Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telefunken chassis 618 - próbkowanie przetwornicy

22 Kwi 2014 10:45 822 3
  • Poziom 9  
    Mam po raz kolejny problem z zadziałaniem zabezpieczenia w moim TV. Dotychczas w takich sytuacjach wystarczała wymiana DL 18, DL 25 czy TL 17 (Serwis Elektroniki).
    Tym razem przy odlutowanym kolektorze TL 31 i obciążeniu obwodu żarówką oraz wymianie wymienionych wcześniej elementów, nadal występuje trzykrotne próbkowanie. Przy wyłączonym zabezpieczeniu (n.28 TEA2029C zwarta do masy) przetwornica pracuje (żarówka po jednokrotnym mrugnięciu świeci). Napięcia wyjściowe z przetwornicy w normie. Gdy podstawiłem stary TEA (z niesprawną funkcją odchylania, ale z impulsami na n.7) przetwornica wystartowała normalnie. Sugerowało to uszkodzenie zabezpieczenia w samym układzie scalonym. Nabyłem więc nowy dość drogi TEA2029C i niestety próbkowanie występuje nadal. Jestem amatorem ze sporą praktyką, ale nie udało mi się do końca rozgryźć zasady działania tego zabezpieczenia, dlatego nie wiem, gdzie dalej szukać przyczyny.
    Będę wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Moderowany przez Mirek Z.:

Brakujące spacje po znakach przestankowych uzupełniłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.13.

• Moderator
    hubal33 napisał:
    Gdy podstawiłem stary TEA (z niesprawną funkcją odchylania, ale z impulsami na n.7) przetwornica wystartowała normalnie. Sugerowało to uszkodzenie zabezpieczenia w samym układzie scalonym. Nabyłem więc nowy dość drogi TEA2029C i niestety próbkowanie występuje nadal.

Kiedyś miałem prawie to samo, zdobyłem układ z wylutu i ruszyło. Pewnie trafiłeś na uwalony, zdarza się.

Sprawdź jeszcze diodę chyba z 15 nogi jest kondensator 100 nF do masy i dioda 1N4148, ta dioda może mieć przejście. Nie mam schematu przed sobą, ale warto sprawdzić.
  • Poziom 43  
    hubal33 napisał:
    Gdy podstawiłem stary TEA (z niesprawną funkcją odchylania, ale z impulsami na n.7) przetwornica wystartowała normalnie. Sugerowało to uszkodzenie zabezpieczenia w samym układzie scalonym.

A może raczej sugerowało uszkodzenie w układach odchylania?

Poza tym tam z reguły masa "zimnych lutów" była. Nie zastanawiaj się, tylko odśwież wszystko.

Wszystko o TEA2029 masz w SE 9, 10, 11/1997.

Olek II napisał:

Sprawdź jeszcze diodę chyba z 15 nogi jest kondensator 100 nF do masy i dioda 1N4148, ta dioda może mieć przejście. Nie mam schematu przed sobą,

To może zerknij jednak, bo nie wiadomo o czym piszesz.

-------------
    Oczywiście model TV nieznany i nie da się spełnić obowiązków forumowych. ;)
  • Poziom 9  
    Tym razem przyczyną był TEA2029C. Kupiony też okazał się niesprawny. Dopiero następny był dobry i spowodował prawidłowe działanie TV.