Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[ATmega32][Bascom] - BMP085 niestabilne odczyty

21 Apr 2014 17:00 1188 2
  • Level 30  
    Witam,
    tworzę coś na kształt stacji meteo, odczyt temperatur, wilgotności i ciśnienia.
    Do pomiaru ciśnienia zastosowałem BMP085 i tu pojawił się problem, teoretyczne wszystko działa, ale pomiary temperatury i ciśnienia strasznie pływają.
    Zaraz po włączeniu odczyty są chyba najbardziej wiarygodne, później temperatura podnosi się o ok.2-3°C i automatycznie spada ciśnienie. Jak się ogrzeje czujnik do od ok. 25°C do ok. 33°C to odczyty ciśnienia potrafią spaść o ok 30hPa.

Odczyty temperatury porównuję z odczytami z DS18B20 i DHT11 które są zbliżone.
    Z ciekawości i chęci eliminacji błędu w kodzie poszukałem innego i na nim też się tak dzieje. Dane kalibracyjne odbiegają trochę od tych z datasheeta, ale są zbieżne ze znalezionymi gdzieś w necie, jak ktoś będzie zainteresowany to podam.

Nie oczekuję laboratoryjnej dokładności, ale taki pomiar ciśnienia nie jest zbyt wiarygodny. Czy te czujniki tak mają? Czy mój egzemplarz jest felerny?
  • Level 32  
    Sprawdź dokładnie algorytmy kalibracji bo one są dość zawiłe i łatwo coś pokręcić. U mnie występuje spadek odczytów ciśnienia o jakieś 1-2hPa gdy słońce zaświeci na obudowę i temperatura wzrośnie o jakieś 20 stopni.

Przykładowe wyniki ze stycznia:
    [ATmega32][Bascom] - BMP085 niestabilne odczyty
  • Level 30  
    Trochę to trwało ale udało mi się rozwiązać problem. Wymagało to trochę wysiłku bo w końcu siadłem i napisałem wszystko sam od początku, teraz odczyty są stabilne i pokrywają się z innymi.