Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatorów UPSa z paneli fotowoltaicznych

kuba9449 21 Kwi 2014 21:45 2763 6
  • #1 21 Kwi 2014 21:45
    kuba9449
    Poziom 9  

Witam
    Uzbierało się u mnie w domu kilka urządzeń i potrzebuję mądrej porady jak wszystko połączyć aby działało. Posiadam:
    -Panele fotowoltaiczne
    -UPS o mocy 8kW
    -64 akumulatory 200Ah
    -inwerter SMA on-grid 6kW

Chciałbym stworzyć system off-gridowy, ładować akumulatory oraz bezpośrednio zasilać dom z fotowoltaiki. Jednak inwerter do działania potrzebuje do działania podłączenia do sieci, czy da się to jakoś przerobić lub "oszukać"? Wtedy najłatwiejszym rozwiązaniem było by podłączenie inwertera na wejściu UPSa. Proszę o poradę.

0 6
  • #2 21 Kwi 2014 22:14
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Skoro masz porządny inwertet on-grid to po jakiego chcesz marnować 50% energii na układzie z aku?
    Jak często zdarzają się dłuższe wyłączenia prądu? Parę godzin bez prądu nie jest warte robienia off-grida. Przynajmniej moim zdaniem.
    Ja u siebie na wypadki dłuższych wyłączeń mam agregat.

0
  • #3 22 Kwi 2014 08:37
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Ilość aku oszałamiająca... kwasowe? Jak tak to lepiej sprzedać póki działają, bo zrobisz 30-40 cykli i będą na śmietnik.

Generalnie tego falownika raczej nie oszukasz bo mechanizmy badania sieci to nie sprawdzanie napięcia - jest 210-250 to wio. Bada impedancję sieci, próbuje wymusić zmiany częstotliwości i rozpozna, że chcesz go oszukać ;-)

0
  • #4 22 Kwi 2014 09:37
    kuba9449
    Poziom 9  

putas napisał:
    Skoro masz porządny inwertet on-grid to po jakiego chcesz marnować 50% energii na układzie z aku?
    Jak często zdarzają się dłuższe wyłączenia prądu? Parę godzin bez prądu nie jest warte robienia off-grida. Przynajmniej moim zdaniem.
    Ja u siebie na wypadki dłuższych wyłączeń mam agregat.

Chodzi o to by uniezależnić się od dostaw prądu. Wyłączenia prądu zdarzają się po 3 razy w tygodniu. Pod względem finansowym może i nie jest to opłacalne, ale patrząc na inne aspekty chcę mieć off-grid. Poza tym do on-grida trzeba podpisywać umowy z zakładem energetycznym.

CzystyZYSK napisał:
    Ilość aku oszałamiająca... kwasowe? Jak tak to lepiej sprzedać póki działają, bo zrobisz 30-40 cykli i będą na śmietnik.

Generalnie tego falownika raczej nie oszukasz bo mechanizmy badania sieci to nie sprawdzanie napięcia - jest 210-250 to wio. Bada impedancję sieci, próbuje wymusić zmiany częstotliwości i rozpozna, że chcesz go oszukać ;-)

Akumulatory są żelowe SSB. Inwerter sprawdza wiele parametrów, ale czy nie można tego wyłączyć poprzez oprogramowanie?

0
  • #5 22 Kwi 2014 11:32
    Lesio_Q
    Poziom 19  

A mi się inwerter PV włączył gdy podpiąłem zamiast sieci - UPS-a (SUA1500) APC 1500 Smart.
    Zrobiłem dodatkowo zasilacz 24V z PV, symulujący akumulatory i można pracować off-grid.

POPRAWKA - próbowałem wczoraj na małym Słońcu i inwerter wskazuje błąd częsotliwości - pływa 49,9 - 50,2 i to mu się nie podoba.
    Spróbuję ponownie włączyć tryb on-grid gdy UPS nie jest na podtrzymaniu 'bateryjnym' ale w sieci, a następnie go wyjąć z sieci. Może tak mi się to poprzednio udało.

2
  • #6 05 Maj 2014 16:54
    kuba9449
    Poziom 9  

Lesio_Q napisał:
    A mi się inwerter PV włączył gdy podpiąłem zamiast sieci - UPS-a (SUA1500) APC 1500 Smart.
    Zrobiłem dodatkowo zasilacz 24V z PV, symulujący akumulatory i można pracować off-grid.

POPRAWKA - próbowałem wczoraj na małym Słońcu i inwerter wskazuje błąd częsotliwości - pływa 49,9 - 50,2 i to mu się nie podoba.
    Spróbuję ponownie włączyć tryb on-grid gdy UPS nie jest na podtrzymaniu 'bateryjnym' ale w sieci, a następnie go wyjąć z sieci. Może tak mi się to poprzednio udało.

U mnie działa to jedynie gdy pobór prądu jest większy lub równy ilości energii produkowanej przez inwerter. W ten sposób nie naładuję akumulatorów,

0
  • #7 09 Cze 2014 22:55
    Piotr Chodkiewicz
    Poziom 9  

Napisz do sma. Przyślą specjalny kod . Po wczytaniu kodu w inwerterze odblokują się funkcjie ustawień gird.Pokombinuj z ustawieniami. Po zmianach inwerter chyba będzie mógł pracować of-gird i nie będzie monitorował sieci

0