Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Cerastar ZWR 18-3 - Błąd E2

21 Kwi 2014 17:13 3765 9
  • Poziom 10  
    Witam.
    Problemem jest wyświetlenie błędu E2 już po kilku sekundach podgrzewania wody (dodam, że wody "do kranu", nie do CO).
    Z tego co udało mi się znaleźć do tej pory w internecie jest to błąd/brak czujnika NTC. Idąc więc tym tropem znalazłem ten czujnik, odłączyłem go od listwy i zmierzyłem omomierzem: 15k. Dociśnięcie wszystkich złączy nie dało rezultatu, kabel też wydaje się być ok.
    Prosiłbym bardzo o jakieś wskazówki czy mogę wykonać jeszcze jakieś czynności diagnostyczne. No i czy faktycznie problemem jest ten czujnik czy to jednak ślepy trop. W razie potrzeby mogę wrzucić zdjęcia.
    Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    E2 to przerwa w obwodzie cz. NTC w określonym parametrze pracy. Czujnik do wymiany chociaż czasem był to problem z płytą główną. A to już kooooszty.
  • Poziom 10  
    Chciałbym się jeszcze upewnić: czujnik o którym mówimy to ten, do którego dostęp jest od spodu i umieszczony na rurze niedaleko ściany? Z tego co widzę jest to rura, z której woda podgrzana wychodzi z urządzenia.
    Bo nie ukrywam, że sprawa jest pilna. Przez święta nie było wody, żaden serwis dziś nie chce przyjechać.
    Wiadomo jaki jest to typ czujnika? Bo jak pisałem ma teraz rezystancję 15k Ohm. Ciekawi mnie czy obecna temperatura rury w sprawnym czujniku też skutkowałaby takim odczytem... Ewentualnie delikatnie podgrzać to miejsce i sprawdzać zmiany. To by wskazało jednoznacznie czy czujnik padł czy problem jest z elektroniką...

PS: Błąd wynika z tego, że woda jest podgrzewana a odczyt temperatury się znie zmienia? A urządzenie myśli że coś jest nie tak, bo podaje gaz a woda dalej zimna. Czy możne kontakt z czujnikiem jest całkiem niemożliwy?

PS2: Czy wchodzi w grę jakieś rozwiązanie na kolanie zanim przyjedzie ktoś z serwisu? Aby tylko nie grzać wody w garach do wanny ;)/
    Pomiar 15kΩ jest właściwy poniżej 20°C ale może od się zmieniać w trakcie pracy. Jeżeli sygnalizuje błąd E2 to i tak polecam go wymienić. Warto również wymienić czujnik NTC cw i regulator przepływu wody w automacie wodnym jeżeli chcesz utrzymać przy życiu ten model junkersa i cieszyć się ciepłą wodą.
  • Poziom 10  
    Patrzyłem na inny czujnik NTC, ten przy rurze do ściany był ok, uszkodzony był inny. Taki na górze po prawej stronie. Miał całkiem przerwany obwód.
    Cośtam mu po prostu na nóżkach nie stykało, więc dostał parę razy lekko młotkiem w styki i... przepracował parę dni. W tym czasie zamówiłem nowy za chyba 6 dyszek - akurat czas na przesyłkę.
    Wymiana banalnie prosta jest, więc zachęcam wszystkich do nie dzwonienia od razu na serwis, bo czasem wystarczy minimum umiejętności i da się wszystko ogarnąć samemu.

PS: zanim serwisanci mnie zjedzą wytłumaczę się: nie waliłem młotkiem na ślepo. Coś nie łączyło więc "dobiłem" trochę styki aby znów łączyły. Oczywiście czujnik testowałem potem omomierzem czy działa, czy ma dobre odczyty po podgrzaniu, czy nie robi zwarcia itp. I oczywiście nie zawsze ma się takiego farta że uda się tak zrobić, ale ja jednak zachęcam do samodzielnych napraw;).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ttt napisał:
    ale ja jednak zachęcam do samodzielnych napraw;)

Taaa... Kolega ma jakieś udziały w lokalnym biznesie pogrzebowym???
    ttt napisał:
    więc dostał parę razy lekko młotkiem w styki

Przy tych metodach naprawczych
    ttt napisał:
    wystarczy minimum umiejętności

to faktycznie minimum i to minimalne...
    ttt napisał:
    więc zachęcam wszystkich do nie dzwonienia od razu na serwis
    ttt napisał:
    i da się wszystko ogarnąć samemu

Przy pomocy młotka, drutu i plasteliny...
  • Poziom 10  
    serwisant73 napisał:
    Taaa... Kolega ma jakieś udziały w lokalnym biznesie pogrzebowym???

Nie, ale kolega widzę ma w biznesie grzewczym i brak zleceń bardzo nie w smak ;). Nie ma jak porównać tymczasową naprawę czujnika z grzebaniem w rzeczach, które faktycznie trzeba zostawić fachowcom. Tak więc kolega gra na emocjach podczas gdy obwodów gazowych nawet nie dotykałem.
    serwisant73 napisał:
    Przy tych metodach naprawczych to faktycznie minimum i to minimalne...

Naprawy niebezpieczne zostawiamy fachowcom. Ale jak pójdzie jakiś drobiazg z elektroniki to naprawiając samemu można zaoszczędzić, zrobić to szybciej i nie gorzej.
    serwisant73 napisał:
    Przy pomocy młotka, drutu i plasteliny...

Dla mnie to bezczelnie selektywne i płytkie potraktowanie tematu. Jak już powiedziałem: prowizorkę zrobiłem na 2-3 dni aby móc się wykąpać, nowy czujnik został kupiony i wymieniony. Żaden fachowiec nie zrobiłby nic więcej, ja nie podjąłem żadnego ryzyka, zaoszczędziłem pieniądze, miałem ciepłą wodę szybciej bo nikt od razu nie chciał przyjechać. Ale nie - najlepiej znaleźć dziurę w całym i sugerować że ja nawołuję do podejmowania niebezpiecznych napraw ;)
    Jaka to samodzielna naprawa skoro skorzystałeś z naszej wiedzy
    ttt napisał:
    Z tego co udało mi się znaleźć do tej pory w internecie jest to błąd/brak czujnika NTC.
    naszej (serwisantów) tylko zamieszczonej w internecie. Pomogliśmy ci z kolegą a potem
    ttt napisał:
    oczywiście nie zawsze ma się takiego farta że uda się tak zrobić, ale ja jednak zachęcam do samodzielnych napraw;).

Dla takich jak ty odechciewa mi się komukolwiek pomagać.
  • Poziom 10  
    -west doceniam pomoc, ale jeśli mam być całkiem szczery to Twój post nie mówi nic więcej niż to co sam napisałem w pierwszym poście. Sam zobacz.
    Sprawa ruszyła do przodu bo mierzyłem zły czujnik NTC, potem metodą prób i błędów odkryłem że inny czujnik ma zupełnie przerwany obwód i czasem styka jak się go "porusza".
    Z całym szacunkiem dla Waszej wiedzy (pomogłeś 110 razy i tego nie neguję) tą konkretnie sprawę rozwiązałem z pomocą rodziny i głównie sam. Może przez fart, może nie, doszedłem omomierzem do tego że przewód nie styka i koniec.
    I tak jak mówię: doceniam że mi odpisaliście i dziękuję za pomoc. Ale granie na emocjach drugiego kolegi sugerujące niemal że mogę wysadzić w powietrze budynek to przegięcie pały.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ttt napisał:
    sugerujące niemal że mogę wysadzić w powietrze budynek to przegięcie pały

Otóż nie, to wieloletnia praktyka poparta własnymi obserwacjami...
    A na brak zleceń nie narzekam. Miałem ich sporo w Polsce i mam ich dużo tutaj, w Niemczech.
    Temat zamykam w związku z wyczerpaniem merytorycznych względów dyskusji o usterce.