Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oscyloskop - pomiar przebiegów w falowniku

21 Kwi 2014 17:02 2616 8
 • Poziom 14  
  Witam serdecznie,
  Potrzebuję pomocy przy naprawie falownika, uszkodzeniu uległ moduł igbt, boję się jednak czy powodem uszkodzenia nie była awaria elementów sterujących modułem. Próba zmierzenia przebiegów sterujących i wyjściowych koćzy się strzałem oscyloskopu. Dopiero później doczytałem, że max napięcie dla oscyloskopu to 400V, przeglądając znany portal aukcyjny nie znalazłem oscyloskopów na większe napięcie. Uruchomienie falownika z uszkodzonym sterowaniem modułu igbt z pewnością doprowadzi do jego ponownego uszkodzenia. Czy możecie popowiedzieć jak testować falownik przed uruchomieniem, żeby nie uszkodzić bardziej układu. Chidzi mi o jakiś sposób typu sprawdzania przetwornicy przez podłączenie szeregowej żarówki do zasilania. Jakie macie sprawdzone sposoby testowania falownika nie prowadzące do dalszych - większych uszkodzeń.
  z góry dziękuję za pomoc.
  pzdrawiam
 • Poziom 26  
  Czy słyszał Kolega o oscyloskopach z izolowanym wejściem? O zasilaniu oscyloskopu z transformatora separacyjnego lub baterii? Czytał kolega o oscyloskopach Tektronix serii TPS
  Ile kosztują uszkodzony moduł IGBT? Sposób diagnozy zależy od konkretnego przypadku, okoliczności uszkodzenia itp. Najlepiej mieć oscyloskop izolowany ale nie zawsze się go ma, a także nie zawsze jest on absolutnie potrzebny. Czasem wystarczy intuicja, doświadczenie, multimetr, mostek RLC z ESR, rzadziej transformator separacyjny z oscyloskopem. Od sprzętu ważniejsza jest wiedza, gdzie i jak mierzyć.
  Czy na pewno konieczne są pomiary w bramce górnego tranzystora? Czy kolega załatwił oscyloskop, co by wynikało z postu?
 • Poziom 41  
  Do oscyloskopu stosuje się sondę z odpowiednim dzielnikiem, przez co rozszerza się zakres pomiarowy.
 • Poziom 14  
  @ pawel
  Dzięki za odpowiedź,
  oscyloskop przetrwał, chyba sonda oberwała, ponieważ podczas testu nie pokazuje idealnie prostokątnego przebiegu,ale druga sonda jest ok i pokazuje dobrze. Po krótkim przeglądzie tektronix tps muszę tą opcję odrzucić ze względu na cenę mocno zaporową dla amatora jak ja, takie urządzenia muszą mocno na siebie zarabiać:(
  Czy dobrze rozumiem, że wystarczy podłączyć oscyloskop do ups'a zasilanego z baterii i strzałow nie będzie nawet przy napięciu 600V które występuje na kondensatorach w falowniku? Czyli należy tylko zadbać, aby oscyloskop nie był zasilony z tego samego źródła co układ mierzony?
  Uszkodzony moduł to FP75R12KT3 kosztuje 50$ w chinach jest już zamówiony. Co fo tego, że wiedza i doświadczenie jest ważniejsze od sprzętu to nie mam wątpliwości, ale to zdobywa się latami i jakoś trzeba zacząć.
  Czy możesz napisać coś więcej na temat co, jak i gdzie mierzyć.
  Okoliczności uszkodzenia są mi nieznane, trafił do mnie z wystrzelonym kondensatorem na szynie DC, niby wszystko działało wyświetlacz nie zgłaszał błędu. Wymiana kondensatora nie pomogła, więc wylutowałem i sprawdziłem igbt, był martwy co potwierdziło się po jego otwarciu tranzystory powypalane. Nie wiem czy sam uszkodzony kondensator mógł doprowadzić do uszkodzenia igbt i dlatego przed ponownym rozruchem chciałbym wszystko wytestować. Czy elektronika sterująca może ulec uszkodzeniu podczas pracy bez wlutowanego modułu igbt?
  Jak powinien wyglądać poprawny przebieg na wyjściach sterujących do igbt przy np częstotliwości 50Hz?

  @ ciasteczkowypotwor
  czyli tylko nowa sonda i po problemie, dzielnik napięcia 1:2 i mogę mierzyć do 800V?
 • Poziom 26  
  Jeśli wybuchł kondensator to najprawdopodobniej jego awaria zainicjowała awarię IGBT.
 • Poziom 14  
  mam taką nadzieję ale jak nie uszkodzić igbt, jeżeli coś jest nie tak w sterowaniu?
 • Poziom 26  
  Jeśli jest awaria w sterowaniu, to oscyloskop za dużo nie pomoże, niejednokrotnie skutkiem awarii IGBT jest awaria rezystorów bramkowych, diody zenera czy transoptora. Falownik bez IGBT ani DCbus nie ruszy, a jakakolwiek awaria w sterowaniu typu uszkodzony obwód bramkowy jednego z tranzystorów uszkodzi nowy moduł. Trzeba porównawczo posprawdzać rezystancje obwodów bramkowych poszczególnych tranzystorów i zainteresować się jeśli są duże jej różnice.
 • Poziom 14  
  DCbus jest przywrócony a falownik bez igbt pokazuje jakby będził, czy wtedy nie da się zmierzyć/zobaczyć na zasilaniu tranzystorów napięcia, czy zostaje tylko mozolne sprawdzanie wszystkich elementów na wyjściu? W takiej sytuacji to transoptory to najlepiej chyba podmienić na nowe, bo koszt niewielki a pracy mniej niż wylutować i sprawdzać? Możesz potwierdzić czy przy zasilaniu oscyloskowu z UPSa na akumulatorze mogę spokojnie przeglądać przebiegi?
 • Poziom 26  
  Transoptory sprawdza się omomierzem a pomiar oscyloskopem zasilanym z ups jest bezpieczny o ile oscyloskop nie posiada metalowych elementów, które mogą Cię porazić.