Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Ariston LL 42 - Nie otwiera się pojemnik na tabletki

Laick 22 Kwi 2014 21:07 4611 6
  • #1 22 Kwi 2014 21:07
    Laick
    Poziom 10  

Jak w temacie. Gdy zaczyna się cykl zmywania i zmywarka powinna otworzyć pojemnik i "wypluć" tabletkę to nie robi tego i sygnalizuje buczeniem. Po pewnym czasie buczenie ustaje i zmywanie idzie dalej i kończy się tak jak powinno.
    Przeczytałem w zamkniętym temacie, że może to być uszkodzona cewka zasobnika. Zaznaczę, ze zaczep otwierania i zamykania pokrywy działa gdy robię to na otwartej zmywarce, więc dziwi mnie, że nie działa przy cyklu zmywania. Proszę o porady.
    Z góry dziękuję.

0 6
  • #2 22 Kwi 2014 21:11
    viiking
    Poziom 25  

Zdejmij osłonę z drzwi i zobacz czy rdzeń nie zablokował się jeśli buczy.

0
  • #3 23 Kwi 2014 21:50
    Laick
    Poziom 10  

Po zdjeciu pokrywy wygląda to tak:

Problem wydaje mi się polega na tym, ze widoczna na zdjęciu blaszka luźno lata. Podczas próby otwarcia pojemnika cewka próbuje przyciągnąć blaszkę, która wpada w tym momencie w drgania co powoduje buczenie. Nie wiem czy blaszka jest w prawidłowym położeniu, a jeśli nie to jak to powinno wyglądać. A może moja diagnoza jest błędna i przyczyna jest inna.
    Z góry dzięki za podpowiedzi :)
    Pozdrawiam

0
  • #4 23 Kwi 2014 22:37
    viiking
    Poziom 25  

Ta blaszka ma być luźna, zobacz czy rdzeń się luźno przesuwa. A najlepiej uruchom zmywarkę i obserwuj cewkę zobaczysz jak się uruchamia i dlaczego buczy.

0
  • #5 23 Kwi 2014 23:47
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Podłącz cewkę bezpośrednio do zewnętrznego 230V (tylko ostrożnie i na zsuniętych z wyprowadzeń cewki konektorach instalacji zmywarki) i zobacz jak działa. Jeśli nie będzie brzęczenia a pojawi się tylko w trakcie współpracy z elektroniką zmywarki, to problem w wysterowaniu lub uszkodzeniu triaka podającego z modułu napięcie na cewkę.

0
  • #6 07 Lip 2014 18:20
    Laick
    Poziom 10  

Dzieki za wszystkie odpowiedzi, ale skorzystałem z najprostrzego rozwiązania, czyli wrucanie tabletki bezpośrednio na dno zmywari. Narazie temat do zamknięcia, bo ten sposób działa.

5
  • #7 05 Wrz 2018 22:10
    Ord
    Poziom 10  

Cześć!
    Pozwolę sobie odgrzać kotleta - moja zmywarka to Ariston LL65. Problem mam podobny - nie otwiera się zasobnik z tabletką. Jednak u mnie nie ma żadnego buczenia. Po prostu nie otwiera i już. Ponieważ swojego czasu kupiłem na zapas cały zasobnik razem z mechanizmem otwierającym spróbowałem podmiany. Nadal to samo nie otwiera się zasobnik. W kilku tematach przeczytałem, że winny może być triak na płytce programatora. Gdy wymontowałem płytkę okazało się, że triak wygląda dobrze, nie jest ani spalony ani popękany - czy jednak możliwe, że jest wadliwy?
    Czy są jakieś inne elementy odpowiedzialne za sterowanie cewką otwierającą zasobnik?
    Oznaczenia na triaku: CHN, T4, 0560, UDN340

Przestudiowałem sobie płytkę raz jeszcze - jeden przewód z mechanizmu otwierającego idzie na płytkę i dalej ścieżką do triaka o oznaczeniu Z9M Y337. Jednak on też wygląda na nieuszkodzony z zewnątrz. Czy ktoś mógłbym i podać zamiennik tego triaka? Czy jest możliwe aby triak uszkodził się bez zewnętrznych oznak? Sparwdziłem cewkę - po podłączeniu bezpośrednio 230V działa bez zarzutu.

Dzisiaj (10.09) wymieniłem triak odpowiedzialny (tak mi się wydaje) za sterowanie cewką. (pierwszy od prawej na środkowym zdjęciu) niestety nic to nie dało. Czy ma może ktoś ma jakieś inne pomysły?

0