Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie piecem do wypalania ceramiki

haz321 22 Kwi 2014 00:15 4344 11
  • #1 22 Kwi 2014 00:15
    haz321
    Poziom 10  

Witam,
    Zamierzam wykonać piec do wypalania ceramiki, który będzie wykorzystywany w przedszkolu do zajęć plastycznych. Wzorować się będę na tym projekcie.
    Komora pieca wykonana będzie ze stali i zaizolowana termicznie płytami kominkowymi super isol. Do wypalania wykorzystam te 2 grzałki po 1500W. Piec ma osiągać temperaturę do 1300C. Mam wątpliwości co do sterownika, nie wiem który będzie odpowiedni Transmit G7 czy typu Ramping, a może jakiś zupełnie inny zaproponowany przez Was. Do sterowania grzałkami użyć chce przekaźnika SSR 40A. Nie wiem czy jeden wytrzyma przy rozruchu. I oczywiście w celach bezpieczeństwa wyłącznik przy otwarciu pokrywy.
    Narysowałem schemat połączenia całości i mam pytanie czy takie coś wystarczy, czy dodać jeszcze jakieś przekaźniki zabezpieczające. Nie wiem też jakie wartości bezpieczników dobrać. Całość będzie miała 3000W przy napięciu 230V wychodzi lekko ponad 13A. Muszę również dobrać kable zasilające o odpowiednim przekroju. Podobny schemat znalazłem w internecie lecz grzałki były zasilane prądem 3-fazowym.
    Piec będzie budowany w czerwcu/lipcu, więc w sierpniu utworze artykuł z budowy tego pieca. Prosiłbym o przejrzenie schematu oraz porady dotyczące zmian elementów i ich dopasowania. Pozdrawiam

0 11
  • #2 22 Kwi 2014 04:22
    2410713
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #3 22 Kwi 2014 18:54
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #4 22 Kwi 2014 19:52
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Komora pieca wykonana będzie ze stali i zaizolowana termicznie płytami kominkowymi super isol.
    Jaką stal chcesz zastosować do pieca grzanego do 1300°C? Kominki nie nagrzewają się nawet do 1/3 tej temperatury a przy podanym przez producenta płyt max 1000°C trwałość może nie być duża, 1360°C to temperatura topnienia tych płyt.
    1300°C łatwo napisać, ale zbudować, wybrać odpowiednie materiały, poradzić sobie z problemami (np równomierne nagrzewanie i rozszerzalność cielna, trwałość) to już trochę trzeba się przyłożyć, nie wystarczy sterta gratów z marketu budowlanego i garść śrub.

Cytat:
    Do wypalania wykorzystam te 2 grzałki po 1500W.
    Połączyłeś je szeregowo, dlaczego? są na 115V, czy chcesz zmniejszyć moc do 750W.
    Jakie grzałki chcesz zastosować?

1300°C to bardzo wysoka temperatura, termopary typu K też mogą nie wytrzymać.
    Cytat:
    Nie wiem czy jeden wytrzyma przy rozruchu.
    Grzałki nie pobierają dużo większego prądu na rozruchu, niektóre nawet mniejszy.

Cytat:
    I oczywiście w celach bezpieczeństwa wyłącznik przy otwarciu pokrywy.
    Zdaje mi się że próbujesz na siłę upchnąć jakieś zabezpieczenie, ale nieprzemyślane zabezpieczenie to żadne zabezpieczenie.
    Piec nagrzany do 1300°C będzie niebezpieczny tak czy owak, przypuszczam że poparzony nie będzie nawet wiedział czy jednocześnie wystąpiło porażenie prądem czy nie.

Wyłącznik przy pokrywie musiał by być na duży prąd (16A), albo w obwodzie przed SSR to drugie rozwiązanie nie zabezpiecza przy uszkodzeniu SSR, jeśli wyłącznik jest jednobiegunowy musisz mieć pewność że nikt nie zamieni zera z fazą (nie będzie zasilania z gniazdka).

0
  • #5 22 Kwi 2014 20:41
    jaszto
    Poziom 22  

Jedyne co się do tego nadaje to piec SILITOWY z termoparą Pt-RhPt. Komora stalowa to kolejna strata i grzałki muszą wejść na 1600stC, a tego nie wytrzyma nawet KANTHAL.
    Zrób piec opalany węglem drzewnym lub koksem to będzie miało więcej uroku.

0
  • #6 23 Kwi 2014 01:22
    haz321
    Poziom 10  

szelton:

Zasilanie z rozdzielni będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie wiadomo jaka jest instalacja poprowadzona do gniazdek.

Styk drzwiowy podepnę pod SSR tak jak doradzacie, kable będą w puszce wiec zadba się o poprawne podłączenie biegunów.

jarek_lnx:

Wujek z którym będę budował piec pływa na statkach i często bywa na stoczni. Więc o blachę nie ma się co martwić, na pewno dobierze odpowiednią grubość i to z nadmiarem. Rzeczywiście te płyty izolacyjne nie są dobrym rozwiązaniem, wyczytałem ze przy temp. powyżej 1000C zaczynają pękać i kruszyć się.

Grzałki połączę równolegle. Są to takie grzałki: Sterowanie piecem do wypalania ceramiki stosowane w piecach kaflowych

Poprawiony schemat:

0
  • #7 19 Wrz 2014 01:39
    kinior
    Poziom 2  

No i co dalej z tym projektem?

0
  • #8 19 Wrz 2014 11:40
    haz321
    Poziom 10  

projekt trochę się opóźnił. Grzałki, regulator, termopara oraz SSR już są w drodze do mnie. Piec ostatecznie będzie rozgrzewał się do mniejszej temperatury ponieważ termopara typu S jest dosyć droga. Dostałem 4 oferty z różnych firm, ceny od 860 do 2200 netto. W przyszłym tygodniu podłącze wszystko, aby sprawdzić czy działa. Musze jeszcze zakupić metalową skrzynkę w której to wszystko zamontuje. Cała komora pieca powstanie za jakiś miesiąc, dwa.

Rozmieszczenie w skrzynce:

0
  • #9 20 Wrz 2014 02:22
    kinior
    Poziom 2  

Projekt trochę się opóźnił?
    Skąd ja to znam... mój stoi w miejscu się od roku.
    Jeśli chodzi o termoparę to zdaje się, że wystarczy typu K. Moją kupiłem za 100 zł z ceramiczną osłoną i temperaturą pracy do 1300 st. C (wg. zapewnień sprzedawcy). Jeśli chodzi o izolację termiczną to planuję zastosować od wewnątrz droższą (do 1260 st. C) a od zewnątrz tańszą (do 1000 st. C). Niestety póki co nie wiem, czy się to sprawdzi. Ostatecznie utknąłem na obudowie. Muszę zlecić jej wykonanie ale nie mogę się do tego zebrać (finansowo też).
    Powodzenia!

0
  • #10 05 Paź 2014 20:25
    gorek321
    Poziom 12  

Należy pamiętać o tym, że wykorzystanie styku łącznika pozycyjnego NC do 'odcinania' sygnału sterującego półprzewodnikami nie zapewnia należytego bezpieczeństwa użytkownikowi. 'Wymagane' jest użycie stycznika z wymuszonym prowadzeniem, którego cewka będzie współpracować z ww 'łącznikiem bezpieczeństwa'. Dodam również, że wyłącznik nad prądowy - wymieniony B16A nie zapewnia ochrony półprzewodnika - w przypadku zwarcia instalacja będzie chroniona w odpowiedni sposób ale przekaźnik może zostać uszkodzony, więc dla jego ochrony powinno się zastosować dodatkową wkładkę bezpiecznikową o charakterystyce aR lub podobnej, która zadziała odpowiednio 'szybko'.

0
  • #11 31 Paź 2014 02:13
    haz321
    Poziom 10  

gorek321

Cytat:
    Uwzględniłem stycznik, nie mogłem znaleźć przełącznika który przeniósł by taki prąd. Dziękuję za porady

Na dzień dzisiejszy brakuje kilku drobiazgów, aby złożyć część ze sterownikiem. Niedługo zdjęcia skrzynki.

0
  • #12 09 Cze 2015 23:32
    haz321
    Poziom 10  

Witam po dłuższej przerwie. Piec już działa :D Przesyłam zdjęcia poglądowe i zabieram się za pełny opis projektu. Na zdjęciach widać jeszcze skrzynie źle wykonaną, ponieważ z jakiś dziwnych przyczyn została wyłożona cegłami szamotowymi -.- Cegły zostały zastąpione płytami kominkowymi i matą z włókna ceramicznego VITCAS 2x5cm. Oprócz tego zostały wymienione grzałki na specjalnie wykonane pod dane temperatury. Poprzednie przy próbach do 1000 stopni powyginały się i kruszyły.

Sterowanie piecem do wypalania ceramiki Sterowanie piecem do wypalania ceramiki Sterowanie piecem do wypalania ceramiki Sterowanie piecem do wypalania ceramiki Sterowanie piecem do wypalania ceramiki Sterowanie piecem do wypalania ceramiki Sterowanie piecem do wypalania ceramiki

0