Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ręczne załączanie wentylatora w komputerze

21 Kwi 2014 08:33 2601 7
  • Poziom 7  
    Jestem zmuszony do zabrania się za poprawę chłodzenia mojej karty graficznej (HD4850). Chłodzenie to Asus Dark Knight z GTS250 (oryginalne miało problemy z łożyskiem i stało się już zbyt głośne) i niestety nie mam możliwości podłączenia go w taki sposób aby sterowała nim karta graficzna (3pin vs 4pin) dlatego podłączyłem go bezpośrednio pod molex. Meczące stało się jednak przekładanie kabli gdy temperatura skoczy powyżej 50 stopni, dlatego postanowiłem wykonać prosty przełącznik. Chciałem się jednak upewnić że nic nie uszkodzę. Poniżej zamieszczam mały schemat pokazujący jak to sobie wyobrażam. chciałem jeszcze zapytać co zrobić z żółtym przewodem? Czy dobrym posunięciem byłoby podłączenie go do innej wtyczki?
  • Poziom 31  
    Środkowy (w Twoim przypadku żółty) to przypadkiem nie "plus" czyli 12V? Czarny masa, a drugi skrajny odczyt obrotów.
    Jeśli nie potrzebujesz znać ilości obrotów, to nie podłączasz go nigdzie. Takiemu wentylatorowi do poprawnej pracy wystarczą dwa przewody.

• Poziom 43  
  • Poziom 25  
    Witaj. Można i w ten sposób ale;Będziesz musiał sam przełączać napięcie zasilania . Ja bym zastosował termistor i ze wzrostem temperatury wentylator kręcił by się szybciej . Co do żółtego przewodu z wentylatora żółty - sensor (kontroler obrotów wentylatora)
  • Poziom 31  
    @up - jesteś pewny tego żółtego? :) Kolory niestety nie są standaryzowane.

Np. u mnie w wentylatorach Noctua zółty (jako środkowy w 3pin) to właśnie +12V jak napisałem, a nie sensor.

• Poziom 25  
    Jeżeli wykorzysta termistor lub AVT1596 B który podał pan moderator to sensor jest zbędny . głowy nie dam co do kolorów
  • Poziom 38  
    Nie prościej zrobić prosty układ na LM317 i płynnie sterować obrotami (napięciem) na wentylatorze ?
  • Poziom 7  
    rzymo napisał:
    Środkowy (w Twoim przypadku żółty) to przypadkiem nie "plus" czyli 12V? Czarny masa, a drugi skrajny odczyt obrotów.
    Jeśli nie potrzebujesz znać ilości obrotów, to nie podłączasz go nigdzie. Takiemu wentylatorowi do poprawnej pracy wystarczą dwa przewody.

W moim przypadku jest to regulacja obrotów. Wentylator który jest na schemacie, to zwykły wentylator 3 pinowy jakiego zdjęcie udało mi się znaleźć. Zdjęć mojego coolera jest jak na lekarstwo. Problemem jest to ze jeśli nie podłącze wszystkich 3 przewodów (czarny - masa, czerwony - faza, żółty - obroty), to wiatrak stoi i nie ruszy nawet jak się go ruszy palcem.

marek216 napisał:
    Zastosuj sterownia wentylatora za pomocą zewnętrznego czujnika.
    Czy w tym kraju myślenie boli albo jest karalne?
    http://sklep.avt.pl/regulator-obrotow-wentylatora-zestaw-do-samodzielnego-montazu-52000.html

Zastanawiałem się nad tym, ale wydaje mi się, ze w przypadku karty graficznej której temperatura oscyluje w granicach 40 stopni, wiatrak pracowałby cały czas z pełną prędkością. Wolałbym jednak ręcznie zmieniać temperatury wedle własnego uznania. Komputer stoi na biurku i wolałbym mieć cichy sprzęt, a dopiero przy odpaleniu jakiejś gry przełączyłbym sobie wiatrak na 12V. Wadą są też gabaryty i cena (choć nie wygórowana). Jeśli miałbym zdecydować się jednak na regulacje obrotów bez mojej ingerencji, to ciekawszym rozwiązaniem wydaje mi się propozycja użytkownika macieja czyli termistor. Jest mały (mógłbym go wsadzić pod radiator, a więc odczyt temperatury będzie lepszy) i tani.

Rozważam też podłączenie go na stałe pod 12V i włączenie w fazę potencjometru. Mam pomiar temperatury na przednim panelu i oba czujniki zamocowałem na karcie graficznej, więc mógłbym na bieżąco kontrolować temperatury (jest jeszcze alarm po przekroczeniu bezpiecznej temperatury)