby ?
    Sterowniki do WIFI wgrane ze strony goshiby ? tak, spróbuj zatem ze strony producenta chipsetu WIFI.

gugle Sattelite L500D-149 how to tunr on WIFI

0
  • #7 21 Kwi 2014 14:28
    adzi0
    Poziom 9  

Sterowniki ze strony toshiby, LAN Drivers to będą, prawda? Bo chyba nie Modem Drivers albo Wireless Drivers ? W sumie to instalowałem wszystkie... Spróbuję pobrać te do Broadcom

0
  • Pomocny post
    #8 21 Kwi 2014 21:21
    bogiebog

Wireless Drivers = WIFI.

2
  • #9 22 Kwi 2014 01:11
    adzi0
    Poziom 9  

Poinstalowałem jeszcze stewoniki, w tym do broadcoma i nic, nadal nie reaguje , nie widzi wifi... Proszę o pomoc !~

0
  • Pomocny post
    #10 22 Kwi 2014 07:46
    Polon_us
    Poziom 41  

Tak z czystej ciekawości - ten laptop miał wymienianą kartę WiFi? Wg specyfikacji powinna była być karta firmy Realtek.

Inną sprawą jest to, żeby uaktywnić WiFi w tym laptopie potrzebne jest oprogramowanie Toshiby - "Hardware Setup" - musisz je zainstalować - upewnij się, że wybrałeś poprawną wersję Win7-64bit. Po instalacji powinno ukazać się ono jako HWSetup.

Cytat -> if you search HWSetup in the start menu search bar open it and click on the lan tab. Check to make sure built in LAN is enabled and wireless communication switch is on - wytłuszczenie dodane przeze mnie.

Po włączeniu programu klikasz na zakładkę LAN i sprawdzasz czy jest aktywne (Enabled) i czy przełącznik Wifi jest w pozycji On. Przez "przełącznik" mam na myśli ustawienie w tym programie :)

Powodzenia :)

0
  • #11 22 Kwi 2014 11:58
    adzi0
    Poziom 9  

Niestety, nie powiem Ci czy miał wymienianą, bo tego nie wiem. Na nalepce WiFi z tyłu laptopa też jest Realtek... Hm, czy mogłem wgrać inne sterowniki i dlatego jest Broadcom a nie Realtek ? Ale gdyby sterowniki były nie takie to nie pokazywałoby w menadżerze urządzeń wykrzykników ? Może odintalować wszystko i jeszcze raz spróbować wgrać stery ze strony Toshiby do Wireless ?

Hardware Setup pobierałem i HWSetup mam w pasku autostartu i w Sieci LAN mam wszystko włączone.

Właśnie teraz próbuje pobrać sterowniki do tych klawiszy Fn+Fx... i je wgrać, bo ich nie wgrywałem...

Dodano po 39 [minuty]:

Odinstalowałem wszystko, pobrałem tylko to:
    TO

Instalacja chwile trwała, zainstalowałem i uruchomiłem komputer ponownie i nic to nie dało, jest nadal tak jak po odinstalowaniu wszystkiego:

Screeny z AIDY:
    Toshiba Sattelite L500D-149 - Laptop nie łączy z wifi, mimo sterowników. Toshiba Sattelite L500D-149 - Laptop nie łączy z wifi, mimo sterowników. Toshiba Sattelite L500D-149 - Laptop nie łączy z wifi, mimo sterowników.

Dlaczego na SS'sie 3-cim jest inna karta niż na 2-gim ?Czy to ta sama tylko inny kod urządzenia jakiś czy coś ? Faktycznie karta jest tu jakaś broadcomo'wa... Właśnie instaluje DeviceDoctora i za jego pomocą spróbuję ogarnać sterowniki...

Aha, dodam, że gdy był wgrany WIN7 Proffesional też Wifi nie łapało, oczywiście ZAWSZE przy włączniu kompa kontrolka wifi na latopie zaświeca się na pomarańczowo.

Czekam dalej na sugestie, pozdrawiam.

0
  • #12 22 Kwi 2014 12:27
    Polon_us
    Poziom 41  

Może spróbować starą metodę dla urządzeń Plug-n-Play?

Usunąc (wyinstalować) wszystko co dotyczy się kart sieciowych Wifi, czy to Realtek czy Broadcom (i może LAN), następnie restart laptopa. Windows w takim przypadku sam decyduje, co zainstalować. Może wybierze prawidłowe sterowniki :)

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić fizycznie, jaka karta sieciowa jest zainstalowana. Powinna być dostępna od spodu laptopa. W mojej Toshibie (Satellite A505) tak właśnie jest.

Te ustalenie było by bardzo pomocne. Przynajmniej wiadomo było by na 100% na jakiej karcie "jedzie" ten laptop.

0
  • #13 22 Kwi 2014 12:29
    adzi0
    Poziom 9  

No i odisntalowałem wszystko, system sam wgrał sterowniki (aktualizacja sterownika przu urzadzeniu z wykrzyknikiem) i wgrał w/w Broadcoma i nadal na przycisk nie reaguje, wifi nie ma, przez kabel Ethernet internet normalnie działa... Spróbuje jeszcze potem wgrać sterowniki do płyty głównej bo w końcu z tego co wyczytałem z AIDY to karty sieciowe są zintergorwane z płytą główną.

0
  • Pomocny post
    #14 22 Kwi 2014 12:58
    Polon_us
    Poziom 41  

Spróbuj identyfikacji karty wg Toshiba -> Link

Ciekawe, co pokaże ...

Popatrz na tę stronę -> Link - Step 12 - pokazuje on położenie karty WiFi. Co prawda to jest dla wersji L505 ale nie sądzę, żeby to robiło różnicę w tym przypadku.

0
  • #15 22 Kwi 2014 20:18
    adzi0
    Poziom 9  

Niestety, tego PC Tools mój lapek nie ma, pewnie trzeba coś zainstalować...

Pod tą pokrywką co na foto jest ram, tam raczej nie znajdę karty sieciowej. Właśnie pobieram wszystko do tego modelu lapka i będę instalował po kolei. Może pomoże... Czekam na kolejne sugestie ?

0
  • #16 22 Kwi 2014 20:36
    bogiebog

Ściąg dystrybucję linix live jakąś, wypał płytkę, uruchom i zobacz czy WIFI odpali pod linuxem.

0
  • #17 22 Kwi 2014 23:53
    adzi0
    Poziom 9  

Zrobiłem tak jak mówiłeś... Na tym Linuxie wyskoczyła mi konsola, linux login, więc wpisałem linux no i nie wiem bardzo co dalej... Jakichś komend do wifi czy cos to nie znalazłem... Co z tym zrobić ?

0
  • #18 23 Kwi 2014 01:11
    bogiebog

Nie wiem którą dystrybucję ściągnałeś,

gugle: configure WIFI linux NAZWA_DYSTRYBUCJI

linux powinien wykryć kartę WIFI automatycznie,

co za distro ściągnąłeś linuxa ?

0
  • #19 23 Kwi 2014 02:26
    Polon_us
    Poziom 41  

adzi0 napisał:
    Pod tą pokrywką co na foto jest ram, tam raczej nie znajdę karty sieciowej.

Przyznaję się do błędu, karta WLAN (Wifi) jest pod klawiaturą, nie jest specjalną filozofią odłączyć klawiaturę, aby sprawdzić kartę :) Ale to będzie ostateczność.

Znalazłem szczegółową instrukcję napraw tego laptopa (którą zamieszczam poniżej) i są tam interesujące informacje.

Some computers in this series are equipped with a Wireless LAN (WLAN) card. This
    WLAN module may come with the following types (depending on the model):
     Realtek 802.11 bg (8187SE), bgn (8192E 1x2)
     Atheros 802.11 bg (HB95 1x1n), abgn (HB92 2x2), bgn (HB93 2x2)

Info str. 1-4 (str. 22 PDF)
    Ani słowa o karcie Wifi BroadCom.

I drugie:

Check that the wireless communication function is enable by BIOS setup or
    FN+F8 , and then make sure that the wireless communication LED on the front
    panel is light.
    - str. 2-27 (str. 63 PDF)

Powyższy akapit mówi, że bezprzewodową komunikację można umożliwić przez naciskanie klawisz Fn+F8 LUB poprzez zmianę ustawienia BIOS, światełko kontrolne Wifi powinno się zaświecić. Także, jeżeli dotychczas nie udało się zmusić klawiszy Fn+F8 do działania, to można to ominąć ustawieniem BIOS.

To tyle z tej instrukcji. I moje sugestie ..

Z strony Toshiby sugerowałbym zainstalowanie aplikacji "Value added package". Pakiet ten zawiera w sobie "Toshiba PC Diagnostic Tool". Powinno to pomóc w ostatecznym ustaleniu, jaka karta jest w tym laptopie.

Również pomocna może być aplikacja "ConfigFree". Sprawdza ona laptop pod względem komunikacji z światem zewnętrznym i pomaga w lokalizacji problemów związanych z ową komunikacją.

ConfigFree is a suite of utilities to allow easy control of communication devices and network connections. ConfigFree also helps you to find communication problems and create profiles for easy switching between location and communication networks.

Proszę pamiętać o wyborze odpowiedniej wersji Windows i wersji bitowej

adzi0 napisał:
    ... końcu z tego co wyczytałem z AIDY to karty sieciowe są zintergorwane z płytą główną.

To dotyczy oczywiście tylko wejścia LAN. Karta WiFi połączona jest przez złącze PCI.

0
    Załączniki:
  • #20 23 Kwi 2014 17:56
    adzi0
    Poziom 9  

Ciekawe rzeczy:

To jest to 32bit czy 64 ?! Czy to całkiem inne rzeczy ? Bo się zgubiłem :D. A karta nadal Broadcom.
    Value Added package zainstalowany, ConfigFree też i nic.
    Teraz tak, zainstalowałem ten VAP, było tam coś o klawiszach funkcyjnych i normlanie na monitorze przy pomocy myszy wyłączyłem sobie panel dotykowy tak dla ekesperymentu. Klawiszem go włączyć nie można pomimo tego, że wszystkie inne działają. Właśnie Fn+F8 i Fn+F9 nie reaguje. Sprawdzałem te klawisze KeyboardTestem i oba działają. Niestety, przy pomocy myszy mogę włączyć funkcje, odpowiednio dla ESC-F7 i F9....

W BIOSIE wszystko ON i ENABLED, pomarańczowa kontrolka od wifi zapala się na ok 5s przy starcie kompa, i to wszystko. Ale co to teraz zobaczyłem... !! Wszedłem do BIOSA by sprawdzić jeszcze raz czy na pewno enabled i ON, i w BIOSIE ta kontrolka świeci się cały czas na pomarańczowo, a włączam kompa i za huhu nie można tego odpalić !!!

Pozstałe obrazki z ConfigFree:

Tymczasem instaluję kolejne sterowniki po kolei... Ale trochę się uspokoiłęm, jednak nie potrafię zrozumieć,dlaczego w BIOSie się świeci a tu nie można włączyć tego ustrosjtwa. Tu coś chyba jest z tymi klawiszamy funkcyjnymi, bo dwa ostatnie nie działają... I teraz tak: po zainstalowaniu VAP nie mogę w ogóle użyć klawiszy funkcyjnych ! Zaden nie działa, przy pomocy myszy włączyłem tylko panel dotykowy....

E: Wszystkie klawisze już działają, tzn funkcyjne oprócz F8... Panel dotykowy również mogę wyłączyć poprzez Fn+F9, potzebne były sterowniki do niego. Zainstalowałem wszystko do tego lapka ze strony Toshioby i nadal nie reaguje na Fn+F8

0
  • #21 23 Kwi 2014 19:39
    viwaldi1
    Poziom 24  

A toshiba nie bedzie miala whitelist wlan w biosie? Gdzies jest watek o czyms takim na naszym forum. Pomysl o podmianie karty wlan na taka, ktora byla dedykowana do tego modelu. Ewentualnie wygrzebac karte i zakleic jej odpowiednie piny.

v

wspomniany watek -> Link

0
  • Pomocny post
    #22 24 Kwi 2014 05:50
    Polon_us
    Poziom 41  

A może spróbować tzw. hard reset laptopa? Czytałem na jednym z wątków dotyczących Wifi, że to pomogło odblokować kartę :)

Przy wyłączonym laptopie odłączyć zasilacz, wyjąć baterię, odczekać kilka(naście?) minut, włożyć baterię, podłączyć zasilacz i włączyć laptopa.

adzi0 napisał:
    ... To jest to 32bit czy 64 ...

Moja toshiba (win7 64-bit) pokazuje podobnie w "PC Diagnostic Tool" . Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sprawdził -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Informacje o systemie. Tam również możesz sprawdzić dane karty Wifi.

Również sprawdź jeszcze raz w Menedżerze Urządzeń, że nie masz żadnych wykrzykników czy znaków zapytania przy urządzeniach.

adzi0 napisał:
    i w BIOSIE ta kontrolka świeci się cały czas na pomarańczowo, a włączam kompa i za huhu nie można tego odpalić !!!

Może Windows ją wyłącza?

W "Połączeniach Sieciowych" upewnij się karta jest włączona. Spróbuj użyć Windows do diagnozowania połączenia Wifi z tej karty.

0
  • Pomocny post
    #23 24 Kwi 2014 13:26
    recki-quadra
    Poziom 17  

Ja bym sprawdził może inaczej - jakąś inną kartę na podmiankę i wtedy zobacz co się dzieje. Kwestia dedykowanych kart do konkretnego modelu lapka występuje ale ja spotkałem tylko jednego takiego (IBM R40) który na innych kartach stroił fochy. Wystarczyło ściągnąć program który po zabootwaniu przestawił jakiś parametr w biosie (nie dostępny dla zwykłaego usera) i lapek przyjmował równo wszyskie karty.
    A co do linuxa - ściągnij ubuntu live cd - zabootuje i dalej już pdobnie do poczciwej windy - odpalają się okienka i tam też możesz sprawdzić co się dzieje z wifi.
    Nie wiem czy to tylko moja przypadłość ale nie udało mi się zmusić do współpracy win7/win8 z sieciami z szyfrowaniem poniżej wpa także miej to też na uwadze

0
  • #24 26 Kwi 2014 16:52
    adzi0
    Poziom 9  

Polon_us hard reset nic nie dał... W Menedżerze żadnych wykrzykników. Też myślę, że Winda ją wyłącza, ale czemu i jak jej pomóc ?
    Toshiba Sattelite L500D-149 - Laptop nie łączy z wifi, mimo sterowników. Toshiba Sattelite L500D-149 - Laptop nie łączy z wifi, mimo sterowników.

recki-quadra pamiętasz co to był za program ? Nawet na nalepce z tyłu mam Radio Device RTL8187SE... Ok, zasysam ubuntu i dam znać co dalej na linuxie...

0
  • #25 28 Kwi 2014 10:47
    recki-quadra
    Poziom 17  

Nie mam bladego pojęcia - to było już kilka dobrych lat temu ale ten program był dedykowany do tego konkretnego modelu laptopa także bardzo wątpię żeby w Twoim wypadku coś pomógł (wypalałeś go na płytce, bootowałeś kompa z płytki, program przestawiał ten parametr, bootowałeś normalnie i wszystko grało).

0
  • #26 28 Kwi 2014 18:07
    adzi0
    Poziom 9  

No i tak... Na linuxie to samo. Tego suwaczka nie da się przesunąć na ON, sam cofa się na OFF... No nic, chyba została tylko podmiana karty. Macie może jakieś instrukcje, czy fotki jak wyciągnać kartę gdy jest ona pod klawiaturą? Z góry dzięki.

E: Linux twierdzi, że Wifi is disabled by hardware switch.

0
  • #27 28 Kwi 2014 18:22
    Polon_us
    Poziom 41  

adzi0 napisał:
    Macie może jakieś instrukcje, czy fotki jak wyciągnać kartę gdy jest ona pod klawiaturą? Z góry dzięki.

W wpisie #19 umieściłem instrukcję napraw tego laptopa. Jest tam m.in. instrukcja wymiany karty WiFi.

0
  • #28 29 Kwi 2014 11:36
    adzi0
    Poziom 9  

I faktycznie było rzeźbione przy karcie sieciowej. Zamocowana na jedną śrubkę.

Broadcom BRCM... Skoczę dziś na miasto i postaram się kupić dedykowaną, RTL 8187 SE, na allegro koszty są śmieszne, jednak ciekawe czy dostanę taką w sprzedaży...

Proszę o niezamykanie moderatorów jeszcze tematu... Kliknę 'rozwiązane' jeżeli po podmianie karty WiFi z nami zagada :). Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc. Mam nadzieję, że zmiana karty rozwiąże ten problem...

W sklepie nie mogłem dostać takiej karty, muszę zamówić z allegro. Podmieniłem z Toshiby L300 na taką:
    Link

ale system jej nie widział. Być może... Jest dwa razy większa od tej, która powinna być... Nawet otwory na śrubki się nie zgadzały.Muszę poczekać na tą dedykowaną....

Kłopot ROZWIĄZANY !!! Wymiana karty sieciowej na RTL 8187SE za 5zł przyniosła oczekiwany efekt. Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc.

1