Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Samsung RL39WBMS - lodówka mrozi zamiast chłodzić

22 Apr 2014 11:57 24621 19
 • Level 10  
  Witam,

  Mam problem z 7 letnią lodówką Samsung RL39WBMS która zaczęła w części chłodziarki mrozić zamiast chłodzić. Obecnie utrzymuje się temperatura -3, -4. Robiłem kilka pomiarów w różnych odstępach czasu ustawiając równocześnie różne temperatury w chłodziarce (od +2 do +6). Jak widać nie działa zbyt dobrze. W zamrażalniku raczej wszystko ok. Zakres temperatury wydaje się być zgodny z tym który jest ustawiony. Przy ustawieniu -19 było właśnie około -19.

  Jaki to może być mnie więcej koszt naprawy jeżeli da się to w ogóle zdiagnozować z tego krótkiego opisu.?
 • Helpful post
  Level 25  
  Najpierw rozmroź ją tylko dokładnie, i zobacz czy wróci do normy. Jeśli nie to masz uszkodzony mechanizm zamykający kanał nawiewu zimnego powietrza do części chłodziarki.
 • Helpful post
  Moderator of Home appliances
  Rozmrożenie nic nie pomoże. Uszkodzony jest albo mechanizm klapki albo scalak nim sterujący. Sugeruję elektronikę.
 • Level 10  
  Dzięki Panowie za podpowiedzi. Póki co mam zamówiony serwis na piątek a przez te parę dni będę się zastanawiał co dalej. Najpierw spróbuje zrobić tak jak napisał viiking. Jutro na wieczór będę wiedział czy to pomogło.
 • Level 10  
  No dobra lodówka rozmrażała się prawię dobę. Włączyłem ją przed chwilą i wyskoczył błąd -rd. Super zamiast ubywać problemów to ich przybywa.
 • Level 25  
  Nie przybywa tylko jest ten sam problem, dotyczy właśnie tego mechanizmu zamykania nawiewu zimnego powietrza do chłodziarki. Obejrzyj dokładnie czy podczas rozmrażania nie zamoczyły się styki na kostce przyłączeniowej.
  Moderated By mrhari:

  3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści,

 • Level 10  
  No dobra viiking miał rację. Dziękuję bardzo za pomoc. Po odkręceniu tylnej ścianki okazało się że nie rusza się klapka nawiewu. Musiał zaciąć się silniczek od klapki bo gdy mu się pomogło ręcznie lodówka wystartowała i działa już parę godzin. Jeszcze nie osiągnęła swojej temperatury bo ciągle wyświetlacz mruga ale wydaje się na pierwszy rzut oka że wszystko będzie ok. Jak lodówka osiągnie swoją temperaturą to porobię pomiary temperatury i wtedy będę na 100% pewny czy lodówka jest sprawna czy nadal jej coś dolega.
 • Level 10  
  Witam,

  Koledzy proszę o pomoc w naprawie innej usterki. Rozebrałem tylną ściankę w zamrażalniku a także drugą i moim oczom ukazał się następujący widok.

  Lodówka Samsung RL39WBMS - lodówka mrozi zamiast chłodzić  Czy ktoś może mi wytłumaczyć co teraz trzeba zrobić by naprawić usterkę związaną z tym że woda zbiera się na dolnej półce zamrażalnika. Przeglądając forum dowiedziałem się że jest to wina zapchanego odpływu z rynienki który najlepiej jest przetkać strzykawką z ciepłą wodą.
  Co trzeba dalej zrobić od tego stanu krok po kroku.?
 • Helpful post
  Moderator of Home appliances
  Z tyłu lodówki nad tacką skroplin znajdziesz zaworek gumowy. Ściągnij i wyczyść.
  Odpływ skroplin jest pod tym przynitowanym kawałkiem blaszki.
 • Level 10  
  mrhari wrote:
  Z tyłu lodówki nad tacką skroplin znajdziesz zaworek gumowy. Ściągnij i wyczyść.
  Odpływ skroplin jest pod tym przynitowanym kawałkiem blaszki.  Przeczyściłem ten zaworek gumowy i wyleciało trochę syfu. Strzykawką też przeczyściłem odpływ skroplin od wewnątrz. Dziękuję za podpowiedź.

  Zastanawia mnie tylko trochę fakt że przy okazji przeglądania innych podobnych wątków przy okazji innych modeli lodówek było napisane żeby czyścić to np za pomocą drucika od środka. Jak w tym przypadku należałoby to zrobić skoro odpływ jest pod przynitowanym kawałkiem blaszki.?
 • Helpful post
  Level 42  
  aaaas wrote:
  przy okazji przeglądania innych podobnych wątków przy okazji innych modeli lodówek było napisane żeby czyścić to np za pomocą drucika od środka.

  To co wytłuściłem jest odpowiedzią na Twoje pytanie.
 • Helpful post
  Moderator of Home appliances
  aaaas wrote:
  należałoby to zrobić skoro odpływ jest pod przynitowanym kawałkiem blaszki.?

  Podważyć blaszkę można.
 • Helpful post
  Level 42  
  mrhari wrote:
  aaaas wrote:
  należałoby to zrobić skoro odpływ jest pod przynitowanym kawałkiem blaszki.?

  Podważyć blaszkę można.

  Ale ostrożnie aby jej nie oderwać. Jest ważnym elementem podgrzewania ocieku aby woda ze stopionego lodu/szronu na powrót nie zamarzła i nie zaczopowała odpływu, tylko spłynęła sobie spokojnie do tacy ociekowej poza komorą i tam odparowała.
  W mroźniach do ocieków daje się kable grzewcze. W lodówkach wystarczą takie "blaszki".
 • Level 10  
  Witam,

  Panowie od dłuższego czasu mam ponownie problem z lodówką. Lodówka chłodzi do określonej temperatury, ale potem się wyłącza i temperatura się podwyższa do kilkunastu stopni na po czym znowu chłodzi do określonej temperatury i tak w kółko. Podczas pracy lodówki kiedy przestaje chłodzić i temperatura się podwyższa wyjmowałem czujniki temperatury zarówno w górnej jak i dolnej części lodówki żeby sprawdzić czy może załapie i zacznie chłodzić, ale nic z tego.

  Majster stwierdził, że to najprawdopodobniej moduł sterujący. Zakupiłem, dzisiaj zamontowałem i lodówka nie działa. Pochodzi kilka minut i się wyłącza, ustawione temperatury migaj i nic się nie dzieje. Che zamówić nowe czujniki temperatury żeby sprawdzić z nowym jak i starym modułem sterującym, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Macie jakieś pomysły?
 • Level 10  
  jack63 wrote:
  aaaas wrote:
  Majster stwierdził że to najprawdopodobniej moduł sterujący. Z

  Ciekawe na jakiej podstawie???
  Czy moduł jest identyczny z tym, który jest ponoć uszkodzony?


  Tak moduł jest identyczny z tym jaki był oryginalnie zamontowany w lodówce. W moim przypadku jest to oznaczenie: RL39WBMS1/XEO, kupiony w znanym ogólnopolskim serwisie z częściami do sprzętów elektronicznych.

  Wezwany fachowiec sprawdził czy pozostałe elementy lodówki działają prawidłowo i czy nie ma jakiś odchyłów od prawidłowego odczytu. Na tej podstawie stwierdził że jest to albo moduł sterujący albo czujniki temperatury. Na ten moment z nowym modułem lodówka zachowuje się identycznie jak ze starym. Chłodzi i gdy osiągnie określoną temperaturę przestaje działać. Z zamrażalnika w ogóle nie korzystam bo gdy zamrozi i lodówka przestaje działać to wszystko się rozmraża. Po czym jakby nigdy nic znowu się włącza i zaczyna chłodzić i mrozić i tak proces jest w kółko.
  Lodówka kiedy przestaje działać nie wydaje żadnych odgłosów tak jakby była wyłączona z prądu. Nie ma znaczenia czy ją otwieram i na jak długo. Kiedy jest otwarta czujniki nadal pokazują tą samą temperaturę jaka była ustawiona i nie załącza się aby wyrównać temperaturę do tej ustawionej mimo że np po otwarciu lodówki przez np 15 minut temperatura skoczy o kilka stopni. Np po 8 godzinach włączy się kiedy w lodówce jest 20 stopni, ustawi temperaturę przez jakiś czas i np znowu się wyłączy na kilka godzin. Potem naturalnie temperatura zacznie się podnosić przez co przez większość czasu w lodówce panują mocno dodatnie temperatury.

  Mam 14 dni na oddanie modułu. Jutro zamówię czujniki temperatury do chłodziarki i do zamrażalnika ale coś czuję że to nie jest dobry trop bo gdyby czujniki były częściowo walnięte i byłby jakiś z nimi problem to w momencie kiedy lodówka nie pracuje a ja je wyjmuję kilkanaście razy i wkładam ponownie z poziomu chłodziarki i lodówka nie reaguje to mój optymizm maleje.
 • Level 10  
  Po wielu testach i próbach niestety lodówka nie działa.
  Już myślałem że znalazłem rozwiązanie mojego problemu w wątku którego link umieszczam poniżej ale niestety u mnie wymiana bezpiecznika termicznego nic nie dała a mam ten sam problem że lodówką co miał kolega i lodówka nadal się nie wybudza.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3365426.html#16626442

  Wymieniłem:
  moduł sterujący,
  czujnik temperatury chłodziarki
  czujnik temperatury zamrażalnika
  czujnik temperatury parownika
  bezpiecznik termiczny

  Nie mam zupełnie pomysłu co jest nie tak z tą lodówką. Pewnie skończy się tak że kupię nową ale wewnętrznie cholernie mnie boli że mimo podejścia dwóch fachowców, wymiany części za ponad 500 zł i że nadal nie da się stwierdzić dlaczego lodówka "nie wybudza się" po osiągnięciu wskazanych ustawień.

  Czy spotkał się ktoś z czymś takim niekoniecznie w lodówce Samsung.?
 • Level 11  
  Czy mógłby ktoś podać link do zdjęcia jak wygląda ta klapka doprowadzająca powietrze?
  Moim rodzicom właśnie zaczęła mrozić lodówka Samsunga MSV488A-L1R.
  Niestety nie znalazłem nic o niej. Czy możecie proszę napisać mi co sprawadzić omomierzem aby szybciej namierzyć problem?
  Wyczytałem póki co o klapce doprowadzającej powietrze i grzałce, która rozmrażać ma chłodziarkę (zakładam, że to grzałka, która załącza się, gdy poziom temperatury spadnie za mocno?). Pzdr.