Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iskrzenie w zasilaczu Modecom MC-350 - czy jest powód do zmartwień?

Coremeil 20 Kwi 2014 17:09 1536 8
  • #1 20 Kwi 2014 17:09
    Coremeil
    Poziom 15  

Witam,
    Niedawno z tego zasilacza zaczęły dochodzić dziwne odgłosy iskrzenia (przy obciążeniu CPU). Zasilacz wykręciłem i postawiłem na obudowie.
    Po obciążeniu CPU po chwili znów było słychać taki specyficzny dźwięk z zasilacza. Po poruszeniu go widoczny był przez chwile dymek :!:
    Natychmiast go wyłączyłem, rozkręciłem i przedmuchałem z kurzu.
    Mój problem polega na tym że po ponownym włączeniu żadnych dźwięków nie słyszę ale raczej ciężko mi uwierzyć że była to wina kurzu.
    Wcześniej posiadałem prądożerną kartę graficzną i zasilacz radził sobie bez problemu. Teraz gdy jestem na integrze takie efekty mnie spotykają.

Z tego co wiem ta seria zasilaczy jest bardzo udana i zasilacz stabilnie trzyma napięcia.

Nie wiem gdzie szukać przyczyny tego iskrzenia, nie wiem także czy użytkowanie tego zasilacza jest bezpieczne.
    Proszę o pomoc.

0 8
  • #2 20 Kwi 2014 17:17
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Mógłbyś zamieścić dokładne zdjęcia wnętrza zasilacza?
    Oceniłeś stan wszystkich komponentów?

Coremeil napisał:
    Z tego co wiem ta seria zasilaczy jest bardzo udana i zasilacz stabilnie trzyma napięcia.

Mierzyłeś napięcia jakie daje po tym zdarzeniu?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

0
  • #3 20 Kwi 2014 17:20
    badboy84
    Poziom 37  

Jeżeli zasilacz iskrzy to jest to powód do zmartwień, chyba że to o czym piszesz to piszczenie cewek a niektóre tak mają.

0
  • #4 20 Kwi 2014 17:31
    krzysiek1959
    Użytkownik obserwowany

Witam. na pewno to jest powód do niepokoju.Iskrzenie i zauważony dymek świadczy o zimnym lucie pod którymś elementem lub przewodem.Rozebranie i zdiagnozowanie usterki to unikniesz
    poważnych kłopotów z komputerem.

0
  • #5 20 Kwi 2014 17:55
    Coremeil
    Poziom 15  

Iskrzenie w zasilaczu Modecom MC-350 - czy jest powód do zmartwień? Iskrzenie w zasilaczu Modecom MC-350 - czy jest powód do zmartwień? Iskrzenie w zasilaczu Modecom MC-350 - czy jest powód do zmartwień?
    Iskrzenie w zasilaczu Modecom MC-350 - czy jest powód do zmartwień? Iskrzenie w zasilaczu Modecom MC-350 - czy jest powód do zmartwień? Iskrzenie w zasilaczu Modecom MC-350 - czy jest powód do zmartwień?

Do drugiej strony trzeba się dobrać by znaleźć zimne luty, z tego co widzę nie będzie to łatwe.

Dymek poleciał ale mógł być to kurz, nie jestem pewny do końca. Zapachu żadnego nie wyczułem. Lepiej jednak to sprawdzić.

Dźwięk raczej z cewki nie pochodził. Kiedyś słyszałem identyczny gdy kabel zasilacza nie był dociśnięty do końca, ale w tym wypadku był. Kilkukrotnie się upewniałem.

0
  • #6 20 Kwi 2014 18:10
    krzysiek1959
    Użytkownik obserwowany

Zrób zdjęcie z drugiej strony płytki,dymek mógł polecieć właśnie z zimnego lutowania pod dławikiem.Zrób dokładniej zdjęcie jak post niżej

0
  • #7 20 Kwi 2014 18:11
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Przyjrzyj się dokładnie płytce PCB.

Wydaje mi się, czy tam się coś wydarzyło?
    Iskrzenie w zasilaczu Modecom MC-350 - czy jest powód do zmartwień?

Innych nieprawidłowości wizualnych nie zauważyłem, oprócz tego, że jeszcze trochę kurzu masz w tym zasilaczu.

Jeśli nie masz podstawowej wiedzy na temat napraw zasilaczy i pomiarów, powinieneś go oddać w ręce fachowca. Tam są wysokie napięcia, niebezpieczne dla zdrowia, życia i bezpieczeństwa.

0
  • #8 23 Kwi 2014 14:14
    Coremeil
    Poziom 15  

Wczoraj zasilacz przeczyściłem sprężonym powietrzem. Od drugiej strony nie widać żadnych podejrzanych lutów, na oko wszystko wydaje się być w porządku.
    Wczoraj po przeczyszczeniu było słychać jeszcze przez chwile ten dźwięk. Ale sam już nie wiem bo to może jednak cewka. Po stuknięciu w zasilacz dźwięk ustał i już go nie usłyszałem.
    Pracuje stabilnie, nigdy nie miałem żadnych restartów itp.
    Gdy jest cisza to słychać z niego bardzo ciche popiskiwanie ale jak już jest w obudowie to z odległości jednego metra już nic nie słychać. :)

0
  • #9 23 Kwi 2014 14:20
    BILGO
    Poziom 38  

Coremeil napisał:
    Gdy jest cisza to słychać z niego bardzo ciche popiskiwanie ale jak już jest w obudowie to z odległości jednego metra już nic nie słychać. :)

To jest normalne.
    Coremeil napisał:
    Po stuknięciu w zasilacz dźwięk ustał i już go nie usłyszałem.

Może to wentylator tak było słychać ??
    Ewentualnie są gdzies zimne luty od strony pierwotnej, dla pewności jak już otworzyłeś zasilacz to popraw je.

0
  Szukaj w 5mln produktów